IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Щетите от руската инвазия върху околната среда са за милиарди

Рязко са се увеличили и емисиите парнкикови газове

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нахлуването на Русия в Украйна е нанесло щети на околната среда за 71 млрд. долара и е довело до рязко увеличаване на емисиите на парникови газове, заяви украинското правителство на срещата на върха COP29 в Баку.

“Природата по време на тази война е като мълчалива жертва“, заяви Светлана Гринчук, министър на опазването на околната среда и природните ресурси на Украйна.

Въздействието върху климата, особено чрез унищожаването на горите, които естествено балансират въглеродните емисии, показва, че последиците от войната са „не само за Украйна, но и за световната общност“, каза тя пред репортери.

Гринчук заяви, че украинското правителство е изчислило, че войната е нанесла щети на околната среда за 71 млрд. долара и е довела до еквивалента на около 180 млн. тона въглеродни емисии.

Преди година Програмата за развитие на ООН оцени екологичните щети от войната на 56 млрд. долара. Според последната украинска оценка самите военни дейности са причинили 51,6 млн. тона въглеродни емисии след нахлуването на Русия през февруари 2022 г., а други 56 млн. тона са свързани с нуждите от възстановяване на инфраструктурата след войната.

Сред другите основни причинители пожарите са обвинени за 27,2 млн. тона в еквивалент на въглеродни емисии.
Гринчук заяви, че инвазията е нанесла щети на три милиона хектара гори, което, както тя отбеляза, е по-голямо от цялата залесена площ на много държави.

Нейните забележки идват в момент, когато Русия унищожава енергийни съоръжения при нови въздушни бомбардировки в Украйна, потапяйки милиони хора в тъмнина.

Както Русия, така и Украйна засилиха атаките, тъй като очакват промяна в решаващата подкрепа на САЩ за Киев, след като Доналд Тръмп се завърне в Белия дом след два месеца.

Гринчук заяви, че Украйна се съобразява с климата при възстановяването си, като малките проекти за възобновяема енергия се разглеждат като по-устойчиви пред заплахата от страна на Русия.

“Всички украинци за много кратък период от време станаха много енергийно ефективни“, каза тя.

Украйна, която се стреми към членство в Европейския съюз, се ангажира да постигне целта на целия блок за нулеви нетни емисии на парникови газове до 2050 г. / БГНЕС
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
НОТИФИКАЦИИ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата