IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Дебат сред депутати във Финландия за присъединяването към НАТО

Решението идва след инвазията на Русия към Украйна

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Парламентът на Финландия започва дебат по въпроса дали да се стреми към членство в НАТО, след като инвазията на Русия в Украйна предизвика рязко нарастване на политическата и обществената подкрепа за присъединяване към военния алианс.

Въпреки предупреждението на Русия за натрупване на ядрени сили в Балтийско море, ако Финландия и съседна Швеция се присъединят към военния съюз, премиерът на Финландия заяви, че страната ѝ сега ще вземе бързо решение дали да кандидатства за членство.

"Мисля, че това ще стане доста бързо. В рамките на седмици, а не на месеци", заяви миналата седмица Сана Марин.

Швеция също обсъжда дали да подаде молба за членство след нахлуването на Русия на 24 февруари, предава БГНЕС.

Миналата седмица 200-те депутати във финландския парламент получиха поръчана от правителството "бяла книга", в която се оценяват последиците от членството в НАТО наред с други възможности за сигурност, като например увеличаване на двустранните споразумения за отбрана.

Докладът не съдържа препоръки, но подчертава, че без членство в НАТО Финландия не разполага с гаранции за сигурност, въпреки че понастоящем е партньор на алианса.

В документа се казва, че "възпиращият ефект" върху отбраната на Финландия би бил "значително по-голям" в рамките на блока, като същевременно се отбелязва, че членството поражда и задължения за Финландия да оказва помощ на други държави от НАТО.

След като в продължение на две десетилетия обществената подкрепа за членството в НАТО оставаше стабилна на ниво от 20-30%, войната предизвика рязък скок сред привържениците до над 60%, сочат резултати от проучванията на общественото мнение.

"Преди бях против влизането в НАТО, но заради тази ситуация сега съм по-скоро за", каза 24-годишната София Линдблом. "Присъединяването би донесло определен вид сигурност", каза тя за АФП.

На близкия Сенатски площад Вуока Мустонен заяви, че нахлуването в Украйна е " променило напълно " мнението ѝ в полза на членството в НАТО.

"Чувствам се доста сигурна, но и доста притеснена", каза 69-годишната жена.

Много вероятно

Публичните изявления, събрани от финландските медии, сочат, че половината от 200-те финландски депутати вече подкрепят членството, а само около 12 са против. Други заявяват, че ще обявят позицията си след подробни обсъждания.

Финландското правителство заяви, че се надява през следващите седмици да постигне парламентарен консенсус, като депутатите ще изслушат редица експерти по сигурността.

В петък министърът по европейските въпроси на Финландия Тити Туппурайнен заяви, че според нея финландската кандидатура е "много вероятна".

"Но решението все още не е взето", каза тя пред британската телевизия Sky News.

Финландците обаче "изглежда вече са взели решение и има огромно мнозинство в подкрепа на членството в НАТО".

Много анализатори прогнозират, че Финландия може да подаде молба навреме за срещата на върха на НАТО през юни.

Всяка молба за членство трябва да бъде приета от всички 30 държави от НАТО - процес, който може да отнеме от четири месеца до една година.

Досега Финландия е получила публични уверения от генералния секретар Йенс Столтенберг, че вратата на НАТО остава отворена, както и подкрепа от няколко членове.

Президентът Саули Ниинистьо заяви, че отговорът на Русия може да включва нарушаване на въздушното пространство, териториални нарушения и хибридни атаки, на които финландските поддръжници на НАТО смятат, че страната е добре подготвена да устои.

Финландия обяви независимост през 1917 г. след 108 години руско управление.

По време на Втората световна война нейната силно превъзхождаща по численост армия отблъсква съветско нашествие преди да отстъпи няколко гранични области на Москва в мирното споразумение.

По време на Студената война скандинавската държава остава неутрална в замяна на съветските гаранции, че няма да нахлуе.

След падането на Желязната завеса Финландия се присъедини към ЕС и стана близък партньор на НАТО.

Досегашните финландски лидери се въздържаха от пълноправно членство, вярвайки, че военното неприсъединяване е най-добрият начин да се поддържат работещи отношения с Кремъл.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата