Руската военна инвазия в Украйна може да е спряла в Донбас, но успехът на Москва в предотвратяването на износа на милиони тонове зърно от черноморските пристанища ще има сериозни негативни последици за Киев и задълбочава глобалната продоволствена криза, пише Financial Times.
С тази морска блокада Украйна, един от най-големите производители на селскостопански култури в света, от месеци не е в състояние да изнася голяма част от зърното, което съхранява в силозите си. Това допринесе за покачването на цените на пшеницата до рекордно високи стойности и остави над 100 млн. души без възможност да задоволят нуждата си от храна според Международния валутен фонд (МВФ).
Тъй като силозите в Украйна са запълнени до краен предел, това означава, че в момента страната няма място за съхранение на новата реколта, като отпадат стимулите на фермерите да засяват за следващата година.
Едуард Лукас, експерт по въпросите, свързани с Русия, в Центъра за анализ на европейската политика, казва, че Москва „използва глада като оръжие“, като поддържа блокадата на Черно море, въпреки огромния международен натиск, в сценарий, който той нарича „Игри на глада“.
„Най-мощното оръжие на Владимир Путин не е във военния му арсенал. Това е заплахата от миграция и вълнения, провокирани от прекъсване на доставките на храна в Африка и Близкия изток“, предупреждава Лукас.
Един вариант е да бъде тествана блокадата от западните военноморски сили чрез патрули, възползващи се от правото за „свобода на навигацията“ и ескортирани търговски конвои през Черно море – подобно на това, което Великобритания направи миналата година, когато изпрати разрушител в спорните води край Крим. Но подобно действие ще изисква съгласие от Турция, която контролира морския достъп до Черно море през Босфора. Съществува и риск от ескалация - Русия твърди, че нейните самолети са бомбардирали пътя на британския разрушител, въпреки че Обединеното кралство отхвърли тази информация и отрече всякакви изстрели.
„Никой не иска война, но се страхувам, че Путин може и да иска“, споделя служител от западното разузнаване за перспективата за по-широка конфронтация.
Дипломацията затъна, като официални лица твърдят, че преговорите между Украйна и Москва с посредничеството на ООН и Турция за повторно отваряне на черноморските търговски пътища не постигат особен напредък.
„Черно море често присъства в нашите разговори“, заяви пред журналисти Джулиан Смит, постоянен представител на САЩ в НАТО. Руската блокада „създава проблеми с продоволствената сигурност в световен мащаб. Разговорите продължават не само в НАТО, но и в ООН и ние ще продължим да се борим с това предизвикателство“, допълва тя.
На карта са заложени доставките от „житницата на света“, като Украйна е ограничена да може да премести около една трета от обичайните си месечни доставки на пшеница за износ в размер на 5 милиона тона по железопътен или шосеен транспорт. Киев също обвини Русия в кражба на 500 000 тона зърно. Русия отрече да използва храната като оръжие, противопоставяйки на това, изтъквайки, че западните санкции ѝ пречат да продава зърното си. В резултат на това няма да позволи на Украйна да доставя зърно, докато западните санкции не бъдат премахнати.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.