Вчерашната реч на президента на САЩ Доналд Тръмп пред Общото събрание на ООН бе "комплект от деструктивни послания, опакован в добри пожелания за глобален мир, стабилност и благополучие", пише коментатор на вестник "Известия".
Наблюдателят обаче вижда в политиката на американския лидер "един несъмнен, макар и неочевиден плюс за миролюбиви страни като Русия - колкото повече усилия полага Вашингтон да руши глобалната архитектура за сигурност и търговията, толкова повече стават шансовете за изграждане на пълноценен многополюсен свят. В него всяка суверенна страна ще може да заеме достойно място", заключава руският журналист.
"Президентът на САЩ разказа на ООН за всичко, освен за отношенията с Москва", пише "Комерсант", който определя словото на Тръмп като ключово събитие на деня за Общото събрание на организацията.
Стопанинът на Белия дом раздели света на съюзници (Индия, Саудитска Арабия, Израел, Полша) и противници (Иран, Венецуела), но само веднъж спомена Русия, и то между другото, констатира вестникът. "Решил е май да не споменава Русия всуе", цитира изданието присъствалата в залата говорителка на руското министерство на външните работи Мария Захарова.
Тръмп "забрави" за Русия, докато критикуваше комунизма, отбелязва и "Московский комсомолец" и цитира думите на Тръмп, че "практически навсякъде, където бяха тествани социализмът или комунизмът, те доведоха до корупция, страдания и упадък. Стремежът на социалистите към власт води до експанзия, нахлувания и потисничество. Всички страни по света трябва да се противопоставят на социализма и страданията, които носи той".
"Доналд Тръмп е противник на комунизма. Но трябва да схванем някои нюанси. За него днешна Русия не е комунистическа страна, а по-скоро приемник на Руската империя, със свой специфичен път и специфична роля на църквата. Затова той надали е искал да хвърли камък по Русия. Друг въпрос е, че Тръмп изреди враговете си на световната арена и Русия не е сред тях. За него врагът са Иран и Венецуела и той трябваше да обясни защо те са лоши. Наложи се да критикува режима на Мадуро, довел Венецуела до крах. Оттук дойде и антикомунистическата теория. Тя няма нищо общо с нас, освен че Русия си има интереси във Венецуела", обяснява политологът Алексей Макаркин.
"Изказването на Тръмп започна със самовъзхвала - американският президент отбеляза, че за по-малко от две години е успял да постигне повече от всеки свой предшественик на поста", пише изданието.
"Тръмп започва предизборната си програма - точно преди година вече каза същите неща. Оттук следва, че той минава към изпълнение на старите си предизборни обещания и подготвя едно-друго за бъдещето, за следващите избори", коментира експертът Алексей Мухин.
Американският президент не крие, че "САЩ винаги ще действат, ръководени от своите национални интереси", подчертава официозът "Росийская газета".
(БТА)