Неуспешен опит на украинските сили да отвоюват Змийския остров - черноморския аванпост, завзет от Русия в началото на войната, е отразен от западния печат като стъпка в посока промяна на динамиката на войната в Украйна.
Британският в. „Телеграф“ информира за идващата от Москва информация, според която руските сили са отблъснали "безумната" атака, при която Украйна "планирала да извърши масиран въздушен и артилерийски обстрел“, преди да бъде извършен десант и да бъде възстановен украинският контрол над стратегическия остров в Черно море.
"На 20 юни в 5:00 ч. сутринта киевският режим предприе поредния безумен опит за завземане на Змийския остров", заяви руското министерство на отбраната в брифинг.Министерството съобщи, че във въздушния удар са участвали 15 украински бойни и разузнавателни дрона, а ракетни установки и гаубици са обстрелвали острова, като според съобщенията 13 дрона са били свалени.
Руското военно ведомство също така информира, че руските радари са засекли американски разузнавателен дрон RQ-4 "Global Hawk" в района. Миналия месец Украйна също направи неуспешен опит да си върне Змийския остров, припомня изданието.
Вестник „Гардиън“ също се спира на нанесените от украинските сили въздушни удари по Змийския остров, с което били причинени "значителни загуби" на руските сили. Южното оперативно командване на украинската армия заяви, че е предприело "целенасочени удари с използването на различни сили" и военната операция продължава.
Военната ситуация за защитниците на Украйна в източната част на Донбас е "изключително трудна", заявиха официални лица. Смята се, че в химическия завод "Азот" в Севродонецк са се укрили 568 цивилни, което е факт на фона на засилващите се опити на руските сили да превземат Севродонецк и Лисичанск. Сергий Гайдай, губернатор на Луганска област, заяви, че Лисичанск е подложен на „масиран“ обстрел.
Ръководителят на военната администрация на Северодонецка област Роман Власенко заяви, че фронтовото село Тошкoвка не е под украински контрол от понеделник. Съобщава се също, че руските сили са превзели още две села, разположени югозападно от Северодонецк.
Според областния управител Олег Синегубов вчера при руски обстрел в Харковска област в Украйна са загинали най-малко 15 цивилни.
„Гардиън“ цитира западни официални лица, според които в Русия "предстои масова мобилизация", като Кремъл набира хора от по-бедните региони, за да се бият в Украйна. Длъжностните лица също така заявиха, че "все повече се говори" за здравето на Владимир Путин и има "повече спекулации" за това кой ще го замени в Русия. Според тях обаче не изглежда да има "непосредствена заплаха" за позицията на руския президент от страна на елита или населението като цяло.
Вестникът отбелязва и позитивната реакция в Украйна след пристигането на германски самоходни гаубици. "Имаме попълнение!", съобщи министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников. "Германските Панцерхаубице 2000 с обучени да ги ползват украински военни се присъединиха към украинското артилерийско семейство".
Русия предупреди Литва - членка на НАТО - че ще „предприеме действия", ако не бъде възстановено движението на стоки с железопътен транспорт до Калининградския ексклав, информира в. „Индипендънт“.
Руското външно министерство привика посланика на Литва, за да изрази протест, след като балтийската страна забрани транзита на санкционирани стоки през територията си. „Ситуацията е повече от сериозна", заяви пред репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. „Това решение е наистина безпрецедентно. То е нарушение на всичко."
Министерството на външните работи на Русия нарече стъпката на Литва "откровено враждебна".
"Ако транзитът на товари между Калининградска област и останалата част на Руската федерация през Литва не бъде напълно възстановен в близко бъдеще, тогава Русия си запазва правото да предприеме действия за защита на националните си интереси", заяви дипломатическото ведомство на Москва.
Владимир Путин предупреди, че до края на годината Русия ще разположи на бойно дежурство най-новата си междуконтинентална балистична ракета, която може да достигне Великобритания за три минути, информира в. „Телеграф“.
Руският президент, който вчера прие възпитаници на военната академия на церемония в Кремъл, заяви, че страната му ще продължи да укрепва военния си потенциал, който е бил накърнен от загубите в Украйна.
"Ще продължим да развиваме и укрепваме въоръжените си сили, като отчитаме потенциалните военни заплахи и рискове", каза той, като приветства руските войски в Украйна за това, че се сражават "със смелост, професионализъм: като истински герои".
Като част от тези усилия Русия ще постави на бойно дежурство първата партида от "Сармат" - наскоро тестваната междуконтинентална балистична ракета - преди края на годината, каза Путин.
Ракетата, известна още като "Сатана II", има обсег от 18 000 км и може да достави между 10 и 15 ядрени бойни глави с хиперзвукова скорост, като заобикаля повечето радари и системи за противоракетна отбрана.
Генерал-полковник Сергей Каракаев, командир на стратегическите ракетни сили на Русия, заяви по руската държавна телевизия миналия месец, че ракетите "Сармат" могат да летят по различни траектории, избягвайки вражеската противоракетна отбрана. "Не съществува противовъздушна отбрана за ракетните системи "Сармат" и вероятно няма да съществува през следващите десетилетия", каза той. Други важни нови попълнения в руския арсенал ще включват системите за противоракетна отбрана С-500, които според Путин "нямат аналог в света".
Това се случва, след като през май руски телевизионен водещ предупреди, че Русия може да "потопи" Великобритания "веднъж завинаги" с ядрен ракетен удар или торпедо, което ще предизвика радиоактивно цунами, припомня „Телеграф“.
/БТА/