В ранните дни на Съветския съюз убийците са използвали оръжия, бомби и куршуми, за да се атакуват враговете на държавата. Известно е, че смъртта на Леон Троцки идва от ледена брадва, докато той седи на бюрото си. Днес най-предпочитаният метод за убийство на враговете на Русия зад граница е отровата: фина, трудна за откриване и по същество оръжие на страхливци, тъй като убиецът отдавна е изчезнал, когато токсинът в крайна сметка нанесе щета.
Смята се, че милиардерът Роман Абрамович и двама украински преговарящи са били отровени с "химическо оръжие" по време на мирните преговори в Киев този месец. Тримата мъже имали проблеми със зрението и лющеща се кожа, което предполага, че са имали досег до някакъв нервнопаралитичен агент.
Все още никой не знае кой може да е приложил отровата или защо. Дали това беше опит на руските служби или дори на самия Путин да сложат край на всякакви надежди за мир? Беше ли това дело на безмилостната руска служба за сигурност ФСБ? Беше ли предупреждение? Грешка ли беше? Дали олигархът, един от близките съюзници на Путин, просто е взел чаша кафе, предназначена за някой друг?
Самата несигурност около инцидента обяснява защо отровата е оръжието, което Русия избира за убийство, тъй като освен че убива жертвата, тя оставя след себе си токсичен облак от неяснота: типът на отровата често е труден за идентифициране, симптомите могат да отнемат дни или дори седмици да се проявят, а мотивът често остава непрозрачен.
Ако броят на скорошните отравяния, приписвани на Русия, е забележителен, то и процентът на очевидния провал. Разбойниците на ГРУ, руското военно разузнаване, не успяха да убият шпионинът Сергей Скрипал в Солсбъри, но успяха да отровят дъщеря му и да убият невинна жена, която взе изхвърленото оръжие на убийството - флакон за парфюм, зареден с нервнопаралитичният агент новичок.
Многократните опити за отравяне на руския опозиционен лидер Алексей Навални се провалиха. Опозиционният политик Владимир Кара-Мурза оцеля при две предполагаеми отравяния. "Ако не успеят да ви накарат да замълчите с клевета и заплахи, те използват отрова или куршуми", казва той.
Но отровата е коварно ефективна като политическо оръжие. Дали жертвата действително умира, в известен смисъл е без значение, тъй като отровата изпраща послание, по-хитро от обикновен куршум: можем да ви атакуваме, където и да сте, когато пожелаем, като използваме най-обикновените предмети като смъртоносна заплаха, като дръжка на врата или чаша чай в японски ресторант.
През 70-те години на миналия век тайно разследване на ЦРУ за съветските опити за убийство, заключи, че убийството е само половината от историята. КГБ е имало за цел и да разпространи друг, нематериален вид отрова, за да "създададе страх, безпокойство, объркване и раздори и в същото време да възпира другите".
Често жертвите дори не могат да бъдат сигурни дали са били нападнати. Олег Гордиевски, най-важният британски шпионин от Студената война, твърди, че е бил неуспешно отровен през 2007 г., но полицията не можа да намери твърди доказателства. Пьотър Верзилов, член на групата активисти на Pussy Riot, за кратко загуби зрението, слуха и движението си през 2018 г. Германските лекари смятаха, че е "много вероятно" да е бил отровен, но не успяха да докажат твърдението със сигурност.
Отровителите имат за цел да покажат, че всеки е уязвим, независимо колко стриктно е охраняван или, може би, в случая с Абрамович, колко богат. Отравянето на Навални през август 2020 г. беше истински опит за убийство, който почти успя и постигна вида спектакъл, който неговите бъдещи убийци искаха: в един момент той спокойно пие чай на летището в Томск, а в следващия се гърчи в агония в Омск часове по-късно. .
Във "Фабриката за отрови на КГБ" (2009) бившият офицер от руското военно разузнаване Борис Володарски разкрива мащаба на поръчковите операции по отравяне, извършвани по целия свят, от опит да се убие дезертьорът Николай Хохлов с радиоактивен талий във Франкфурт през септември 1957 г. до "убийството с чадър" на българския дисидент Георги Марков в Лондон през 1978 г. Володарски идентифицира най-малко 20 отравяния на КГБ от 1921 г. насам, всички носещи белезите на внимателно планиране и публична дезинформация.
Руската традиция за отравяне може да е започнала през 1453 г., когато великият херцог на Москва умира след консумация на пиле с арсен, но това се превръща в политическа техника при Ленин. През 1918 г. Фани Каплан, украинско-еврейска жена и ранен съветски дисидент, изстрелва три куршума, пронизани с кураре – смъртоносната смола, използвана от някои южноамерикански индианци върху върховете на стрелите – по болшевишкия лидер, докато той се завръща от среща.
Ленин оцелява, Каплан е разстреляна без съд и "червеният терор" е отприщен в убийствена реакция на "контрареволюционната дейност". Освен това Ленин остава очарован от отровите и възможното им използване като инструменти за репресия.
През 1921 г. Съветският съюз тайно създава първата лаборатория за отрови, ръководена от професор по медицина Игнатий Казаков, създаваща токсини за убиване на врагове на народа у нас и в чужбина.
