IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Последната крепост на украинските надежди ли е Мариупол?

Градът е важен сухопътен мост между Източна Украйна и контролираните части от Русия

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Опустошеният от войната в Украйна град Мариупол представлява важен сухопътен мост между контролираните от Русия части на Източна Украйна и анексирания от Кремъл полуостров Крим. Крайбрежният Мариупол е ключова цел на опустошителната атака на Русия срещу Украйна и широкомащабният обстрел опустоши обширни части от пристанищния град.

Мариупол е подложен на интензивни бомбардировки от руските сили от началото на март. Градът се намира между проруските сепаратистки региони Донецк и Луганск на изток и анексирания Крим на юг. Превземането на града е основна цел на руската офанзива.

Силите на Кремъл ожесточават сраженията там, за да изтласкат останалите украински войски от последното им укритие в огромния завод за желязо и стомана "Азовстал".

Експертите твърдят, че падането на града, смятан за стратегически важен за руските планове за нападение в Източна Украйна, е неизбежно. Но влезлите в системата от тунели под огромната промишлена зона се надяват да затруднят максимално нападателите при превземането на пристанището на Азовско море.

Градският пейзаж, в който украинската съпротива планира да се изправи срещу нашествениците, изглежда почти пригоден за партизанска война, с обширни железопътни линии, складове, въглищни пещи, фабрики, комини и тунели. Подобният на лабиринт район е металургичния комплекс "Азовстал", собственост на "Метинвест", управляван от най-богатия човек в Украйна, Ринат Ахметов. Заводът се намира в индустриална зона, която гледа към Азовско море и обхваща повече от 11 квадратни километра. Той е в центъра на градските боеве в Мариупол, както и близкият завод "Азовмаш", който произвежда железопътни компоненти, кранове и други големи метални конструкции. В мирно време железопътният комбинат "Азовстал" произвеждаше над 4 милиона тона стомана годишно, 3,5 милиона тона горещ метал и 1,2 милиона тона прокат.

"Това е град в града", казва Едуард Басурин, представител на проруските сепаратисти в източната Донецка област. "Има няколко подземни нива, датиращи от съветско време, които не можеш да бомбардираш отгоре. Трябва да се спуснеш под земята, за да ги разчистиш, а това ще отнеме време".

Според Александър Гринберг, анализатор в Йерусалимския институт за стратегия и сигурност, влизането в тунелите би било почти невъзможно за руските войски.

"Могат да опитат, но ще бъдат избити, защото защитниците на тунела ще имат абсолютно тактическо предимство", каза той пред АФП.

Въпреки всички предимства за защитниците, тунелната мрежа все още може да бъде превзета, ако, както е вероятно, украинците не разполагат с достатъчно количество ключово оборудване, като например уреди за нощно виждане, казват анализаторите. Също така може да се окаже трудно да се противодейства на потенциалното използване от руснаците на големи количества вода за наводняване на тунелите или на газ или химически продукти, които да принудят украинците да излязат на повърхността.

Въпреки че руският президент Владимир Путин заяви във вторник, че Русия провежда операцията си в Украйна "спокойно", има вероятност боевете в тунелите да бъдат всичко друго, но не и това.

Ликвидирането на последните украински войски, хванати в капан в обсаденото пристанище Мариупол, ще сложи край на преговорите с Москва, каза президентът Владимир Зеленски в събота.

По-рано лидерът на ДНР Денис Пушилин заяви, че украинските сили, които откажат да се предадат в Мариупол, ще бъдат ликвидирани.

До 800 бойци защитават заводите, водени от крайнодесния батальон "Азов" - група, описана от Русия като "неонацисти".

"Войниците там не искат да попаднат в плен, не мисля, че ще се предадат. А Русия не иска да влезе и да го разчиства метър по метър, под земята, това би било ужасно", каза Джъстин Крамп от консултантската компания за сигурност „Sibylline” заяви пред Би Би Си.

Над 1000 цивилни граждани също се крият в убежища в двата стоманодобивни завода в Мариупол.

Командирът на украинските морски пехотинци, които се сражават в последната украинска крепост, заяви, че силите му "може би са изправени пред последните си дни, ако не и часове".

"Врагът ни превъзхожда 10 към едно", заяви Серхий Волина от 36-та самостоятелна бригада на морската пехота, укриваща се в обсадената фабрика. "Призоваваме и молим всички световни лидери да ни помогнат", казва Волина във видеозапис, публикуван във Фейсбук. "Молим да използват процедурата за извеждане и да ни отведат на територията на трета държава".

Волина заяви, че руснаците имат "предимство по въздух, в артилерията, в сухопътните си сили, в оборудването и в танковете".

"Ние защитаваме само един обект - завод "Азовстал" - където освен военнослужещи има и цивилни, станали жертва на тази война", добави той.

Руското министерство на отбраната заяви, че украинските сили, които все още се крият в "Азовстал", са изправени пред "катастрофална ситуация".

По информация от днес, над 140 цивилни и петима военни са били евакуирани от застрашения район, предава БГНЕС.

"Петима военнослужещи от въоръжените сили на Украйна сложиха оръжие и доброволно напуснаха територията на завод "Азовстал", заявиха сепаратистките власти в самопровъзгласилата се Донецка народна република в публикация в приложението за съобщения Telegram.

Какъв ще бъде изходът от сраженията в подземните тунели, последната крепост на украинската отбрана, и чия издръжливост и военна мощ ще надделее – ще стане ясно в близките часове или дни. Какъвто и да е изходът обаче, почти разрушеният Мариупол ще остане завинаги в историята на Украйна с най-ожесточените сражения, най-героичните усилия на украинските бойци и най-голямата разруха от тази опустошителна война.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата