Според учени до края на века повече от половината от населението на света ще бъде изложено на риск от заразаване с болести, които се предават от комари. Спред тях са денга и мелария, предаде ДПА. В следващите няколко десетилетия епидемиите от комари, предизвикани от глобалното затопляне, ще се разпространят в части от Северна Европа и други региони на света.
Данните на британската Агенция за здравна сигурност показват, че внесените случаи на малария през миналата година са надхвърлили 2000 за първи път от повече от 20 години. В доклада се посочва, че през 2023 г. в Англия, Уелс и Северна Ирландия са потвърдени 2004 случая на малария след пътуване в чужбина. През 2022 г. броят им е бил 1369.
Учените са на мнение, че след отпадане на ограниченията, свързани с пандемията от Ковид, маларията се е възобновила в много страни. По света броят на случаите на денга, докладвани на СЗО, се е увеличил осем пъти през последните две десетилетия - от 500 000 през 2000 г. до над пет милиона през 2019 г.
От 2000 година насам комарите, които пренасят денга в Европа, са навлезли в 13 държави. От 2003 година се наблюдава локализиране в Италия, Испания и Франция. Изследователите твърдят, че доскоро болестта денга е била ограничена до тропическите и субтропическите региони, тъй като ниските температури убиват ларвите и яйцата на комарите.
"Глобалното затопляне, дължащо се на климатичните промени, означава, че векторите на болестите, които пренасят и разпространяват малария и денга, могат да намерят дом в повече региони. Огнищата се появяват в райони, където хората вероятно не са развили имунитет, а системите за обществено здравеопазване са неподготвени", казва Рейчъл Лоу, професор в Каталунския институт за научни изследвания и напреднали проучвания в Испания.
"По-дългите горещи сезони ще увеличат сезонния прозорец за разпространение на болести, пренасяни от комари, и ще благоприятстват избухването на все по-чести епидемии, с които е все по-сложно да се справим", допълва тя.
Сега изследователите разработват начини за прогнозиране на това кога и къде могат да възникнат епидемии, като използват данни от наблюдението на болестите и данните за изменението на климата.