IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Украйна в центъра на срещата на върха на финансовите министри на Г-20

Ще се обсъждат предизвикателства като възможна продоволствена криза

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Финансовите министри на 20-те най-богатите държави в света ще се срещнат днес, за обсъдят начините за справяне с глобални предизвикателства като нарастващия дълг и възможна продоволствена криза. Разбира се, всичко това ще се случи, ако успеят да преодолеят назряващото напрежение заради руската инвазия в Украйна, съобщава АФП.

Нападението на Москва срещу съседката ѝ ще доминира на срещата на финансовите министри и управителите на централните банки на Г-20, която е първата след като руският президент Владимир Путин разпореди инвазията в края на февруари.

Западните държави отвърнаха на кървавото нахлуване със санкции, целящи да навредят на руската икономика и да я превърнат в държава парий.

Според високопоставен американски служител министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън ще бойкотира някои сесии, ако на тях присъстват руски официални лица - позиция, която други държави заявиха, че ще последват.

Заплахата за бойкот подчертава сътресенията, пред които е изправена Групата на 20-те, и експертите не виждат голям шанс по време на тази среща блокът да постигне консенсус по глобални предизвикателства като изменението на климата и облекчаването на дълга на бедните държави.

"Мисля, че очакванията трябва да са изключително ниски", каза Матю Гудман, старши вицепрезидент по икономическите въпроси във вашингтонския Център за стратегически и международни изследвания (CSIS).

"Трудно е да се разбере как Г-20 ще се обедини в условията на кризата в Украйна", каза той в интервю.

Г-20, председателствана тази година от Индонезия, включва големи икономики като САЩ, Китай, Индия, Бразилия, Япония и няколко държави в Европа, включително Русия.

Финансовите служители ще се съберат на практика в кулоарите на пролетните срещи на Световната банка и МВФ във Вашингтон.

В навечерието на събитието управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева заяви, че глобалното сътрудничество "трябва да продължи и ще продължи", като посочи дълъг списък от проблеми, които "нито една страна не може да реши сама".

Запитана как групата може да избегне срив в дейността си и все пак да предприеме действия, Георгиева, която ръководи институция със 189 членове, заяви пред репортери: "Мога да гарантирам, че е по-трудно, когато има напрежение, но не е невъзможно."

Очаквана безизходица

След икономическия спад, причинен от  COVID-19, световната икономика е изправена пред нов шок, причинен от нахлуването на Русия в Украйна, което повиши цените на храните и горивата и принуди МВФ да понижи прогнозата за световния растеж до 3,6% за тази година.

Очаква се представители на руското финансово министерство да участват в събитията на Г-20 дистанционно, но служител на американското министерство на финансите заяви, че Йелън ще даде ясно да се разбере, че "ползите и привилегиите на водещите икономически институции в света... са запазени за страните, които демонстрират уважение към базовите принципи, които са в основата на мира и сигурността по света".

Но служителят заяви, че групата не може да позволи на Русия да спре важната работа на Г-20.

Франция даде сигнал, че ще участва в бойкота, предава БГНЕС.

Германски правителствен източник заяви, че Берлин не възнамерява да последва примера, но добави, че "по време на срещите и след тях" Германия "със сигурност ще изпрати силни послания и няма да го направи сама".

Президентът на САЩ Джо Байдън предложи Русия да бъде изключена от Г-20, но Марк Собел - бивш служител на Министерството на финансите, който понастоящем е председател на Форума на официалните парични и финансови институции на САЩ, заяви пред АФП, че няма ясен механизъм за изключване на Москва, която в различна степен се подкрепя от Китай и Индия.

"Мисля, че това наистина повдига фундаментален въпрос за това как ще се управлява глобалното управление", коментира той възникналото напрежение.

Разделението не е добро предзнаменование и за Общата рамка на Г-20, създадена по време на пандемията, за да помогне на силно задлъжнелите държави да намерят път за преструктуриране на дълга си, но която според Собел "се проваля", тъй като Китай и кредиторите от частния сектор се бавят с участието си.

Вашингтон и Пекин са все по-често в противоречие по редица въпроси, които не са свързани с Украйна, и, според Собел, едва ли ще има голям напредък и по тази инициатива.

"Като се има предвид състоянието на напрежението между САЩ и Китай, не мисля, че САЩ могат да говорят наистина добре по въпросите на китайския дълг", каза той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата