Френският президент Еманюел Макрон заяви, че руският му колега Владимир Путин е обещал да се включи в нови усилия за договаряне на прекратяване на огъня и нови преговори за намиране на решение на украинската криза, пише британският в. “Индипендънт”.
Британският премиер Борис Джонсън определи коментарите на Путин като добър знак, съобщи неговата канцелария. В същото време Вашингтон предупреждава за предстоящо и скорошно руско нашествие в Украйна.
Путин и американският му колега Джо Байдън са дали принципното си съгласие да участват в среща на високо равнище за Украйна, пише британският в. “Гардиън”. Според Вашингтон обаче Москва продължава подготовката си за нашествие в съседната страна.
В писмо, изпратено от САЩ до върховната комисарка на ООН по правата на човека Мишел Бачелет, Вашингтон предупреждава, че руски сили “създават списъци на украинци, които да бъдат убити или изпратени в лагери в случай на нашествие”.В същото време американската администрация е подготвила пакет от санкции, които да бъдат наложени в случай на нашествие, който предвижда и забрана американски финансови институции да обработват транзакции към руски банки.
Докато Русия струпва силите си на границата с Украйна и се стига до все повече инциденти, Путин обвинява Киев, отбелязва френският в. “Либерасион”. Представянето като жертва напомня други провокации на Кремъл в новата история – започвайки от оплакванията на Сталин за предполагаема финландска провокация, която довежда до нашествието във Финландия на 30 ноември 1939 година.
По данни на НАТО, докато Русия струпва войски на изток от Украйна, практически цялата беларуска армия, подсилена от 30 000 допълнителни руски войници, е струпана на северната граница, което позволява атака от две направления.
Евентуално руско нападение, пренебрегващо предупрежденията на Запада, би било европейска война във всеки смисъл на този термин – и Макрон е прав да прави всичко възможно за избягването й, отбелязва френското издание.
Путин преценява рисковете от инвазия в Украйна, смята френското издание “Телеграм”. Кремъл трябва да оцени опасностите, свързани с офанзива в Украйна – страна с по-голяма територия от Франция и 41-милионно потенциално враждебно население. Тя се ползва с американска подкрепа и е взела мерки да модернизира армията си, която има боен опит от конфликта в Донбас.
В случай на нашествие Русия може да понесе значителни човешки загуби и да се сблъска с тежка съпротива, подкрепяна от САЩ и техни съюзници.
“Путин предупреди Запада преди 15 години. Сега той е готов да води война в Украйна”, гласи заглавие на в. “Вашингтон пост”.
Войната, която изглежда напът да обхване Украйна, вероятно се е оформяла в съзнанието на руския президент от най-малко 15 години насам, когато той произнесе порицаваща НАТО реч на годишната Мюнхенска конференция за сигурността през 2007 г. Тогава той предупреди, че силите на Алианса са достигнали до границите на Русия.
Навремето речта му не направи особено впечатление – на фона на водените от САЩ войни в Ирак и Афганистан Русия изглеждаше прекалено слаба, за да предизвиква притеснения. Това се промени, отбелязва изданието.
На Мюнхенската конференция по сигурността тази година много лидери изглежда приветстваха завръщането към единството на НАТО. Това наистина е постижение – но войната винаги е провал, а тази се подготвяше, поетапно, от години насам. Форумите и предложенията, които можеха да я предотвратят, бяха ясни.
А сега, независимо как ще се развие ситуацията в случай на руско нашествие, Западът няма да разполага с добри варианти в продължение на дълго време. Това, което ще има, ще бъдат последствията от лошите решения, позволили на Русия и Запада да говорят, без да се изслушват и да избягват трудните въпроси в продължение на повече от едно десетилетие, подчертава американското издание.
/БТА/