Експериментално лекарство за рак изглежда е излекувало всички пациенти в малко клинично изпитване, проведено в САЩ.
Според проучването, публикувано в New England Journal of Medicine, всички 12 пациенти, диагностицирани с рак на ректума, са изпаднали в ремисия след прием на "Достарлимаб" в продължение на шест месеца.
"Това се случва за пръв път в историята на рака", казва пред "Ню Йорк Таймс" д-р Луис Диас, един от водещите автори на статията и онколог в раковия център Memorial Sloan Kettering (MSKCC) в Ню Йорк, предаде в. "Индипендънт".
Пациентите също така не са имали значителни странични ефекти по време на лечението си, въпреки че се смята, че в проучването не са участвали достатъчно хора, за да се откроят различните нежелани реакции, причинени от лекарството.
Въпреки че са развълнувани от изследването, учените заявиха, че обещаващите резултати ще трябва да бъдат повторени, и предупредиха да не се прави заключение дали пациентите са били излекувани от рака с помощта на лекарството.
"Достарлимаб" е имунотерапевтично лекарство, използвано при лечението на рак на ендометриума, но това е първото клинично изследване дали то може да бъде ефективно при тумори на рак на ректума.Лекарството действа, като демаскира раковите клетки, позволявайки на имунната система да ги идентифицира и унищожи.
В рамките на изследването 12-те пациенти са получавали доалимаб на всеки три седмици в продължение на шест месеца. Това лечение е трябвало да бъде последвано от стандартна химиотерапия и операция.
Шест месеца след като пациентите са спрели приема на лекарството обаче, ракът им е изчезнал, като не е бил открит при физически преглед, ендоскопия, ПЕТ/КТ или ЯМР сканиране.
Две години след началото на проучването пациентите изглежда са без раково образувание, като нито един от участниците в проучването все още не е преминал химиотерапия или операция.
Д-р Хана Саноф от Университета на Северна Каролина, която не е участвала в проучването, заяви, че изследването е "малко, но убедително".
"Тези резултати са причина за голям оптимизъм", пише тя в редакционна статия, придружаваща статията, като добавя, че изследването "е предоставило нещо, което може да е ранен поглед към революционна промяна в лечението".
Въпреки това тя предупреди, че "подобен подход все още не може да замени сегашния ни лечебен подход" и заяви, че все още не е ясно дали пациентите са излекувани.
"Много малко се знае за продължителността на времето, необходимо, за да се установи дали клиничният пълен отговор на "Достарлимаб" е равнозначен на излекуване", пише д-р Саноф.
В отделни коментари д-р Саноф обяснява, че "Достарлимаб" е вид лекарство, наречено инхибитор на имунната контролна точка.
"Това са лекарства за имунотерапия, които действат не като атакуват директно самия рак, а като карат имунната система на човека да свърши тази работа", казва тя пред NPR.
"Това са лекарства, които от доста време се използват при меланома и други видове рак, но доскоро не бяха част от рутинните грижи при колоректален рак."
Всичките 12 пациенти в проучването са имали тумори с генетични мутации, наречени дефицит на поправка на несъответствия (mismatch repair deficiency - MMRd), които се наблюдават при подгрупа от приблизително 5 до 10 процента от пациентите с рак на ректума.
Пациентите с такива тумори са склонни да реагират по-слабо на химиотерапия и лъчелечение, което увеличава необходимостта от хирургично отстраняване на туморите им.
Въпреки това мутациите на MMRd могат да направят раковите клетки по-уязвими към имунния отговор, особено ако той е подсилен от агент за имунотерапия - в този случай "Достарлимаб".
Д-р Кимие Нг, експерт по колоректален рак в Харвардското медицинско училище, заяви пред "Ню Йорк Таймс", че резултатите са "забележителни" и "безпрецедентни", но заяви, че ще трябва да бъдат повторени.