IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как един газопровод спъна отношенията между САЩ и Европа?

Преди 40 г. Рейгън спря изграждането на газопровод от СССР за Западна Европа

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Години наред проектът за газопровода "Северен поток 2" спъва отношенията между САЩ и един от европейските им съюзници - Германия. Обаче всяко ново нещо е добре забравено старо и преди 40 години един строящ се руски газопровод предизвика най-тежката криза в трансатлантическите отношения по време на Студената война, пише Investor BG.
 
За да стане пълна иронията, по време на тази криза САЩ работят в посока да блокират трасето на газа, което сега ревностно защитават от "Северен поток 2" - през Украйна.
 
Всичко започва през декември 1981 година. Тогава правителството на Войчех Ярузелски обявява военно положение в Полша, а целта е да се потушат опозиционните настроения в страната и най-вече - движението "Солидарност". Вашингтон обаче вижда намесата на СССР в този акт и решава да приложи своя закон за управление на износа, който е приет през септември 1979 година.
 
В архивите на Конгреса е записано, че текстовете на този закон целят да защитят страната чрез забраната за износа на американски стоки и технологии, които могат да допринесат за "военния потенциал" на всяка една страна, която заплашва сигурността на САЩ и всяка страна, с която САЩ имат споразумение за защита.
 
Републиканецът Роналд Рейгън е 40-ят президент на САЩ в момент, в който страната е изправена пред тежка криза с растяща инфлация и стагнация на икономиката.
 
СССР от своя страна се опитва да реализира един от най-мащабните проекти за газопроводи за своето време - с дължина от приблизително 4500 километра, от които почти 1200 километра през територията на Украйна, с проектен капацитет от 32 млрд. куб. метра газ годишно. Реалният капацитет е 28 млрд. куб. метра.
 
Целта на този проект е пренос на природен газ от Уренгой в Ямалско-Ненецкия автономен окръг през Помар до Ужхород на границата между Украйна и Чехословакия (днешна Словакия), а оттам до Централна и Западна Европа.
 
В реализацията на проекта участват западноевропейски компании - Deutsche Bank, Creusot-Loire, Mannesmann, John Brown Engineering, както и експортната банка на Япония, пише ТАСС. Консорциум от германски банки, начело с Deutsche Bank, осигурява заем от 3,4 млрд. марки за строителството на тръбите.
 
САЩ виждат заплаха за националната си сигурност и забраняват на американски компании да изнасят оборудване за газопровода, а малко по-късно - и на технологии.
 
Така Москва е принудена да продължи работата със собствени сили и да използва съветски материали и оборудване. В момент, в който вече става ясно, че няма да може да реализира плановете си, на помощ идват западноевропейските партньори.
 
Цялата статия можете да прочетете ТУК
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
НОТИФИКАЦИИ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата