IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Маки Сал: Путин е готов да освободи украинското зърно

Африка е силно зависима от доставките на зърно от Русия и Украйна

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Президентът на Сенегал Маки Сал заяви, че в петък руският президент Владимир Путин му е казал, че е готов да разреши износа на украинско зърно, за да облекчи световната продоволствена криза, която особено силно засегна Африка.

"Президентът Путин изрази готовността си да улесни износа на украински зърнени култури", написа Сал в Туитър, след като се срещна с Путин в качеството си на председател на Африканския съюз, предава "Ройтерс".

Русия също е готова да осигури износа на собствената си пшеница и торове, заяви Сал след разговорите в руския черноморски курорт Сочи на 100-ия ден от инвазията на Путин в Украйна.

Сал не каза дали Путин е поставил някакви условия към предложението си. Преди това Русия е заявявала, че е готова да позволи на плавателни съдове, превозващи храни, да напускат Украйна в замяна на отмяната на някои западни санкции срещу нея - предложение, което Украйна определи като "изнудване".

Африка е силно зависима от доставките на зърно от Русия и Украйна, които бяха силно нарушени от войната.

"Дойдох да се видя с Вас, за да Ви помоля да сте наясно, че нашите страни, дори и далеч от театъра (на войната), са жертви на тази икономическа криза", каза по-рано Сал на Путин.

Армията на Русия е завзела голяма част от южното крайбрежие на Украйна и нейни военни кораби контролират достъпа до черноморските пристанища на страната. Въпреки това тя продължава да обвинява Украйна и Запада за предизвиканото от това спиране на украинския износ на зърно.

В интервю, излъчено в петък вечерта, Путин заяви пред руската държавна телевизия, че Украйна може да изнася зърно от пристанища, включително Одеса, ако ги разчисти от мини.

"Нека премахнат мините, ние им гарантираме свободно преминаване в международни води", каза той.

Украйна не направи незабавен коментар. Одеса и околният регион неведнъж са били удряни от руски ракети, а президентът Володимир Зеленски заяви миналия месец, че пристанището е парализирано вероятно за първи път от Втората световна война насам.

Путин заяви, че най-лесният начин за извозване на украинското зърно е през съседна Беларус, но това изисква Западът да отмени санкциите срещу Беларус.

Москва твърди, че санкциите са засегнали и собствения ѝ износ на зърно и торове, което задълбочава недостига. Украйна и западните правителства обвиняват Русия, че използва оръжието на продоволствената криза.

"В момента наблюдаваме опити да се прехвърли отговорността за случващото се на световния пазар на храни, за възникващите проблеми на този пазар, върху Русия. Това е опит, както казва нашият народ, да се прехвърлят тези проблеми от болната глава на здравата", каза Путин.

Африканските страни са силно засегнати от разрастващата се криза, която доведе до рязко покачване на цените на зърнените култури, маслата за готвене, горивата и торовете.

Русия и Украйна осигуряват почти една трета от световните доставки на пшеница, като Русия е и ключов световен износител на торове, а Украйна е основен износител на царевица и слънчогледово олио.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата