IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Мързеливо и глупаво: Русия ползва фалшиви видеа с битка, взривове и ранен?

Според експерти уменията на руснаците се влошават

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Видеото показва призрачна сцена. Нощна битка се води в гора. Има проблясъци и мистериозен взривове. Неидентифицирана фигура вика от болка. Раненият е с каска. Иначе има малко улики за това къде са заснети кадрите или какво точно се случва.

Отговорът даде телевизионен репортаж на руския държавен "Канал 1". Мъжът, видян в зловещ силует, е украински диверсант. Той е част от диверсионен екип, изпратен през вражеските линии на проруската сепаратистка територия. Неговата мисия? Да взриви местен завод за хлор в контролирания от бунтовниците град Хорловка, съобщава каналът.

По време на престрелката са убити двама проникващи, допълва се. По щастливо стечение на обстоятелствата представители на Донецката народна република – една от двете промосковски образувания в Източна Украйна – изтеглят видеото от камерата на главата на ранения.

Имае само един проблем с драматичния разказ на Кремъл за инцидента. Той е напълно измислен. Саундтракът на стрелба и експлозии всъщност е на повече от десетилетие. Според изследователи той е записан през април 2010 г. по време на финландско военно учение.

Украинската разузнавателна служба смята, че видеото е дело на ГРУ, руската военна шпионска агенция, която работи активно в Украйна след анексирането на Крим през 2014 г. и свалянето на пътническия самолет MH17. Изглежда, че създателите на филма са извадили оригиналното финландско видео от интернет.

Те свързаха аудиото с ново видео съдържание, направено преди две седмици – редактирайки няколко развълнувани "ооо" от финландски новобранци.

"Русия има дълъг опит в това. Не е изненадващо", казва Елиът Хигинс, основател на разследващия уебсайт Bellingcat пред The Guardian. "Това, което е изненадващо, е, че не са по-добри в това. В някои отношения уменията им са се  влошили. Наистина е тъпо и мързеливо."

Хигинс казва, че международната публика е била предимно непроницаема за дезинформацията на Кремъл. Но местните руски зрители са склонни да вярват на фалшиви телевизионни кадри, които са "театрално" създадени за цели на държавната пропаганда. Това важи особено за по-старото поколение.

През последната седмица Русия издаде множество фалшиви истории от това, което Дмитро Кулеба от украинското външно министерство нарича "фабрика за фалшиви новини". Те включват твърдения, че Украйна планира да атакува сепаратистки анклави и че в понеделник е прекарала през границата контрабандни бронирани превозни средства и диверсанти – уж записани от камера на шлема.

Медийната цел на Кремъл е да създаде претекст за инвазия, предполага Хигинс. Като част от тази стратегия руската телевизия започва активно да популяризира информация, която предполага, че в Източна Украйна се разгръща огромна хуманитарна криза. В него се твърди, че жителите са били подложени на тежък украински обстрел – нещо, което според Киев не е вярно.

Информацията варира от доклади за засилени бомбардировки до по-странни "провокации", като опит за взривяване на кола в петък пред сградата на сепаратистка администрация в Донецк. Същия ден промосковският лидер на територията Денис Пушилин пусна видео, в което се казва, че ситуацията е станала толкова тежка, че цивилните трябва да бъдат транспортирани с автобуси в безопасност и Русия.

Заповедта за евакуация на Пушилин беше публикувана на 18 февруари. Bellingcat обаче откри от метаданните на видеото в канала Telegram, че всъщност е заснето два дни по-рано - миналата сряда. "Това е некомпетентност", казва Хигинс. По това време ситуацията отвъд линията на контрол между позициите на украинските военни и сепаратистите беше спокойна.

Голяма част от руските усилия да положат основите за интервенция в косовски стил в Източна Украйна е да се твърди, че усилията на Украйна за възстановяване на контрола над териториите през 2014 г. представляват "геноцид". Путин е използвал тази дума няколко пъти. Той също така прави сравнения с клането в Сребреница в Босна.

"Това, което се случва в Донбас днес, е геноцид", каза Путин миналата седмица. Руските дипломати разпространиха документ в Организацията на обединените нации, в който се твърди, че Украйна е ангажирана с "унищожаване на цивилното население" в района на Донбас в Източна Украйна. Късно в неделя вечерта посолството на Русия във Вашингтон изпрати подобен документ до американски журналисти.

Темата за "геноцида" също беше многократно споменавана по време на извънредното заседание на Съвета за сигурност на Путин в понеделник в Москва. Той беше представен широко в бюлетините на държавните медии, което доведе до искането на сепаратистките власти за военна и икономическа помощ от Кремъл, както и до правно признаване, предоставено от Путин в понеделник вечерта.

През 2014 г., по време на пика на конфликта, бяха извършени множество масови погребения, особено в Луганск, където телата на много от загиналите във войната не можаха да бъдат погребани веднага поради интензивните боеве. По време на посещение в Луганск през септември 2014 г. Guardian видя купища прости дървени ковчези в моргата, които по-късно бяха заровени в набързо в масови гробове.

Въпреки това, да се опише смъртните случаи в Луганск и други части от сегашните сепаратистки райони като "геноцид" е много подвеждащо. И двете страни използваха артилерия срещу цивилни райони по време на ужасните битки от 2014 г., но никога не е имало масова програма за екзекутиране на цивилни въз основа на етническа принадлежност, език или политически предпочитания.

От миналото лято сепаратистки власти започнаха да ексхумират тела от гробове, за да извършат ДНК анализ и да идентифицират останките на хора, които според тях са били "жертви на украинската агресия". По това време този ход предизвика тревога сред някои от тези, които наблюдаваха региона, с усещането, че ексхумациите може по-късно да бъдат използвани политически. Сега изглежда, че се случва точно това.

Междувременно висши руски пропагандисти открито обвиниха западните лидери във военно подпалване. В скорошен сегмент Дмитрий Кисельов, който ръководи седмично новинарско предаване в праймтайм, попита "кому е нужна война?" Отговорът беше списък с чуждестранни лидери и високопоставени лица: Борис Джонсън, принц Андрю, Джо Байдън, Реджеп Ердоган, Еманюел Макрон и Владимир Зеленски, бореният прозападен президент на Украйна.

За някои прокремълски създатели на мнение завоят към война е белязан от бърза промяна в посланието. Маргарита Симонян, ръководител на RT, прекара седмици в подигравки на американски и европейски официални лица за предупрежденията им, че Русия се готви за война. Но в началото на миналата седмица тя промени мнението си: "Русия не може да не спре тази война. Какво чакаме?" тя попита.

Технологията за редактиране на видео може да е нова, но съобщението е старо. Финландските медии посочват, че Съветският съюз през ноември 1939 г. е използвал подобно извинение, за да започне зимната война срещу Финландия. Ден преди съветската инвазия Москва заяви, че финландските войски са предприели "нападение".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата