В случай на руска инвазия в Украйна, Киев не може да разчита на военна помощ от САЩ и НАТО. Москва много добре познава региона около и в Украйна, а от друга страна НАТО има много малко поле за маневри. Единственото действие, което може да бъде предприето от Алианса е дипломатически и икономически санкции. Украйна не е член на северноатлантическата организация и няма как да очаква военна намеса по член 5 за колективната отбрана. Това заяви д-р Искрен Иванов, политолог, международен анализатор, в ефира на предаването “В развитие” с водещ Вероника Денизова.
“При отсъствието на готовност за отстъпки, то ситуацията единствено ще се задълбочава. Няма компромис, двете страни не желаят да отстъпят.”
Иванов заяви, че Русия вижда Украйна като своя заден двор, а САЩ са твърдо решени да интегрират Киев в НАТО. Нищо от това не създава предпоставки за деескалиране на ситуацията. Международният анализатор е на мнение, че президентът на САЩ ще поиска от лидерите на държавите от Източна Европа те да гарантират териториалната цялост на Украйна, както и нейния суверенитет. Вероятно ще стане дума и за подкрепа, ако Украйна стане жертва на дипломатически и икономически санкции от страна на Москва.
“България има така наречената мека сила и това, което ние можем да направим е да защитим суверенитета на Украйна чрез ясно и недвусмислено послание, че като член на НАТО България ще застане зад Украйна при евентуален сблъсък.”
Русия ясно показва, че няма да се примири с разширяването на НАТО. По този начин могат да бъдат обяснение действията й по границата с Украйна. Според д-р Иванов във външната политика на Русия постсъветското пространство се дели на две части. Първата група от държави са тези, които вече са част от НАТО и ЕС, част от евроатлантическите структури. В тях Москва се опитва да упражнява мека сила, като по този начин цели да запази енергийното си влияние в тези райони. Останалите държави като Украйна, Беларус и Сърбия, тях Русия ги разглежда като заден двор и то по същия начин, по който САЩ вижда Централна и Латинска Америка.
“Москва счита за логично и рационално да се намеси в тези държави с твърда сила и то в случай, че НАТО реши да се разширява.”
Д-р Иванов смята, че има два възможни сценария, по които ситуацията може да се развие. Първият е в случай, че Байдън и Путин си стиснат ръцете и се разберат Русия да не навлиза в Украйна, а САЩ поема ангажимент да не позволява НАТО да опира до границите с Руската федерация. Вторият вариант е, ако Байдън и Путин не успеят да се разберат. В този случай, казва Искрен Иванов, Москва има преимуществото.
“Много е трудно да се направи прогноза, но в някакъв момент примирие и компромис ще има. Очаквам нещо средно между двата сценария, Байдън и Путин ще се споразумеят, но вероятно Украйна ще се превърне в суверенен буфер между американско и руско влияние.”
Ако напрежението продължи да се покачва, то потърпевши ще бъдат и балканските държави.
Д-р Иванов коментира и напрежението между Китай и САЩ, както и бойкотирането от страна на Щатите на Олимпийските игри в Пекин. Той е на мнение, че това е много грешна стратегия, защото подобен тип политически совалки, икономически санкции и дипломатически санкции няма да доведат до нищо.
“Очевидно е, че и двете страни са се устремили към нова Студена война и за мен това е неизбежно. Този бойкот показва, че Съединените щати не харесват това, което се случи с един китайски състезател.”
Нито от тези действия обаче няма да доведе до промяна в поведението на Китай. Китайският лидер Си Дзинпин е много твърд в своята външна политика, а в един момент, смята д-р Иванов, който може да дойде и след 10 години, Тайван ще стане част от Китайската народна република. Подкрепата към САЩ от страна на Австралия и Нова Зеландия е просто показ на англосаксонската солидарност и най-вероятно в скоро и Япония ще се присъедини към бойкота.
Целият разговор - във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.