Нека започна с признанието. Толкова много пъти си мислех: "Путин никога не би направил това". След това той просто го прави.
Той никога не би анексирал Крим. Направи го.
Той никога не би започнал война в Донбас. Направи го.
Той никога не би започнал пълномащабна инвазия в Украйна. В момента я провежда
Заключих, че фразата "никога не би направил" не се отнася за Владимир Путин.
И това повдига неудобен въпрос: Той никога не би натиснал първи ядрения бутон.
Така коренспондентът на BBC Москва, Стив Розенберг, започва своя коментар относно наредбата на Владимир Путин ядрените сили да са в "специална готовност". Той продължава:
Това не е теоретичен въпрос. Руският лидер току-що постави ядрените сили на страната си в "специална" готовност, оплаквайки се от "агресивни изявления" по отношение на Украйна от страна на лидерите на НАТО.
Слушайте внимателно какво казва президентът Путин. Миналия четвъртък, когато обяви по телевизията своята "специална военна операция" (в действителност, пълномащабна инвазия в Украйна), той отправи смразяващо предупреждение:
"За всеки, който би помислил да се намеси отвън – ако го направиш, ще се сблъскаш с последствия, по-големи от всички, с които си се сблъсквал в историята."
"Думите на Путин звучат като пряка заплаха от ядрена война", смята лауреатът на Нобелова награда за мир Дмитрий Муратов, главен редактор на вестник "Новая газета". В това телевизионно обръщение Путин не се държеше като господар на Кремъл, а като господар на планетата. По същия начин, по който собственикът на бърза кола се фука, като върти ключодържателя около пръста си, Путин върти ядрената си мощност. Той много пъти е казвал: ако няма Русия, защо ни е нужна планетата? Никой не обърна внимание. Но това е заплаха, че ако към Русия не се отнасят както той иска, тогава всичко ще бъде унищожено."
В документален филм от 2018 г. президентът Путин коментира, че "...ако някой реши да унищожи Русия, ние имаме законното право да отговорим. Да, това ще бъде катастрофа за човечеството и за света. Но аз съм гражданин на Русия и нейното държавен глава. Защо ни е нужен свят без Русия в него?"
Бързо напред към 2022 г. Путин започна пълномащабна война срещу Украйна, но украинските въоръжени сили оказват твърда съпротива. Западните държави, за изненада на Кремъл, се обединиха, за да наложат потенциално осакатяващи икономически и финансови санкции срещу Москва. Самото съществуване на системата на Путин може да е поставено под съмнение.
"Путин е в трудно положение", смята базираният в Москва анализатор по отбраната Павел Фелгенхауер. "Не му остават много опции, след като Западът замрази активите на руската централна банка и руската финансова система действително се разпадне. Това ще направи системата неработоспособна."
"Един вариант за него е да намали доставките на газ за Европа, надявайки се, че това ще накара европейците да се откажат. Друг вариант е да хвърли ядрено оръжие някъде над Северно море между Великобритания и Дания и да види какво ще се случи."
Ако Владимир Путин избере ядрен вариант, ще се опита ли някой от близките му да го разубеди? Или да го спре?
"Руските политически елити никога не са с народа", казва Нобеловият лауреат Дмитрий Муратов. "Те винаги заемат страната на владетеля."
А в Русия на Владимир Путин владетелят е всемогъщ. Това е страна с малко проверки и баланси. Кремъл е този, който решава.
"Никой не е готов да се изправи срещу Путин", казва Павел Фелгенхауер. "Намираме се на опасно място."
Войната в Украйна е войната на Владимир Путин. Ако лидерът на Кремъл постигне военните си цели, бъдещето на Украйна като суверенна нация ще бъде под въпрос. Ако се смята, че се проваля и претърпи тежки жертви, страхът е, че това може да накара Кремъл да предприеме по-отчаяни мерки.
Особено, ако "никога не бих" вече не важи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.