Президентът на Русия демонстративно насърчава националната икономика: според съобщения в медиите вместо швейцарска марка Владимир Путин отскоро носи ръчен часовник, произведен в Русия. Според медийни публикации той е с марката Imperial Peterhof Factory на руския производител „Ракета“.
Според онлайн вестника gazeta.ru часовникът струва 1,5 млн. рубли, което се равнява на около 24 хил. евро. Според статията президентският часовник е ексклузивен екземпляр: черният оникс, използван за рамката, може да бъде поръчан само от Путин, но не и от други клиенти.
„Часовникът на президента е с черен оникс. Сега не използваме този конкретен камък, за да може часовникът да запази своята ексклузивност. Можете да поръчате подобен часовник, но с различен камък. Цената на часовника винаги е една и съща: 1,5 млн. рубли. Часовниците са унисекс, но не познавам момичета, които да си ги поръчват. Поръчват ги предимно мъже. В момента разработваме женски модел, който ще е с диаманти. Вероятно ще струва по-скъпо", заявиха от компанията.
След руското нападение над Украйна в края на февруари страната е обект на мащабни санкции. Много международни компании се оттеглиха от Русия. Поради това много стоки и продукти вече не могат да се произвеждат и доставят там. Москва обаче многократно подчертава, че ще преживее наказателните мерки и дори ще излезе по-силна от тях.
По-лошо качество за по-висока цена
Според „Комерсант" досега лидерът на Кремъл често е носил модели, произведени от швейцарските производители Blancpain или IWC. „Да не забележиш разликата е все едно да объркаш бившия Mercedes-Benz Pullman Guard на президента с настоящата му лимузина Aurus Senat", гласи коментар в руския всекидневник, който пръв съобщи за новия часовник на ръката на Путин, пише Investor.bg.
Журналистите обясняват преминаването към руския модел с функцията на руския президент като модел за подражание: Путин иска да даде добър пример и да демонстрира личната си ангажираност с програмата на правителството за заместване на вноса.
Тази програма предвижда руската икономика да произвежда възможно най-много компоненти, стоки и продукти, които липсват поради западните санкции. Повечето икономисти обаче не вярват, че това ще бъде успешно поради тесните взаимовръзки на световната икономика. Те смятат, че най-вероятният сценарий е деиндустриализация с по-лошо качество на по-висока цена.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.