IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Печатът: Ракетите на САЩ в Азия - срещу Русия и Китай

САЩ вече разполагат в Румъния и Полша комплекси "Иджис Ашор"

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Руският всекидневник "Независимая газета" коментира изявленията на министъра на отбраната на САЩ Марк Еспър за разполагане на американски ракети с междинен обсег в Азия.

След като посочва, че Пентагонът разкрива това свое намерение само ден след официалното излизане на САЩ от руско-американския договор (от 1987 г.) за ликвидиране на ракетите с междинен обсег (от 500 до 5500 км), вестникът обръща внимание, че Еспър смята да осъществи това намерение още в близките месеци.

Това недвусмислено говори, че Вашингтон отдавна и усилено се е готвил за такова разполагане и че новото ракетно оръжие е във финален стадий на разработка. Това очевидно е ставало дълго преди президентът Тръмп да обяви намерението на САЩ да излязат от договора, изтъква вестникът.

Цитирани са и думите на Еспър при посещението му в Австралия, че "дойде време да се освободим от (оковите на) договора и да получим възможност да преследваме нашите собствени интереси и нашите съюзници от НАТО споделят тази гледна точка".

Според вестника излизането от договора дава възможност на Пентагона да подсили своите военни бази в Азия, а новите американски ракети със среден обсег ще бъдат насочени към руски обекти в Урал и Камчатка.

"Независимая газета" посочва, че САЩ вече разполагат в Румъния и Полша наземни пускови комплекси "Иджис Ашор". Техните универсални пускови установки МК-41 позволяват от тях да се изстрелват не само противоракети, но и крилати ракети "Томахоук" със среден обсег.

Освен това в рамките на "Иджис" САЩ и Япония разработват заедно новата ракета SM-3 Block IIA, способна да прехваща балистични ракети със среден и междинен обсег. Цитирани са специалисти от руския Генерален щаб, че тази ракета е способна да поразява и наземни цели. Американско-японският проект, който попадаше под забраната на анулирания от САЩ договор, сега очевидно става много актуален, отбелязва руският вестник. Затова Еспър каза, че "излизането от договора позволява на САЩ да засилят своите позиции по отношение на Китай", който също се въоръжава с ракети с далечина на полета от 500 до 5500 км. Еспър даже твърди, че 80 процента от китайския ракетен арсенал са именно такива ракети.

Припомнят се думите на президента Тръмп, че вече бил разговарял с лидерите на Русия и Китай за сключване на нов договор за ракетите с междинен обсег и те с ентусиазъм подкрепили тази идея.

Възниква тогава въпросът: защо им е на американците да разполагат свои ракети в Азия, пита "Независимая газета". Преговорите за разоръжаване като правило траят дълго време - година, две три, а Пентагонът желае да разположи новите си ракети в Азия в близките месеци. По този начин, констатира вестникът, САЩ, първо, ще тласнат света в безконтролна надпревара във въоръжаването, и второ, новите американски ракети ще бъдат насочени не само срещу Китай, но и срещу Русия, която има стратегически военни обекти и бази в Далечния изток.

В Австралия Еспър подчерта, че новите американски ракети със среден обсег ще бъдат разположени най-напред в Индийско-Тихоокеанския регион. Като се познава географията на чуждестранните военни бази на САЩ, не е трудно да се предположи, че те ще се появят най-вероятно в Южна Корея, Япония и Афганистан.

Страните от Далечния изток, които подкрепят САЩ, отдавна искат да укрепят своята военна сигурност, включително срещу Китай. А Афганистан е идеално място за Пентагона, защото там всяко военно подсилване може да се оправдае със защита от терористи, а това не може да се контролира.

Вестникът цитира руския военен експерт генерал Юрий Неткачов, че така под постоянен американски прицел от ракети със среден обсег могат да се окажат военноморските обекти и бази на руския Тихоокеански флот, на които са разположени стратегически ядрени сили на Русия, включително и базата за атомни подводници във Вилючинск (Камчатка). Освен това в обсега на тези ракети влиза новият руски космодрум "Восточний" в Амурска област. "Особена опасност за нашите постоянни военни гарнизони и стратегически обекти, разположени в Южен Урал и Западен Сибир, ще представляват ракетите, които САЩ може да разположат в своите военни бази в Афганистан", смята експертът.

В последно време САЩ се сближават и с Монголия, посочва вестникът. Това става на основата на антикитайски ходове. Преди седмица Тръмп прие в Белия дом монголския президент Халтмаагийн Батулга, като не пропусна да го поласкае, че "жителите на Монголия са едни от най-изкусните бойци в света". А вицепрезидентът Майк Пенс увери монголските гости, че САЩ са "трети съсед" за Монголия (очевидно след Русия и Китай).

"Главното е САЩ, ако стъпят здраво в Монголия, тоест на прага на Русия, да не станат първи съсед", отбелязва по този повод друг руски експерт, цитиран от "Независимая газета".

Руският вестник "Комерсант" публикува резюме от разговор, който негов кореспондент е водил с новия украински президент Володимир Зеленски при неговото пребиваване в закарпатския курорт Трускавец, където е имало обучение на новоизбраните депутати от неговата партия "Слуга на народа".

Зеленски изразил надежда за скорошна среща - още тази есен - на лидерите на 4-те страни от Нормандския формат (Русия, Украйна, Германия и Франция). Зеленски казва, че е обсъждал този въпрос и с руския президент Владимир Путин при неотдавнашния им телефонен разговор. Зеленски посочил, че паузата в тези срещи вече трае твърде дълго, а време за губене няма - гинат хора.

"Комерсант" припомня и руската позиция за среща на страните от Нормандския формат. А тя е, че преди да се организира нов лидерска среща, трябва да се изпълнят предишните договорености на "четворката" за нормализиране на обстановката около фронтовата линия.

Зеленски е коментирал и руското решение да се издават руски паспорти на жителите на Донбас в районите, контролирани от проруските сепаратисти. "Това са наши граждани, граждани на Украйна. Как може да им се издават руски паспорти. Вие представяте ли си аз, или някой друг украински представител, да дойде в Красноярск или някъде другаде и да започна да раздава украински паспорти. Нима това е правилно?", попитал риторично Зеленски.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата