Общокитайското събрание на народните представители на Китай (законодателният орган на страната - бел. ред) тази седмица оценява плана за увеличаване на възрастта за пенсиониране в страната, която е сред най-ниските в света, предава Ройтерс. Очаква се парламентът да предприеме ключова стъпка към промяна на непроменените с десетилетия трудови закони с цел да се намали на икономическия натиск, произтичащ от намаляващата работна сила, посочва агенцията.
Управляващата комунистическа партия обяви през юли, че Китай постепенно ще повиши възрастта за пенсиониране. В момента тя е 60 години за мъжете, около шест години под тази в повечето развити икономики, докато за жените, работещи на административни длъжности, е 55 години, а за тези, които се трудят във фабрики, е 50 години.
Ако хората работят по-дълго, това ще намали натиска върху пенсионните бюджети, тъй като много китайски провинции вече страдат от големи дефицити, а по-високата пенсионна възраст ще забави първоначалното изплащане на пенсиите и ще наложи по-възрастните работници да останат на работните си места по-дълго.
"За Китай е неизбежно да се адаптира към демографските изменения на населението", каза Мо Жун, директор на Китайската академия по труда и социалните науки пред "Пийпълс дейли" (People's Daily).
Реформата е спешна, тъй като очакваната продължителност на живота в Китай нарастна до 78 години към 2021 г. спрямо 44 години през 1960 г. и се очаква да надхвърли 80 години до 2050 г. В същото време работещото население, необходимо за издръжка на пенсионната система, намалява.
Националните здравни власти очакват кохортата от хора на възраст 60 и повече години да нарасне от 280 милиона до повече от 400 милиона до 2035 г., което се равнява на цялото настоящо население на Великобритания и САЩ взети заедно.
Всеки китайски пенсионер сега се издържа от вноските на петима работници, половината от това, което беше преди десетилетие и с тенденция това съотношение да достигне 4 към 1 през 2030 г. и 2 към 1 през 2050 г.
Единадесет от 31-те юрисдикции на китайско провинциално ниво имат дефицит в бюджета за пенсии, показват данни на финансовото министерство. Държавната Китайска академия на науките предвижда пенсионната система да бъде с изчерпани ресурси до 2035 г.
Темата предизвиква коментари в социалните мрежи в Китай, като редица граждани изразяват притесненията си, че по-дългото оставане на работа на възрастното население ще затрудни достъпа на по-младите до пазара на труда, допълва Ройтерс. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.