Министрите на външните работи на Китай и Украйна разговаряха за първи път от повече от месец, като Пекин продължи в настояванията си за мирни преговори, дори и при „бума“ на твърденията за руски зверства в градовете около Киев.
Китай многократно отказва да осъди дългогодишния си съюзник Русия за нахлуването в съседната страна, повтаряйки опорните точки на Москва, която обвинява американската намеса и разширяването на НАТО, че са създали предпоставки за конфликт, предава БГНЕС.
Телефонният разговор в понеделник между Ван Йи и украинския министър на външните работи Дмитро Кулеба беше първият докладван разговор на високо равнище между двете страни от 1 март насам, докато руският външен министър Сергей Лавров посети Китай миналата седмица за поредица от срещи.
По време на разговора, който според Пекин е бил проведен по искане на Киев, Ван е заявил, че "основното отношение на Китай по украинския въпрос е да насърчава мирните преговори", според съобщение на китайското външно министерство.
"Войната един ден ще приключи и ключът е в това как да се поучим от този болезнен опит, за да поддържаме правилно трайната сигурност в Европа", каза Ван.
Той добави, че Пекин вярва в създаването на "балансиран, ефективен и устойчив европейски механизъм за сигурност", основан на "равноправен диалог" и "принципа на неделимост на сигурността".
"Китай е готов да заеме обективна и справедлива позиция, за да продължи да играе конструктивна роля по свой собствен начин", каза Ван.
В понеделник Кулеба написа в Twitter, че е "благодарен на своя китайски колега за солидарността".
"И двамата споделяме убеждението, че прекратяването на войната срещу Украйна служи на общите интереси за мир, глобална продоволствена сигурност и международна търговия", добави той.
Дипломатическата близост на Китай с Русия породи опасения, че Пекин може да е готов да помогне на Кремъл да заобиколи въздействието на западните санкции или дори да достави хардуер в помощ на военните усилия.
В петък високопоставени представители на Европейския съюз предупредиха китайския президент Си Дзинпин да не подкрепя Русия и настояха Пекин да използва дипломатическото си влияние, за да сложи край на войната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.