IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо Путин все още не е приел руската ваксина срещу COVID-19?

Твърди се, че "Спутник V" е също толкова ефикасен, колкото разработките на Запада

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Месеци след като обяви, че Русия е одобрила първата ваксина в света срещу COVID-19 и че лично дъщеря му я е тествала, президентът Владимир Путин все още не се е ваксинирал срещу коронавируса. Редица високопоставени държавни служители също се имунизираха със "Спутник V", но защо Путин все още изчаква?

От Кремъл заявиха, че той не може да получи ваксина, която все още не е фаза 3, въпреки че някои руски здравни работници, учители и висши служители вече са получили ваксината извън клиничните изпитания.

"Президентът не може да използва несертифицирана ваксина", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков по време на разговор с репортери. Песков не обясни разликата между ваксината, която е "сертифицирана" и тази, която е "одобрена", но каза: "Масовата ваксинация все още не е започнала. И, разбира се, държавният глава не може да участва във ваксинацията като доброволец. Това е невъзможно."

Песков заяви, че изпитанията скоро трябва да приключат и че Путин сам ще информира хората за решението си дали ще се имунизира срещу COVID-19, "ако счете за необходимо".

Новината, че Путин все още не се е ваксинирал, дойде в същия ден, в който учените зад "Спутник V" публикуваха нова информация за ваксината, определяйки я като ефективна, евтина и лесна за транспортиране.

Институтът "Гамалея", който разработва ваксината, и Руският фонд за директни инвестиции (RDIF), който я финансира, съобщиха още междинни данни за препарата - анализът на данните, получени 28 дни след първата доза и седем дни след втората доза, предполага, че ваксината "Спутник V" е 91,4% ефективна.

Изследователите са идентифицирали 39 потвърдени случая на COVID-19 сред доброволците - 31 в групата на онези, които са получили плацебо и осем сред тези, които са получили самата ваксина. 18 794 доброволци са участвали в проучването.

Pfizer и Moderna отчитат сходни нива на ефикасност - 94,5% за Moderna и 95% за Pfizer. Твърденията им обаче се основават на доста по-големи клинични изпитвания. Moderna съобщи за 95 случая на COVID-19 сред своите доброволци - 90 в групата на получилите плацебо и 5 във ваксинираната група, докато Pfizer съобщи за 170 случая - 162 в групата на плацебо и осем при участниците, получили ваксината.

AstraZeneca обяви в понеделник, че експерименталната й коронавирусна ваксина е показала средна ефективност от 70%. Общо 131 участници в изследването са развили COVID-19, но не са посочили колко от тези хора са получили ваксината и колко плацебо.

В отделно изявление институтът "Гамалея" и RDIF посочват, че една доза от "Спутник V" ще струва по-малко от 10 долара на международните пазари, което според тях е "два или повече пъти по-евтино от иРНК ваксините със сходни нива на ефективност". За руските граждани, разбира се, имунизацията ще е безплатна. Ваксините Moderna и Pfizer-BioNTech са иРНК ваксини.

Русия също заяви, че ваксината "Спутник V" може да се съхранява при температура от 2 до 8 градуса по Целзий, подобно на препарата на AstraZeneca. Междувременно ваксината Pfizer-BioNTech трябва да се съхранява при около -70 градуса по Целзий докато се транспортира. Moderna пък заяви, че нейната ваксина може да се съхранява във фризери, които обикновено се предлагат в аптеките, и в хладилник в продължение на 30 дни.

Путин за първи път обяви, че руската ваксина е одобрена за обществена употреба през август, въпреки че към този момент тя е бе тествана само върху няколко десетки доброволци. Съобщението дойде преди началото на проучванията от фаза 3, които са ключови за установяването на безопасността и ефикасността на препарата. Това  предизвика скептицизъм от международната общност.

"Знам, че работи доста ефективно и формира стабилен имунитет", заяви тогава Путин, добавяйки, че една от дъщерите му вече е приела препарата - рядък ход от президента, който е известен с това, че почти никога не говори за семейството си. Той призна, че тя е имала малко по-висока температура след всяка доза, но добави, че "сега се чувства добре".

На 68 години Путин е в група с висок риск. Изпитванията на ваксината в първата група доброволци на възраст над 60 години са започнали на 28 октомври, съобщава руската държавна агенция ТАСС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата