Руската инвазия в Украйна продължава вече седми месец. Макар че много анализатори смятаха, че страната ще падне до седмици, украинците доказаха, че са много по-добре подготвени, отколкото през 2014 г.
Русия се надяваше да извърши блицкриг в Киев и Харков още в първите дни на войната. Тя беше отблъсната с ужасяващи загуби на войски и техника. След това превзе Херсон в южната част на страната благодарение на някои украински служители, които симпатизираха на Русия, пише в коментара си за 19fortyfive.com колумнистът по въпросите на националната сигурност от 1945 г. Стив Стив Балестриери.
Оттогава обаче войната се превърна в продължителна безизходица. Напредването на руските войски се измерва в метри на ден, като те взривяват малки райони с концентрирани артилерийски и ракетни удари. Още преди около месец написах, че при масираните артилерийски удари, които руснаците нанасят, е редно да се запитаме колко дълго ще издържат артилерийските им набези. Имайте предвид, че тяхното производство определено отстъпва на западните производители на оръжие.
Все още има разногласия по въпроса дали Русия или Украйна могат да "спечелят" войната, предава БГНЕС. И така, как би изглеждала една победа на Украйна и как би могла да бъде постигната?
Никакви отстъпки
Освен в Западна Европа и САЩ, Русия печели информационната (дезинформационната) война и в Африка. Според нея "нацистите" в Украйна заплашват Русия и тя няма друг избор, освен да спаси от нападения марионетните "независими републики".
Освен това са налице хранителните и енергийните фактори. Руското и украинското зърно са крайно необходими на засегнатите от глад райони в Африка. Москва представя на африканците картината, че Западът и НАТО, най-вече САЩ, са причината за спирането на зърното по пътя му към африканските пристанища.
Тъй като Западна Европа е голям потребител на руски газ, навсякъде има недостиг, който води до повишаване на инфлацията. Ето защо някои европейци и много африканци настояват Украйна да се съгласи да отстъпи загубените територии, за да си купи мир, като успокои Путин. Точно това чака Путин. Студена зима с недостиг на гориво и растящи цени ще накара западноевропейците да се уморят от войната и ще принуди Киев да приеме благоприятно за Москва споразумение.
Европа трябва да знае, че умиротворяването не работи с авторитарни управници с мечти за имперско завоевание.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви по-рано тази седмица, че Киев няма да се съгласи на никакво предложение за замразяване на сегашните фронтови линии, за да успокои Москва. Защото дори Путин и Зеленски да се споразумеят за спиране на конфликта там, където сега се намират линиите, няма причина да смятаме, че Путин няма да продължи империалистическите си действия в бъдеще. Той трябва да бъде спрян и отблъснат.
Украйна се нуждае от оръжия, за да победи, а не само да удържи Русия
Въпреки че САЩ са предоставили на Украйна военна помощ в размер на близо 14 млрд. долара, нашите съюзници в Западна Европа, а именно Франция, Германия и Италия, не са дали толкова, колкото малката Латвия. Често срещано оплакване от страна на Киев е, че Западът дава достатъчно оръжия, за да удържи Русия, но не достатъчно, за да я победи.
Пример за това са произведените в САЩ ракетни системи HIMARS. По всичко личи, че те са допринесли за огромна разлика в боевете, но Украйна разполага само с 16 от тях, както и с три ракетни установки M270 от Обединеното кралство, които изстрелват същите ракети като HIMARS. Правителството на Обединеното кралство е обещало да изпрати още три. Ако Украйна разполагаше със 100, а според някои украински представители на отбраната те се нуждаят всъщност от 200, каква промяна на играта би било това. Това би позволило на Киев да провежда офанзиви за отвоюване на Херсон на юг и Донбас на изток с много по-голяма огнева мощ.
Това говори за политиката на Западна Европа и администрацията на Байдън, която "не иска да унижава Путин", което само по себе си е умиротворяване като изброените по-горе. Тази политика се изразява в страха, че Путин ще ескалира войната и евентуално ще използва ядрено оръжие, с което Москва заплашва от първия ден. Тази стратегия също така противоречи на казаното от Путин, че амбициите на Москва се простират отвъд Украйна.
Байдън възстанови програмата "ленд-лийз" от времето на Втората световна война. Но при положение, че огромни количества оборудване се намират в Германия в очакване на силите, които точно сега липсват, Вашингтон може да пусне в действие много по-стари танкове М1 и мобилни артилерийски установки М109, необходими за провеждане на контраофанзива, която ще позволи на Киев да си върне територията, загубена от края на февруари.
"Специалната военна операция" на Путин се пропуква по шевовете. По много надеждни оценки Москва е загубила около 20-25% от бойната си мощ при инвазията. Моралът е много нисък, а цели части отказват да се бият. Той крие данните за жертвите, но неотдавнашното му изявление, че иска Министерството на отбраната да добави още 137 000 войници, несъмнено предизвика вътрешни въпроси. Опасенията за започване на Трета световна война изглеждат далечни, докато САЩ и Западът не предоставят войски в активните бойни действия.
Руските военни се опитват да привлекат повече руснаци да се присъединят към въоръжените сили, без да прибягват до масова мобилизация. Опитаха с големи парични премии, наемане на осъдени за предсрочно освобождаване и пари за сражения в Украйна. Съобщава се, че това е било направено от "Вагнер груп" - руската групировка със заслужена репутация на нарушаване на човешките права.
Путин не е самоубиец, нито пък е ирационален лидер, каквато беше предишната линия на мислене. Той е прагматичен и всичките му действия са внимателно обмислени. С допълнителното въоръжение, от което се нуждаят въоръжените сили на Украйна, е напълно възможно те да изтласкат руснаците поне до началната точка на войната.
Крим обаче - цел, която президентът Зеленски няколко пъти изтъкна като цел за повторно завземане - засега вероятно ще трябва да почака. "Войната започна в Крим - и там ще приключи", каза той.
Херсон обаче е различна история. След като украинците направиха неизползваеми мостовете, свързващи Херсон с руските линии за снабдяване в Крим, Москва е принудена да снабдява силите си чрез понтонни мостове. Те са силно уязвими от артилерийски или ракетни удари. Руските сили могат да се окажат блокирани в града, което ги прави уязвими за контраатака. Преди две седмици се появиха съобщения, че руските командири на войските в Херсон са изтеглили щабовете си на източния бряг на река Днепър.
Украинците могат да спечелят войната, но за целта ще им е необходима много по-голяма помощ. Войната в крайна сметка е въпрос на воля, логистика и стратегия. "Границата между хаоса и реда се намира в логистиката..." - Сун Дзъ. Те имат волята. Но имат ли достатъчно логистика? Времето ще покаже.