До 1939 г. той е под прякото ръководство на Лаврентий Берия, бруталният шеф на НКВД - тайната полиция на Сталин и предшественик на КГБ. Затворниците в ГУЛАГ са били използвани за тестване на ефективността на различни отрови, включително иприт, рицин, дигитоксин и кураре. Целта на тези ужасяващи експерименти е бил да се открие химикал убиец без вкус и мирис, който не може да бъде открит след смъртта. След ареста му през 1953 г. и малко преди екзекуцията, Берия свидетелства: "Аз дадох заповед за провеждане на експерименти върху хора, осъдени на най-висока мярка за наказание."
Фабриката за отрови на КГБ имаше много имена: Специален кабинет, Лаборатория X, Лаборатория 12 и Камера, което също означава килия за изтезания, с две отделни изследователски отдела — химически и бактериологични.
Според Александър Кузминов, авторът на "Биологичен шпионаж: специални операции на съветските и руските служби за външно разузнаване на Запад", SVR, външното разузнаване на Русия, управлява лаборатории извън Москва, натоварени със "създаването на биологични и токсични оръжия за тайни операции".
През 50-те и 60-те години на миналия век съветските агенти проникват в Запада с намерение да унищожат враговете на революцията. В ерата на Хрушчов "Дирекцията на специалните задачи" на КГБ отговаря за ликвидациите, спечелвайки прякора "Департамент по мокрите въпроси".
През март 1957 г. украинският антикомунист Лев Ребет пада мъртъв на улица в Мюнхен, очевидно поразен от сърдечен удар. Две години по-късно националистическият украински лидер Степан Бандера почина в същия град със сходни симптоми. Убиецът и в двата случая е служителят на КГБ Богдан Сташински, чието оръжие за убийство е пистолет, който изстрелва струя газообразен цианид и причинява симптоми, повърхностно подобни на сърдечен арест. Сташински е награден с орден на Червеното знаме и похвален от КГБ за "изпълнение на изключително важна правителствена задача".
Николай Хохлов е обучен убиец от КГБ, изпратен в Германия през 1954 г., за да убие руски емигрант и критик на Съветския съюз. Вместо това той дезертира сред международни фанфари. Три години по-късно той присъства на конференция и получава чаша кафе с огромна доза талий, откаран е по спешност във военна болница и му правят кръвопреливания и инжекции на стероиди, кортизон и витамини. Удивително, той оцелява.
Хохлов прекарва остатъка от живота си в изгнание в САЩ, знаейки, че може да бъде нападнат отново, вечно гледайки през рамото си.
Тези методи са пренесени и в съвременната епоха, по-сложни в химично отношение, но със същото предупреждение.
През 1978 г. българската служба за държавна сигурност, ДС, иска помощ от КГБ за елиминирането на Марков - откровен български дисидент. Оперативно-техническата дирекция на КГБ предоставя американски чадър с накрайник, превърнат в безшумен пистолет, способен да изстрелва микроинженерна пелета от рицин.
На 7 септември Марков е прострелян в десния глезен на моста Ватерло, докато чака автобус. На следващия ден той се разболява и четири дни по-късно умира. Ръководителят на контраразузнаването на КГБ Олег Калугин получава ловна пушка в знак на благодарност за помощта му при убийството на Марков.
През първия президентски мандат на бившия полковник от КГБ Владимир Путин имаше рязък ръст на убийствата с отрова. През март 2002 г. на саудитския наемник Ибн ал-Хаттаб, лидер на фундаменталистите в конфликта в Чечения, беше връчено писмо от двоен агент на Дагестан на име Ибрагим Алаури. Хартията беше покрита с нервнопаралитичен агент, вероятно зарин или негово производно. Хатаб умира за часове.
През 2004 г. журналистката Анна Политковская се разболява тежко, след като пие чай. Тя оцелява и продължава работата си без страх. Две години по-късно е застреляна в Москва. Също през 2004 г., когато води кампания за украинско президентство на платформа, която е в противоречие с Кремъл, Виктор Ющенко е отровен от TCDD диоксин, канцерогенен агент; лицето му е обезобразено и храносмилателният му тракт е силно засегнат. Лидерът оцеля и беше избран през януари 2005 г.
Но несъмнено най-наглото химическо убийство е това на Александър Литвиненко, бивш офицер от руското разузнаване и отявлен критик на режима на Путин, който беше убит в Лондон през 2006 г. с полоний. Публичното разследване на случая заключи, че убийството с радиоактивна отрова вероятно е дело на ФСБ и вероятно е било одобрено от самия президент Путин.
Смята се, че няколко скорошни "мокри работни места" са дело на Unit 29155 - елитно подразделение на руското военно разузнаване, което действа от Горна Савоя във френските Алпи. Смята се, че стои зад опита за отравянето на Скрипал и двата неуспешни опита през 2015 г. за отравяне на българския търговец на оръжие Емилиян Гебрев (вероятно във връзка с усилията на Русия да получи контрол върху договорите за отбрана на България). През 2012 г. подразделението от 15 души беше наградено с бонус от руското министерство на отбраната за "особени постижения във военната служба".
Отровителите на Русия не успяват да убиват толкова често, колкото искат, но с всеки опит страхът у врага се разпространява, а това също е част от целта. Така че сега Роман Абрамович се присъединява към странния, зловещ състав от хора, които може или не са станали жертва на руското изкуство на отравяне: мрачна традиция, в която токсичните химикали, несигурността, политическите сплашвания и психологическият натиск се комбинират със смъртоносен ефект.
Коментарът е на Бен Макинтайър за The Times.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.