Средните месечни температури през декември 2024 г. са между 2 и 8 градуса по Целзий (°С) и имат отклонение от месечната норма между плюс 1 и плюс 4 градуса. Последният месец на тази година е поредният топъл декември от 2019 г. насам и с най-много валежи от 2015 г. досега, сочи справка на Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Най-високата измерена температура е 21,1 °С на 17 декември във Видин. Най-ниската минимална температура в станция в населено място e минус 12,5 °С на 29 декември в Самоков, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 16,1 °С на връх Мусала на 16 декември.
В София най-високата отчетена температура е 12,7 °С на 17 декември, а най-ниската е минус 4,8 °С на 23 декември.
Месечните суми на валежите са близо до и над климатичната норма – между 115 и 440% от нея, отбелязват от НИМХ. Най-големи са валежите в Централна България. Декември 2024 г. е месецът декември с най-много валежи от 2015 г. насам.
Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 93 мм от дъжд в с. Кости, обл. Бургас, на 27 декември. В София месечната сума валеж е 75 мм, което е 185% от нормата, а максималният 24-часов валеж е 8 мм от сняг на 1 декември.
През декември 2024 г. над Балканите преминават серия средиземноморски циклони, които носят значителни валежи. През първите дни на месеца полуостровът все още е под влияние на преминаващия през южната му част средиземноморски циклон „Бора“. На много места има валежи от дъжд, по високите места – от сняг. Значителни количества валежи са измерени в Южна България. В тила на циклона нахлува относително по-студен въздух и температурите се понижават.
Впоследствие страната попада в периферията на обширен антициклон над Източна Европа. Времето е предимно облачно, в равнинната част с намалена видимост, а на отделни места има слаби валежи от дъжд. Температурите са близки до обичайните.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.