IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Нов удар: Путин забрани руски компании да участват на чужди борси

Руският бизнес планира как да се разплати с чуждите инвеститори

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Санкционирани или не, руските милиардери са изправени пред нови препятствия, след като президентът Владимир Путин сложи край на ерата на чуждестранните акции.

Руският президент подписа законови изменения на 16 април, които изискват руските компании да делистнат своите чуждестранни акции, прекратявайки процес, който се ускори с анексирането на Крим през 2014 г., пише Bloomberg.

Това може да принуди магнати като най-богатия човек в Русия Владимир Потанин, както и милиардерите от стоманения бизнес Владимир Лисин и Алексей Мордашов, да преконфигурират структурата на собствеността на фирмите, които притежават – отчасти – чрез акции в чужбина, изплащащи дивиденти в чуждестранна валута.

„Повечето компании и техните основни акционери, които бяха листнати или имаха депозитарни разписки в чужбина, спечелиха много от финансовите свободи и икономическите връзки със Запада“, каза Антон Затолокин, ръководител на изследванията в „Открытие Брокер“. "Унищожавайки това, което отне 30 години за изграждане, те поемат пряк и косвен удар.“, смята той

Малко неща в края на 1990-те и 2000-те показаха нарастващото икономическо влияние на Русия и глобалната финансова интеграция по-добре от най-големите компании в страната, като "Норилск Никел" и "Лукойл", които регистрираха програми за депозитарни разписки в Ню Йорк, Лондон и Франкфурт.

Някои магнати се възползваха от спада в цената на акциите на своите компании, за да увеличат позициите си. Председателят на "Лукойл" Вагит Алекперов редовно е купувал депозитарни разписки от пазара през годините, показват изчисленията на Bloomberg.

След нахлуването в Украйна на 24 февруари търговията с депозитарни разписки на руски компании бе замразена от чуждестранни борси. Международните санкции, които последваха, бяха насочени към магнати, банки и дори към чуждестранните резерви на страната, като същевременно обезцениха акциите на регистрираните на борсата компании на страната до центове и пенита за броени дни.

Според измененията, подписани от Путин, търговията с депозитарни разписки на чуждестранни борси трябва да спре 10 дни след публикуването на законопроекта.

Лоби група на едрия руски бизнес е представила план как да защити плащанията по облигации, за да не изпаднат компании в неизпълнение, тъй като някои от най-големите корпорации в страната се опитват да изплатят средства на чуждите инвеститори.

Компании, включително стоманодобивната компания "Северстал" и Руските железници, пропуснаха купони по външния си дълг, след като международните банки забавиха обработката на парите от страх да не нарушат международните санкции заради инвазията на Русия в Украйна.

Президентът Путин ще се срещне с ръководители и собственици на големия бизнес в сряда, според източници на Bloomberg. Не е обявен дневен ред за срещата.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че Путин ще продължи да провежда срещи с различни индустрии. В понеделник Путин каза на висши служители, че „икономическият блицкриг“ на Запада не работи и санкциите са се провалили.

Путин свика среща на висшите представители на руския бизнес на 24 февруари - денят, в който започна инвазията в Украйна. Тази телевизионна среща по-късно беше цитирана от Европейския съюз като оправдание за санкции срещу няколко лица, защото показа, че те са членове на „вътрешния кръг от олигарси“, близки до президента.

Целият анализ четете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата