IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Експерт: Епичното пътуване на Русия към Запада приключи!

Западният печат за напрежението между САЩ и Русия

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Опитът за предотвратяване на военно противопоставяне в Сирия се провали в Съвета за сигурност на ООН, след като Русия и западните съюзници не можаха да постигнат компромис за съгласуван международен отговор на използването на химически оръжия, пише британският в. "Гардиън".

Всяка от страните гласува против предложенията на другата по въпроса за създаването на орган, който да разследва многократната употреба на отровен газ в Сирия. Американската делегация каза, че е направила "всичко възможно", за да заглади различията с Русия, както и че заседанието на Съвета за сигурност, на което не бе приета резолюция, е било "решаващ момент". Русия заяви, че САЩ и техните съюзници използват въпроса като "претекст" за нападение срещу Сирия.

САЩ, Великобритания и Франция продължиха да извършват приготовления за военни действия, целящи да накажат режима на сирийския президент Башар Асад, който според тях е отговорен за поредното нападение с химически оръжия - в Дума на 7 април, отнело живота на 45 души, отбелязва изданието.

Нарастващото напрежение и значителната опасност от сблъсък между големите сили бяха очевидни в Източното Средиземноморие, където руски военни самолети прелетяха над американски и френски военноморски съдове, въоръжени с крилати ракети.

Инспектори от Организацията за забрана на химическите оръжия планират да пътуват за Сирия, след като получиха покана от сирийското правителство, но не е ясно дали ще им бъде позволено да стигнат до Дума и дали присъствието им там би забавило военните действия, коментира "Гардиън".

Американският президент Доналд Тръмп и неговите съветници обсъдиха възможността за по-сериозен удар срещу Сирия от ракетното нападение миналата година, разсъждавайки, че единствено употребата на по-голяма сила ще е достатъчно силен сигнал и може да послужи като възпиращо средство срещу по-нататъшно използване на химически оръжия срещу цивилни сирийци, посочва в. "Ню Йорк таймс".

Бойни кораби на САЩ в Източното Средиземноморие могат да нанесат същия ракетен удар като този, който разпореди Тръмп срещу сирийска военновъздушна база преди година в отговор на химическо нападение тогава, отнело живота на над 80 цивилни.

Но Белият дом и служители по националната сигурност се тревожат, че операция от този тип може да не бъде ефективна за възпиране на военните усилия на сирийската армия, изтъква американското издание.

Правителствени служители заявиха, че очакват евентуалният нов удар да бъде по-мащабен от миналогодишния, но въпросът е колко по-мащабен. Възможните варианти включват атакуване на повече от една мишена и увеличаване на продължителността на ударите, които да продължат повече от един ден. Въпреки това обаче Тръмп продължава да не изпитва желание да задълбочава американското участие за по-дълъг период.

Президентът на САЩ и екипът му имат подкрепа от други страни за действия срещу правителството на Асад. Американски служители изразиха увереност, че могат да разчитат на подкрепата на Франция, която настоява, че е необходим решителен отговор, а също на Великобритания, Саудитска Арабия и Катар, които призоваха да бъде потърсена отговорност от Сирия за предполагаемото химическо нападение. Остава обаче неясно дали някой от съюзниците би се включил в ударите, отбелязва "Ню Йорк таймс".

В. "Вашингтон пост" също пише, че САЩ обмислят удари в Сирия срещу руския съюзник Асад. Това породи зловещи спекулации сред хора, близки до Кремъл, че подобни действия могат да разпалят по-голям конфликт. Изследовател, съветващ руското министерство на отбраната, дори извика призрака на "Трета световна война", отбелязва вестникът.

Предполагаемата химическа атака в Дума предизвика мрачни прогнози в Москва, че ако Вашингтон в отговор нанесе въздушни удари, може да последва катастрофа.

Руският военен анализатор и член на консултативния съвет на министерството на отбраната Игор Короченко каза, че евентуален удар на САЩ, при който бъдат убити руснаци в Сирия, би довел до военен отговор, вероятно срещу американски самолет или кораб. По думите му това може да породи опасна поредица от събития като тези при Кубинската ракетна криза през 1962 г. и да "предизвика Трета световна война".

Тръмп трябва да разбере, казва анализаторът, че ако имаме сблъсък между армиите на САЩ и Русия, говорим за възможност за ядрена ескалация. "Всичко може да се случи много бързо, а ситуацията да излезе извън контрола на политиците", смята Короченко.

Като че да затвърди тази теза, висшият съветник на Кремъл Владислав Сурков заяви в наскоро публикувана статия, че Русия трябва да се подготви за век на "геополитическа самота" и че "епичното й пътуване към Запада" е приключило, посочва американското издание.

Едва сега става ясно, че 2014 г. - годината на украинската криза - бележи за Русия "края на многобройните и безплодни усилия да стане част от западната цивилизация", написа Сурков в сп. "Русия в глобалната политика". "Пред нас се разгръща нов период с неизвестна продължителност - епохата "14+", през която сме изправени пред сто (може би двеста или триста) години геополитическа самота", заявява той в статията, цитирана от "Вашингтон пост".

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата