Българският алпинист Атанас Скатов загина при опит да покори К2, втория по височина връх на планетата след Еверест.
Със своите 8611 м надморска височина снежният исполин беше единственият осемхилядник, неизкачен през зимния сезон. На 16 януари тази година обединена непалска експедиция единствена успя с алпийското предизвикателство, записвайки нова глава в историята.
Екипът, в който е и българинът, се отказва при атаката снощи заради лоши атмосферни условия.Инцидентът със Скатов става на слизане. Той се е откачил от осигурителното въже и е паднал на 7400 метра височина. При падането GPS тракерът му отхвърчал на 8 метра вляво. Тялото му е било открито два километра по-надолу при претърсване с хеликоптер. Българинът, за който това е 21-ва експедиция, прекара повече от 40 дни в планината в очакване на прозорец за изкачването.
"Това е за мен експедиция номер 21 за последните 8 години и 14-та над 8000 метра. Но колкото и опит да имаш в планината, никога не е достатъчен. Само планината решава дали да ни допусне до върха си", казва Скатов на тръгване.
Тленните му останки са транспортирани с хеликоптер на пакистанската армия до близкото летище Скарду.
Атанас Скатов е роден на 11 март 1978 г. в Сливен. От 2012 г. се занимава активно със спорт, в това число туризъм, алпинизъм, катерене, колоездене, плуване и други. Освен това преминава на веган-меню на хранене като част от експеримент дали човек може не само добре да живее на тази диета, но и дали може да се натоварва максимално физически и психически.
Той е първи и единствен българин, изкачил 11 пъти връх над 8000 метра, както и първи и единствен българин изкачил четири осемхилядника за една календарна година (140 дни). Скатов е и първи и единствен българин, изкачил връх Еверест по северния и по южния ръб.
Първи веган в света, успял да завърши проекта "Седемте континентални първенци" за изкачване на най-високите върхове на седемте континента на планетата. В биографията му има и множество бързи изкачвания, с които също е първи у нас.
За по-малко от три години България загуби трима алпинисти по най-високите върхове
Боян Петров изчезна в началото на май 2018 година при опит да изкачи връх Шиша Пангма (8013 м). Въпреки мащабната спасителна операция, продължила дни наред, в която усилия обединиха властите на България, Китай и Непал, близо сто спасители и в която участваха три хеликоптера, тялото му не беше открито. Боян остана завинаги на върха. Той е първият българин на К2 - изкачен на 31 юли 2014 г.
В средата на май 2019 година българинът Иван Томов успя да изкачи връх Лхотце, четвъртия по височина в света. На слизане обаче се почувствал зле. Причина за смъртта на 35-годишния русенец е станал мозъчен оток заради усложнения, предизвикани от височината и налягането.
Първият български алпинист, който губи живота си в Хималаите, е Христо Проданов при емблематичното изкачване на Еверест - през 1984 година, сам, без кислороден апарат, по най-дългия и най-труден западен склон на планината.
Завинаги остават и предизвикват трепет думите, които радистът повтаря на Проданов по радиостанцията: "Ице, ти си голям мъж! Не заспивай! Ти си българин! Всичко е окей, към теб тичат хора. Моля те, не заспивай!".
Тогава с невероятна скорост и саможертва Людмил Янков се изкачва от 7170 м до кота 8500 м, преодолявайки 1330 метра денивелация, за да окаже помощ на Проданов.
При първото българско изкачване на Анапурна I на 28 октомври 1989 г. загиват алпинистите Милен Метков и Огнян Стойков.
На 23 октомври 1994 г. под Кангчендзьонга, 8586 м, намира смъртта си Йорданка Димитрова, единствената българка дотогава с изкачен осемхилядник (Чо Ойю, 8201 м през 1991 г.).
Варненският алпинист Христо Станчев поема през 1998 г. към Манаслу - 8163 м. След неуспешен опит за изкачване на върха заради лошо време той се подхлъзва фатално на слизане.
На 24 май 2004 г. загива най-младият алпинист в експедицията "Еверест 2004 г." Христо Христов.
В Хималаите по същото време смъртта си намира и племенницата на Христо Проданов - Мариана Масларова, която е в друга експедиция за Еверест.
През 2010 г. в подножието на К2 губи живота си Петър Унжиев. Официалната версия за смъртта му е височинна болест.
Изкачването на 14-те осемхилядника на планетата е известно като "Хималайската корона" - мечтата на стотици алпинисти по света.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.