След по-малко от два месеца на тестове върху хора Русия регистрира първата ваксина срещу коронавирус. Но вместо да се зарадват, учените по света повдигнаха многозначително вежди и си зададоха въпроса - наистина ли тази ваксина, която вече 20 държави са поръчали, е безопасна?
Според президента Владимир Путин ваксината е преминала всички нужни тестове успешно и е напълно подходяща за прилагане върху хора. Дори собствената му дъщеря вече е употребила препарата. Но според експертите извън Русия доказателствата за успеха на страната са малко. Всъщност - никакви.
"Мисля, че това е много плашещо. Наистина е рисковано", казва Даниел Салмон, директор на Института за безопасност на ваксините в университета Джон Хопкинс пред The New York Times. Той и много други експерти вярват, че Русия предприема опасна стъпка, прескачайки Фаза 3 на тестовете, които трябва да докажат, че ваксината работи по- добре от плацебо и не е опасна за хората, на които се прилага.
През последния век учените разработват все по-мощни начини за тестване на ваксините за безопасност и ефективност. Сега ваксините са сред най-безопасните медицински продукти, но до този момент се стигна след няколко болезнени грешки. Така, за да бъде одобрена една ваксина, тя преминава през няколко фази - първо се тества върху маймуни, след това върху първата серия от доброволци във Фаза 1 се инжектира доза от новия медицински продукт. Ако не се появяват проблеми се преминава към Фаза 2, когато ваксината се прилага на стотици хора. Последна е Фаза 3, която трябва да докаже ефикасността на ваксината. Дори и Фаза 1 и Фаза 2 да са минали перфектно, Фаза 3 все пак може да се провали.
Институтът, който разработва руската ваксина, все още не е публикувал данните си от Фаза 1 и Фаза 2 на изследванията. От изявлението на Путин стана ясно, че всички доброволци са получили "високи нива на антитела", но все пак това е резултатът, който се очаква от Фаза 1.
"Всичко това е повече глуповато“, казва Джон Мур, вирусолог от Медицинския колеж "Вайл Корнел" в Ню Йорк. "Путин няма ваксина, той просто прави политическо изявление", смята ученият.
Опитва ли се Путин да разпали нова Студена война?
Със своето изявляние президентът на Русия индиректно обяви, че страната му е спечелила състезанието за производство на ваксина. Но бихте ли вярвали на Владимир Путин, ако ви каже, че една ваксина е безопасна? Бихте ли повярвали дори на Тръмп? Все пак това не е състезание затова кой първи ще отиде в Космоса. Това е глобална пандемия, която отнема милиони животи. А Русия е страната, която дълго време лъжеше за броя на заразените с COVID-19 и онези, които се опитваха да разкрият измамата случайно падаха през прозорци.
Само преди дни президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Америка може да има ваксина още преди изборите през ноември. Но учените далеч не се съгласиха с него и бързо обясниха защо това е напълно невъзможно. И тогава се появи Путин с поредния трик от шапката - готова ваксина, която носи името "Спутник", като първия сателит, изпратен в космоса. Няма как подобно изказване да не вбеси Тръмп.
Може ли тестването на една ваксина да приключи толкова бързо? "Няма начин. Просто няма начин", казва д-р Питър Хотес, ваксинолог от Медицинския колеж в Бейлор и медицински анализатор на CNN.
Експертите се надяват, че в най-добрия случай резултати ще има чак през януари, пишат от CNN.
Тогава как Русия е успяла? Отговорът е прост - не е. Никой все още не се е добрал до научините данни, които би трябвало да са публикувани относно ваксината. А само преди месец стана ясно, че руски хакери се опитват да откраднат формулата от други лаборатории, опитващи се да създадат медицинския продукт. Кремъл обаче се опитва да затвърди имиджа си на глобална научна сила. Спечелването на състезанието за ваксината срещу коронавируса е единственият начин да го направи.
Неетично, безразсъдно, глупаво
Професор Франсоа Балу, директор на Института по генетика на Университетския колеж в Лондон, заяви, че решението да бъде одобрена ваксината толкова бързо е "безразсъдно и глупаво".
"Масовата ваксинация с неправилно тествана ваксина е неетична", заяви той пред The Independent. И добавя, че всеки проблем с руската ваксина би бил катастрофален, не само за здравето на хората, но и за тяхната вяра в този медикамент.
Елинор Райли, професор по имунология и инфекциозни болести в Университета в Единбург, отбеляза, че има прецеденти за бързо одобрение на ваксините при епидемии, но обикновено това става в ситуации с висок риск, като епидемията от Ебола в Западна Африка. Индивидуалният риск от смърт при COVID-19 далеч не е толкова голям, колкото при Ебола, за това не е нужно да се бърза толкова много и да се действа необмислено при разработката на ваксина.
От СЗО твърдят, че са в контакт с руските власти и ще изискват от тях да преквалифицират ваксината.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.