Американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви, че писменият отговор, който САЩ са дали в сряда на Русия във връзка с исканията й за сигурността, обръща внимание на руските тревоги и засяга въпросите, които безпокоят Вашингтон и неговите съюзници, предаде Ройтерс.
Блинкън каза, че отговорът очертава сериозен дипломатически път напред, ако Москва избере подобно развитие. Според него документът съдържа принципна и прагматична оценка на руските тревоги. По думите му САЩ са готови за диалог.
"Излагането на нещата в писмен вид е . . . добър начин да направим така, че да сме възможно най-точни, а руснаците да разберат нашите позиции, нашите идеи възможно най-ясно. Сега документът е при тях и топката е в тяхното поле", заяви той пред репортери.Блинкън каза, че в писмения си отговор САЩ не са направили отстъпки по основните искания на Русия във връзка с Украйна и НАТО, отбелязва Асошиейтед прес.
Москва иска гаранции, че НАТО никога няма да приеме Украйна и други бивши съветски републики за членове и ще изтегли войските си от други страни от някогашния съветски блок. САЩ и техните съюзници не са склонни да приемат тези искания.
Според Блинкън американският отговор много ясно показва, че Съединените щати държат на принципите си. "Няма промяна, няма да има промяна", заяви той.
Държавният секретар на САЩ каза, че американското посолство в Киев ще остане отворено, но посъветва американците в Украйна "сериозно да обмислят напускане" на страната.
По-рано в сряда посолството на САЩ в Украйна призова американските граждани да обмислят незабавно напускане на страната, тъй като обстановката е "непредсказуема заради повишена заплаха от руски военни действия", припомня Ройтерс, цитирана от БТА.
Посланикът на САЩ в Москва Джон Съливан предаде в сряда в руското министерство на външните работи американския отговор на исканията на Русия в областта на сигурността.
На 17 декември руското външно министерство публикува предложени от страната проектоспоразумения с гаранции за сигурност, които тя очаква от САЩ и НАТО. Двата договора - единия със Съединените щати, а другия с членовете на Северноатлантическия съюз - предвиждат отказ от разширяване на алианса на изток и изтегляне на натовските сили от Източна Европа. Западът вече отхвърли тези руски искания като неприемливи.
Тези развития дойдоха на фона на струпването от Русия на войски край границата с Украйна. Москва отрича твърденията на Запада и Киев, че планира инвазия.
Междувременно в сряда и НАТО е предала писмения си отговор на руските искания в областта на сигурността. Това съобщи генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг.
Алиансът "отново подава ръка" на Русия, но "в същото време се подготвя за най-лошото", обобщи той на извънредна пресконференция в Брюксел тази вечер, предаде Франс прес.
Малко по-рано източници на ДПА потвърдиха, че 30-те страни членки на НАТО са подготвили своя общ отговор на Москва.
Столтенберг вече на няколко пъти даде да се разбере, че две от руските искания - алиансът да не приема Украйна и Грузия и да изтегли своите сили от източноевропейските държави, присъединили се към него от 1997 г. насам - са неприемливи, отбелязва Франс прес.
"Отново призоваваме Русия незабавно да успокои ситуацията. НАТО твърдо вярва, че напреженията и разногласията трябва да бъдат уреждани чрез диалог и дипломация", подчерта снощи Столтенберг, цитиран от Ройтерс.
Той отново призова за възстановяване на представителствата на алианса в Москва и на Русия в Брюксел и за пълно използване на военните комуникационни канали с цел по-голяма прозрачност и намаляване на рисковете.
Русия продължава да струпва сили близо до Украйна, като е разположила хиляди допълнителни войници и модерни оръжия в Беларус, каза в същото време генералният секретар на НАТО. Той уточни, че под прикритието на учения Москва е в процес на изпращане на бойни самолети, зенитни системи С-400 и други много модерни военни технологии в Беларус.
Междувременно в сряда в Естония пристигнаха шест американски изтребителя F-15, за да участват в учение. Те ще подсилят мисията на НАТО в тази бивша съветска република на фона на засилващите се опасения от руска агресия срещу Украйна, отбелязва Франс прес.
В четвъртък в Литва са очаквани четири датски бойни самолета.
Тези развития са показателни, че Западът не приема основните искания на Русия в областта на сигурността, макар да е готов да продължи диалога с нея.