Русия бе обвинена в опит да разклати Запада чрез Либия, пишат от БТА, цитирайки "Лента“.
Според източник от кабинета в Лондон, цитиран от британското издание "Сън“, тайните служби в кралството съобщили на премиера Тереза Мей, че Русия изпраща в Либия войски с цел да използват присъствието си там за влияние върху Запада.
Според тях Москва „иска да превърне Либия в нова Сирия“ и основната цел е да се поеме контрола върху най-натоварения маршрут за нелегалната миграция в Европа.
"Това може да предизвика нов поток от мигранти през Средиземно море", смята събеседник на "Сън". Западът е крайно уязвим за нова бежанска вълна и за петролна криза при изостряне на ситуацията в Либия, смята той.
През 2011 г. в Либия започна гражданска война след свалянето на Муамар Кадафи; част от страната бе превзета от радикални ислямисти. Днес там има два властови центъра - в Тобрук заседава избран парламент, а в Триполи - формирано с подкрепата на ООН и Запада правителство на националното съгласие.
Според "Сън" Кремъл подкрепя маршал Халифа Хафтар, командващ Либийската национална армия, и снабдява войските му с тежки оръжия.
В Западна Либия са изпратени руски военни разузнавачи и специални части, за да обучават либийци и да осигурят канал за свръзка. В пристанищата Тобрук и Бенгази са разположени две руски военни бази, действащи под прикритието на частната военна компания (ЧВК) "Вагнер". Източник на вестника добавя, че в Либия са разположени руски противокорабни системи "Калибър" и зенитни ракетни комплекси С-300.
Според руското издание това е точно копие на тактиката на Москва в Сирия и Крим. Руските власти виждат пространство извън контрол и го използват, за да постигнат максимално влияние върху Запада, твърди източникът на "Сън“, цитиран от "Лента“.
По думите му това може да предизвика катастрофални последици и да подкопае демокрацията в Запада, който не предприема никакви действия, за да се противопостави на това.
Всички изявления на тема руско присъствие в Либия са неоснователни, коментира Владимир Шаманов, оглавяващ комисията по отбраната в Държавната дума. По думите му представители на либийски ръководни структури са търсели подкрепа от Москва, но засега няма политически решения по въпроса.
Източник, близък до руското министерство на отбраната, потвърди, че в Либия има военни от Русия, пише "РБК".
Според шефа на руската контактна група за уреждане в Либия Лев Денгов твърденията, публикувани в „Сън“ не отговарят на истината. Източници на британското издание твърдят, че основен съюзник на Русия в Либия е армията начело с маршал Хафтар, но Денгов отрича подобни твърдения.
"Взаимодействието на Русия с един от играчите в Либия" не означава, че Русия подкрепя една от страните в конфликта, казва той.
Руската държавна политика спрямо Либия поставя конкретни задачи за подновяване на икономическите връзки с тази страна; "руското ръководство е поставило задачата да взаимодействаме с всички страни в либийския конфликт. Освен това Русия взаимодейства с ключовите международни играчи, заинтересовани конфликтът да бъде уреден - с Италия, Франция и страните от региона", посочва Денгов.
"Нима британските медии се надяват Русия да дойде и да оправи бъркотията, създавана в Либия седем години от западната коалиция?", цитира "РБК" реакция на руското посолство в Лондон чрез Туитър.
Остава в сила ембаргото на ООН върху доставката на оръжия и разполагането на военни контингенти в Либия, напомня пред вестника арабистът Василий Кузнецов.
"Русия предостави военна помощ на Сирия по покана на официалните власти, но в Либия официално е правителството в Триполи, признато между другото и от Москва", отбелязва експертът.
"Естествено Русия няма намерение да слага ред там, където европейците са изпотрошили всичко, но няма намерение и да наблюдава безучастно либийското бъдеще. И не само заради базите в Тобрук и Бенгази. А защото сме имали и още имаме в тази страна повече от сериозни икономически интереси: либийците купуваха оръжия от нас, ние строяхме там железници, имахме общи проекти в петролната и газовата сфера. Русия няма намерение да се отказва от нищо изброено", отбелязва руското издание "Взгляд“.
Според него администрацията на Хафтар вече предлага на Русия изгодни проекти, но Москва "не смята нищо да заграбва" в африканската страна. "Трябва да се постигнат споразумения за бъдещото единно устройство на Либия, да се произведат там избори и после вече да се сключат договори с новото правителство", обобщава "Взгляд".
Руският вестник изразява опасения, че декемврийските избори за президент и парламент на Либия може да се провалят заради разногласия между Триполи и Хафтар. В тази връзка подчертава значението на конференцията за Либия, свикана след месец в Палермо, на която Рим вече е поканил Владимир Путин.
"Но дори в крайна сметка Русия да бъде представена не от президента, а от (външния министър) Сергей Лавров, това ще е важна стъпка и за смекчаване на отношенията между ЕС и Русия, и за самото либийско уреждане. Без Русия то все едно не може да бъде постигнато, но няма как ЕС да го осъществи за сметка на Русия", предупреждава "Взгляд".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.