IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Американската ПРО: Противоракетна или противоруска отбрана?

Медии сравняват новата стратегия със "звездните войни" на Рейгън

Американската ПРО: Противоракетна или противоруска отбрана?

Снимка: архив, Reuters

В новата стратегия на САЩ за защита от ракети, представена вчера от президента Доналд Тръмп, съкращението за противоракетна отбрана ПРО трябва да се чете като "противоруска отбрана", смятат авторите на статия във в. "Комерсант".

Най-новите руски военни разработки "хвърлят предизвикателство на сегашните отбранителни системи" на САЩ, затова последните трябва да бъдат съществено модернизирани. Целта е да бъдат създадени средства за прехващане на противникови ракети "във всички фази на полета след изстрелването", гласи американският документ, цитиран от руския ежедневник.

"Заплахата откъм Русия в него е засилена десеторно спрямо аналогични документи от минали години. Освен Русия сред съперниците и неприятелите на САЩ са откроени Китай, Северна Корея и Иран", посочва "Комерсант".

Американски медии сравниха вчера новата концепция със "звездните войни" на президента Роналд Рейгън - представената през 1983 г. Стратегическа отбранителна инициатива на САЩ, насочена към разработване на мащабна система за ПРО с елементи, базирани в космоса, се казва в материала.

Руските власти отдавна се обявяват против милитаризиране на космоса, напомня "Комерсант" и цитира руския сенатор Виктор Бондарев, коментирал новините от Вашингтон: "Ударни оръжия не бива никога, за нищо на света да бъдат разполагани в космоса, това може да доведе до катастрофа".

"Много пъти сме чували как САЩ настояват други страни да свият разработките на оръжия, но те заявяват също, че ще разработват и занапред оръжия за масово унищожаване. Според мен това са двойни стандарти", заяви говорителят на китайското външно министерство Хуа Чунин, чието изявление помества "Комерсант".

Потърсени от вестника експерти посочват и явни недостатъци в документа. Руският аналитик Андрей Баклицки изтъква, че "противно на очакванията" новата стратегия не предвижда защита от стратегическите сили на Русия и на Китай - разчита се те да бъдат възпирани от ядрения арсенал на САЩ. Съответно американската ПРО ще брани страната от Северна Корея, Иран и "случайни ракетни пускове" на неназовани страни.

"Размити изглеждат и плановете за бъдещето", продължава Баклицки. Документът предвижда нови ракети прехващачи, базирани в шахти на полуостров Аляска, средства за които Конгресът на САЩ и без това отпусна още миналата година. Колкото до всичко останало, включително противоречивите въпроси за космическите елементи от ПРО и защитата от хиперзвукови планиращи бойни блокове, Пентагонът е поискал пауза за още половин година. В крайна сметка "резултатът от година и нещо работа може да бъде формулиран по следния начин: планината роди мишка", смята руският експерт.

В. "Взгляд" уточнява, че по данни на ТАСС новата стратегия за развитие на американската ПРО предвижда като възможност броят на прехващачите с наземно базиране да бъде увеличен на 104.

В момента американците разполагат с 40 ракети прехващачи в базата Форт Грийли, щата Аляска, и с още 4 в базата Ванденберг, щата Калифорния. Според новата стратегия за 4 години в Аляска трябва да бъдат разположени още 20 прехващачи, а в перспектива към тях може да се добавят още 40.

"Тръмп се опитва да създаде непробиваем купол от ПРО над САЩ. Звучи красиво на думи, но едва ли е практически осъществимо. Тръмп просто акомпанира на мита за бъдната неуязвимост на САЩ, както изисква американската военна доктрина. Митът обаче си остава мит", гласи коментар на руския сенатор Алексей Пушков, поместен в Тwitter и цитиран във в. "Комсомолская правда".

Представената от Тръмп стратегия "ще засили опасенията на Русия и на Китай относно заплахата за техния потенциал за ядрено възмездие, ще подрони стратегическата стабилност и ще затрудни още повече перспективата за нови съкращения на ядрените оръжия", прогнозира шефът на американската Асоциация за контрол над въоръженията Кингстън Рейф, цитиран от в. "Московский комсомолец", цитиран от БТА.

Новата стратегия за развитие на ПРО не означава, че САЩ започват оръжейна надпревара - тя има само отбранителен характер. Това заяви заместник-министърът на отбраната на САЩ по политическите въпроси Джон Руд, отбелязва обаче "Известия".

По думите на Руд е особено необходимо да се акцентира върху думата "отбрана" в названието на стратегията. Той отбеляза, че подобна политика не може да се нарече провокационна, цитира вестникът информация на ТАСС.

Президентът Тръмп си спомни за "звездните войни" на президента Рейгън, но космически прехващачи на ракети се предвижда да бъдат създадени в далечното бъдеще, пише "Ведомости".

Според военния експерт Павел Подвиг в документа, представен от Тръмп, "изглежда няма нищо принципно ново".

САЩ изместват акцента върху прехващането на ракети в самото начало на траекторията им. По този начин обаче може да се покрие само територията на малка страна като Северна Корея и вече не е възможно да се отстрани например заплахата откъм Иран. Логично е, че не се споменава за създаване на истински космически прехващачи - това е скъпо дори за САЩ и неразумно от гледна точка на физиката, посочва Подвиг.

Авторите на новата стратегия не обещават американската ПРО да прехваща руските и китайските ракети. Москва и Пекин обаче безспорно няма да повярват и ще продължат да развиват системи, преодоляващи противоракетни защити, от рода на хиперзвуковия ракетен комплекс "Авангард". И техните създатели дължат на Пентагона едно голямо благодаря заради този документ, иронизира експертът на "Ведомости".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата