„Кацането на Марс е последният успех на Китай в усилията му за изследване на Космоса и Пекин успя да докаже своята решимост в тази насока“, се казва в коментар на сайта на списание Scientific American, цитиран от Радио Китай.
Според телевизия CNN с успешното кацане на сондата „Тиенуън 1“, носеща на борда си марсохода „Джужун“, на Червената планета, Китай става втората държава в света, която има работещ изследователски апарат там. Преди „Тиенуън 1“, девет от всички шестнадесет опита за кацане на Марс, са успешни и всички те са на американски апарати. Настоящият успех на Китай означава, че страната е усвоила редица сложни технологии в космонавтиката. CNN отбелязва също, че това е първата мисия на Китай към Марс, като преди да слезе на планетата, сондата изпълни успешно редица операции в орбита.
В коментара на „Уол Стрийт джърнъл“ пише, че от 2011 г. насам Китай е изключен от програмата на НАСА, затова е бил принуден сам да развива космическата си програма, и в момента усилията на страната се отплащат и тя е водеща в изследването на Космоса.
За реализирането на настоящата мисия Китай си сътрудничи с Европейската космическа агенция, космически организации и агенции от Аржентина, Австрия и Франция, показвайки с реални действия, че само общите действия, а не конкуренцията в Космоса отговорят на интересите на цялото човечество.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.