Семейството на един от най-известните британски премиери Уилям Гладстон ще пътува за Карибските острови, за да се извини за връзките му с робството.
Уилям Гладстон е четири пъти премиер на Великобритания и изключително популярен в България за оказаната от него подкрепа на българите по време на Априлското въстание с издадената историческа брошура „Българските ужаси и Източния въпрос“.
Въпреки либералните му възгледи обаче преди три години бяха отправени обвинения срещу покойния отдавна премиер, че е бил застъпник на робството, макар и да се визира основно неговия баща, който е бил един от най-големите търговци на роби в Британската империя, предаде кореспондентът на БНР.
Отбелязва се, че образованието и кариерата на известния иначе със своите либерални и реформаторски правителства премиер все пак са финансирани от труда на поробени африканци, работещи в захарните плантации на баща му Джон Гладстон в Карибите.
Вестник „Гардиън“ сега съобщи, че шестима от потомците на Уилям Гладстон ще пристигнат в Гвиана в четвъртък, когато страната чества 200-годишнината от бунта на поробени хора, който според историците е проправил пътя към премахването на робството. Освен че се извиниха официално за делата на бащата на Уилям Гладстон, потомците се съгласиха и да изплатят репарации, за да се финансират по-нататъшни изследвания за въздействието на робството.
През 2020 година университетът в Ливърпул промени името на своя сграда, наречена на Уилям Гладстон, по повод на разкритията, че той е защитил баща си в реч в парламента срещу премахването на робството.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.