Джо Байдън помилва сина си Хънтър заради присъди по обвинения в притежание на оръжие и данъци в изключителен обрат на обещанието си да не използва изпълнителната власт в полза на сина си по-малко от два месеца преди края на президентството си, пише Financial Times.
В изявление от неделя вечер президентът на САЩ обвини политическите си опоненти в Конгреса, че са „подбудили“ обвиненията срещу Хънтър, за да го атакуват.
„Нито един разумен човек, който разглежда фактите по делата на Хънтър, не може да стигне до друго заключение, освен че Хънтър е бил отделен само защото е мой син - а това е погрешно“, заяви Байдън. „От деня, в който встъпих в длъжност, заявих, че няма да се намесвам във вземането на решения от Министерството на правосъдието, и удържах на думата си, дори когато наблюдавах как синът ми е преследван избирателно и несправедливо."
Правните проблеми на Хънтър са политическо главоболие за Джо Байдън още от победата му на изборите през 2020 г., когато синът му разкри, че е обект на федерално разследване.
През юни тази година той беше осъден по три престъпления за лъжа при федерална проверка при закупуване на пистолет. Процесът съдържа подробни показания за пристрастяването му към крек кокаин и романтичната му връзка с вдовицата на брат му.
Хънтър Байдън също се призна за виновен по данъчни обвинения миналия месец във федерален съд в Лос Анджелис. Той беше обвинен в укриване на 1,4 милиона долара данъци, някои чрез неподходящи бизнес удръжки. Твърди се, че е похарчил парите за предмети, включително коли, наркотици и проститутки.
Президентът направи множество изявления в подкрепа на сина си, но също така каза, че няма да го помилва.
Хънтър Байдън трябваше да бъде осъден на 12 декември в Делауеър по делото за огнестрелно оръжие и четири дни по-късно в Калифорния за данъчното дело.
Той беше изправен пред максимална присъда от 25 години затвор в производството за оръжие, казаха прокурорите при повдигането на обвинение срещу него. Данъчните обвинения предвиждаха максимум 17 години затвор. Въпреки това и двете действителни присъди се считат за по-леки.
В неделя вечерта Байдън каза, че правните атаки са част от „усилието да бъде пречупен Хънтър“, добавяйки, че е взел решението си да помилва сина си през уикенда.
„През цялата си кариера следвах прост принцип: просто кажете на американския народ истината. Те ще бъдат честни“, написа Байдън. „Ето истината: вярвам в съдебната система, но докато се борех с това, също вярвам, че грубата политика е заразила този процес и е довела до съдебна грешка“.
Стивън Ченг, директор по комуникациите на Доналд Тръмп, предположи, че ходът на Байдън подкрепя твърденията на Тръмп за политически мотивирана съдебна система. „Неуспешният лов на вещици срещу президента Тръмп доказа, че контролираното от демократите Министерство на правосъдието и други радикални прокурори са виновни за въоръжаване на съдебната система“, каза Ченг.
Републиканският конгресмен Джеймс Комър, председател на комисията по надзор на Камарата на представителите, каза, че Байдън е излъгал, когато е твърдял, че няма да помилва сина си, наричайки семейството „престъпното семейство Байдън“.
В изявление Хънтър Байдън каза, че е „признал и поел отговорност“ за „грешки през най-мрачните дни на моята зависимост – грешки, които са били използвани за публично унижаване и засрамване на мен и семейството ми за политически спорт“.
Синът на президента се закле „никога да не приема помилването, което ми беше дадено днес, за даденост“ и обеща да посвети живота си на „помагане на онези, които все още са болни и страдащи“.
Помилването важи за всички престъпления, извършени от сина на президента между 1 януари 2014 г. и 1 декември 2024 г.
И двата случая бяха наблюдавани от Дейвид Вайс, специален адвокат, назначен от главния прокурор на САЩ Мерик Гарланд, поради „извънредните обстоятелства“ на производството.
Гарланд също назначи специални адвокати, които да се занимават с разследвания, насочени към работата на Джо Байдън с класифицирани документи и предполагаемата намеса на Тръмп в общите избори през 2020 г. и запазването на секретни материали. Джо Байдън в крайна сметка не беше обвинен, докато Министерството на правосъдието иска да отхвърли обвиненията на Тръмп въз основа на вътрешна политика, забраняваща наказателно преследване на действащ президент.