IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Биткойнът - как действа на околната среда и коя е страната лидер в добива му?

Казахстан се изкачва до трето място в глобалната индустрия

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Делът на Китай в глобалния добив на биткойни се свива през тази година, докато Казахстан се изкачва до трето място в глобалната индустрия, сочи изследване на Кеймбриджкия университет.

Изследването, публикувано в четвъртък, показва, че делът на Китай през април достига 46% от добива на най-популярната криптовалута в света, което представлява рязък спад спрямо отчетените през септември 2019 г. 75,5%. Въпреки това страната запазва своето първо място.

Казахстан отбеляза почти шесткратно увеличение за същия период. Добивът в страната нараства от 1,4% до 8,2 на сто.

Междувременно САЩ отчитат ръст от 4,1% до 16,8%, заемайки второто място, докато Русия и Иран се класират съответно на четвърта и пета позиция.

"Копаенето" на биткойн, при което трансакциите се валидират и се произвеждат нови койни, е силно енергоемък процес. Компютрите по света се надпреварват да решават сложни математически пъзели, за да може дадена трансакция да бъде осъществена. Спечелилият това своеобразно състезание получава биткойни.

Нарастващата цена на тази криптовалута стимулира през последните години все повече хора да купуват оборудване, годно за въпросния процес на копаене, което в крайна сметка води до изграждането на отделна индустрия, фокусирана върху производството и продажбата на оборудване за добив на криптовалути, информира Investor.bg.

Колкото повече хора добиват биткойн, толкова повече енергия се консумира.

Това предизвиква опасения относно потенциалното въздействие на биткойна върху околната среда, особено като се има предвид, че голяма част от добива се извършва в Китай, който остава силно зависим от въглищата. Властите в няколко китайски региона, включително тези в Съчуан, Синдзян и Вътрешна Монголия, ограничиха добива на криптовалути през последните месеци.

Според анализатора от Кеймбридж Майкъл Рауч е трудно да се определи енергийният микс при биткойна. По време на по-влажно време китайските "копачи" често се насочват към Съчуан, където голяма част от енергията се генерира от хидроцентрали.

Лошите екологични показатели на биткойна превръщат токена в противоречив актив в момент, когато социалната и екологичната отговорност попадат в центъра на вниманието на инвеститорите. През май ръководителят на Tela Inc. Илън Мъск заяви, че спира продажбите на електромобили срещу биткойни, освен ако добивът на криптовалутата не се извършва с по-устойчива енергия.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
НОТИФИКАЦИИ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата