По време на последните разкопки в могилата Сирчалътепе в централната провинция Нигде в Турция археолозите са открили следи от постоянно селище, за което се смята, че датира отпреди поне 9300 години, съобщи ръководителят на разкопките пред "Анадолска агенция" в петък.
"Можем да кажем, че това е най-старото селище в границите на провинция Нигде", заяви археологът Семра Балчи, която ръководи екипа, провеждащ разкопките в могилата.
Археологът заяви, че екипът ѝ е открил костни и обсидианови инструменти, използвани в ежедневието, както и мъниста и други предмети, за които се смята, че са с декоративна цел.
Тя добави, че двата намерени образеца са били датирани с радиовъглерод, което показва, че са на възраст 9600-9300 години.Първоначалните проучвания на повърхността, проведени в могилата Сирчалътепе, разположена в близост до източници на обсидиан във вулканичния регион Кападокия, разкриват работна зона за обсидиан, както и костни и каменни инструменти.
След като тазгодишният сезон на разкопките приключи, Балчи заяви, че тя и екипът ѝ ще продължат да анализират находките си от артефакти и новите архитектурни теренни данни в своите работилници.
Отбелязвайки, че при разкопките са открити и образци на овални върхове на стрели, тя казва: "Това е много важно: Друг важен момент е, че досега не е разкопаван друг обект с работна зона за обсидиан и селище заедно."