IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

На фона на войната: Бивши републики от СССР "изтискват" Кремъл

Азербайджан тества "водите", като нападна Армения

На фона на войната: Бивши републики от СССР "изтискват" Кремъл

Снимка: БГНЕС

Разгромът на руската армия в района на Харков в Украйна вероятно ще бъде повратна точка в битката на Киев да изгони руските войски от страната, но също така може да причини много по-широки последствия за Москва в по-широкия регион, тъй като другите бивши съветски страни стават свидетели на това, което изглежда е границата на възможностите на Москва.

"Силата на руското знаме е намаляла значително и системата за сигурност в бившия Съветски съюз наистина изглежда е разбита", казва Лорънс Броърс, сътрудник в Chatham House.

Тази седмица, с фокус върху Черно море в Украйна, боевете на границата между Азербайджан и Армения взеха около 100 жертви, след като Азербайджан обстреля редица градове в Армения, като и двете страни се обвиняват взаимно в "провокации".

Анализаторите казаха, че Азербайджан е решил да тества водите, докато Русия се бори в Украйна. Русия традиционно подкрепя Армения в териториалния й спор с Азербайджан през трите десетилетия след падането на комунизма.

"Азербайджан се чувства доста уверен в този геополитически момент и особено точно сега по време на украинската контраофанзива", казва Том де Ваал, старши сътрудник в Carnegie Europe. "Това изглежда абсолютно насочено към Русия, както и към Армения, тествайки ангажимента на Русия да защитава Армения."

Русия заяви, че е посредничила за прекратяване на огъня във вторник. И двете страни се съгласиха да разположат руски мироопазващи сили като част от примирието за прекратяване на пълноценната война през 2020 г.

Армения призова за военна подкрепа от Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС), доминиран от Русия пакт за взаимна отбрана, но Москва не желае да се намеси пряко.

"Русия очевидно се съмнява, както защото е силно пренапрегната в Украйна, така и защото не иска да води битка с Азербайджан в този момент", казва де Ваал.

Отделно сблъсъци избухнаха на границата между Киргизстан и Таджикистан в сряда сутринта, убивайки един граничар и ранявайки петима други в Таджикистан. Въпреки че този конкретен инцидент не е пряко свързан с войната в Украйна и Русия традиционно поддържа добри отношения с двете страни, анализаторите казват, че руската инвазия напълно е променила баланса на силите в регион, който от години е бойно поле за руско, китайско и западно влияние и постави Русия на колене.

През януари тази година, когато вълна от протести разтърси Казахстан, руският президент Владимир Путин одобри разполагането на ръководени от Русия сили на ОДКБ в страната. Мисията беше кратка и не участваше в никакви битки, но беше достатъчна, за да укрепи президентството на Касим-Жомарт Токаев.

Тъй като казахстанският лидер беше задължен на Москва за помощта, руските сили поддържаха мира между Армения и Азербайджан, а Кремъл струпваше войски на границата с Украйна, Путин изглеждаше, че има повече влияние от всякога в бившето съветско пространство.

Голяма част от този мит се развенча по време на кървавата "специална военна операция" на Путин в Украйна и особено през последната седмица, когато бързото напредване на Украйна хвърли военните планове на Путин в хаос.

"Виждаме колапса на репутацията на Русия като покровител на сигурността, което се случва както на материално ниво с масивната концентрация на сили в Украйна, но и на субективно ниво на репутацията на руските гаранции за сигурност", казва Броерс.

В целия регион нахлуването в Украйна шокира и разтревожи руските съюзници, но също така ги насърчи да заемат по-твърда позиция спрямо Москва.

Казахстан, традиционно близък съюзник, вбеси мнозина в Москва, опитвайки се да остане неутрален по отношение на Украйна, отказвайки да признае контролираните от Русия територии в Източна Украйна и обещавайки да не подпомага усилията на Русия да заобиколи международните санкции.

Това накара някои в Москва да поставят под въпрос суверенитета на Казахстан, включително бившия руски премиер Дмитрий Медведев, който го нарече "изкуствена държава" в публикация, която по-късно изтри.

Но докато Казахстан остава предпазлив към дългосрочните заплахи от своя по-голям съсед и предполагаем съюзник, има други, готови да се намесят и да запълнят празнината. В сряда китайският президент Си Дзинпин пристигна в Казахстан на това, което се смята за първото му пътуване в чужбина от началото на пандемията от Covid.

"Ние ще продължим решително да подкрепяме Казахстан в защитата на неговата независимост, суверенитет и териториална цялост", каза той в изявление, което изглеждаше частично замислено като упрек към Кремъл.

В четвъртък и петък Си и Путин ще присъстват на среща на върха на държавните глави от Шанхайската организация за сътрудничество, свободна регионална група за сигурност, в Самарканд, Узбекистан.

Очаква се също да присъстват лидерите на Индия и Иран, а срещата на върха ще бъде шанс за Путин да демонстрира, че все още има големи световни сили, които симпатизират на Русия.

Но това също е шанс за страните в региона да се повишат светлина, че докато Русия остава силен регионален играч, динамиката на силата се е променила.

В сряда Русия определи една от опозиционните партии в Таджикистан като терористично движение, ход, на който Москва отдавна се съпротивлява и който ще помогне на диктаторското правителство на страната да екстрадира от Русия всеки гражданин, който иска.

"Много страни от Централна Азия виждат, че Русия се нуждае от тях повече от всякога и сега се опитват да изстискат колкото могат повече", каза Темур Умаров, сътрудник на Фондацията Карнеги за международен мир.

Анализът е на Шон Уокър за The Guardian.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата