Всяка трета българска консерва отива за износ, но в нея има все по-малко родни плодове. Това показват данни на земеделското министерство за дейността на преработвателните предприятия у нас, съобщи "Труд".
През миналата година само 28 на сто от продукцията от преработени плодове е продадена по магазините в страната. За страните в ЕС сме експортирали 28 на сто, а за трети страни още 8 процента. 36 на сто от сладката, компотите и замразените плодове са останали в складовете, показват данните на министерството.
Най-голям пазар навън намират продуктите от праскови. 84 на сто от готовата продукция се изнася за Европа, а у нас се продават едва 16 на сто. Става въпрос основно за плод в захарен сироп. През миналата производството му възлиза на близо 15 хил. тона при обща продукция от праскови от 15,3 хил. тона.
Същата е ситуацията с консервите от вишни. От вложени 1,9 хил. тона пресни плодове са направени 1,7 хил. тона готова продукция, като половината от нея са замразени вишни, а останалата част - компоти и сладка. Половината от тях са отишли в магазините в Европейския съюза, а 23% - в тези в трети страни, отчита МЗХГ. Преработвателните предприятия са използвали и 28,2 хил. тона череши, от които са направени 21,8 хил. тона консерви. Повече от една трета от тях - 8,3 хил. тона са отишли за износ.
Само 44% от плодовете в произведените консерви у нас са български. 37 на сто са внос от страните от ЕС, а 19 процента от трети страни, показват данните на земеделското министерство.
Малко по-добра е ситуацията при зеленчуковите консерви, при които са използвани 6,7 хил. тона зеленчукови концентрати или други междинни продукти, като 59% от тях са местно производство, 33% са доставки от ЕС и останалите 8% са внос от други страни. В страната са реализирана 80% от консервите от домати, докато при пипера износът е близо 40 на сто, а у нас са продадени 63 процента.