Крадци с маски срещу коронавирус обират жени и възрастни хора на улицата. Дърпат чантите им по тъмни улички и бягат. Уличните грабежи в момента са основното престъпление, което се извършва у нас, откакто минахме психологическата граница от 1000 заразени на ден, пише "Телеграф".
От МВР обясниха, че на седмица се случват средно по 20-23 грабежа, като цифрата е за цяла България.
На 20 октомври България отчете за първи път, че за денонощие заразените с коронавирус са над 1000 човека. Всеки изминал ден черната статистика расте, като в момента сме с над 4000 души с доказан COVID-19. Криминалисти споделят, че това е причината за резкия спад на всички престъпления като цяло. Единственото, което все още се среща, но все пак в драстично ниски нива са уличните грабежи.
"Седмицата преди резкия скок на заразените 12-18 октомври сме отчели 19 грабежа предимно на чанти. Следващата вече са скочили на 25, а миналата седмица са били 23. За тази седмица, която още не е свършила, цифрите са горе долу същите", отчетоха от МВР. Според разследващи спорадично се извършват апартаментски и автокражби, но броят им е пренебрежимо малък.
"Коронакризата е ударила и криминалния контингент. Престъпниците също са хора и те се заразяват. Никой няма да рискува и да излиза толкова на улицата, ако е болен и примерно не може да диша, болят го мускулите и има висока температура", коментираха полицаите.
Оказва се, че от влошаването на епидемичната обстановка до момента най-много улични грабежи са станали в София, Пловдив и Бургас, а има области без нито един удар.
"Това, което наблюдаваме в последните две седмици е, че уличните нападения стават като се стъмни, но най-много случаи са в диапазона 20-22 часа. Тогава хората се прибират и обикновено ползват преки пътища към блоковете си, които са неосветени и безлюдни", обясниха криминалисти. Апашите използвали заповедта за носенето на маски като отлично прикритие. Слагали и шапки, като в тъмното били абсолютно неразпознаваеми. "Винаги нападат в гръб. Дебнат жертвите на неосветени места. Не оказват насилие, не удрят, а директно издърпват чантата или пазарската торба и бягат", обясниха разследващите. Жертвите им обикновено са жени и възрастни хора, тъй като са най-безпомощни.
Задържаните, повечето от които са роми, са около 18-25 годишни с дълги крими досиета. Не носели ножове или други хладни оръжия, разчитали на изненадващото нападение и бързото си оттегляне.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.