Обикновено можете да очаквате водещата седмична новинарска програма на руската държавна телевизия да тръби за успехите на Кремъл. Но неделното издание започна с едно голямо изключение.
"На фронтовата линия на специалната операция в Украйна това беше най-тежката седмица досега", заяви водещият с мрачен вид Дмитрий Киселев. "Беше особено трудно по Харковския фронт, където след настъпление на вражески сили, които превъзхождаха числено нашите, руските войски бяха принудени да напуснат градовете, които преди това бяха освободили."
За "освободен" четете "иззет". Москва беше окупирала тези райони преди месеци, но след светкавична контраофанзива на украинската армия руската армия загуби значителна територия в североизточна Украйна.
И все пак руските държавни медии не отстъпват. Официално случилото се в Харковска област тук не се нарича "отстъпление".
"Руското министерство на отбраната отхвърли слуховете, че руските войски са избягали позорно от Балаклия, Купянск и Изюм", се твърди в последния брой на правителствения вестник "Российская газета". "Те не са избягали. Това беше предварително планирано прегрупиране."
В таблоида Moskovsky Komsomolets военен анализатор има различно мнение: "Вече е ясно, че подценихме врага. Отне прекалено много време на руските сили за да реагират и колапсът дойде... В резултат на това претърпяхме поражение и се опитахме да минимизираме загуба чрез изтегляне на нашите войски, така че да не бъдат обкръжени."
Това "поражение" предизвика гняв в проруските социални медийни канали и сред "патриотичните" руски блогъри, които обвиниха своите военни в допускане на грешки.
Същото направи и могъщият лидер на Чечения Рамзан Кадиров.
"Ако днес или утре не бъдат направени промени в стратегията", предупреди Кадиров, "ще бъда принуден да говоря с ръководството на министерството на отбраната и ръководството на страната, за да им обясня реалната ситуация на място. Това е много интересна ситуация. Изумително е."
Изминаха повече от шест месеца, откакто Владимир Путин нареди пълномащабно нахлуване в Украйна. В следващите дни руски политици, коментатори и анализатори по телевизията предричаха, че това, което Кремъл нарича своята "специална военна операция", ще приключи до дни, че украинският народ ще посрещне руските войски като освободители и че правителството на Украйна ще рухне като тесте карти.
Това обаче не стана. Вместо това повече от шест месеца по-късно руската армия губи позиции.
И така, ето един ключов въпрос: ще има ли това политически последици за Владимир Путин?
В края на краищата, в продължение на повече от 20 години, Путин се радваше на репутацията на победител сред руския елит заради това, че винаги успява да се измъкне от най-тесните точки. Накратко - за това, че е непобедим.
"Често съм го разглеждал като руската версия на известния художник на бягството Хари Худини. В каквито и възли или вериги да е бил вързан, Путин винаги е успявал да се измъкне", пише коренспондентът на BBC в Русия Стив Розенберг "Това се промени след 24 февруари."
Последните шест месеца показват, че решението на президента Путин да нахлуе в Украйна е било голяма грешка в изчисленията. Неспособна да осигури бърза победа, Русия затъна в дълга, кървава офанзива и претърпя серия от срамни поражения.
"Когато аурата на непобедимост на авторитарен лидер избледнее, това може да създаде проблеми за гореспоменатия лидер. Владимир Путин ще знае историята на Русия. Нищо не е свършило добре за миналите руски лидери, които са водили войни и не са ги печелили", пише още Розенберг.
Поражението на Русия от Япония доведе до първата руска революция от 1905 г. Военните провали през Първата световна война предизвикаха революцията от 1917 г. и края на царя. Публично обаче президентът Путин няма намерение да се окаже губещият.
В понеделник неговият говорител Дмитрий Песков каза пред журналисти: "Специалната военна операция на Русия продължава и ще продължи, докато не бъдат изпълнени всички първоначално поставени задачи."
Което ни води до другия ключов въпрос: какво ще направи Путин след това?
Тук трудно ще намерите някой, който да знае какво мисли и планира Владимир Путин. Много може да зависи от това колко точна е информацията, която той получава от своите военни и шефове на разузнаването.
"Но ето две неща, които знаем: руският президент рядко признава, че прави грешки. И рядко прави обратни завои", казва коренспондентът. "От това, което казват държавните медии, вече виждаме признаци, че неуспехите на бойното поле се приписват на западната подкрепа за Украйна."
"Киев, подкрепен от НАТО, започна контранастъпление", обяви руската държавна телевизия.
Има още един неудобен въпрос, който стои на заден план от месеци: ако не може да постигне победа с конвенционални оръжия, ще започне ли Путин ядрена война?
Само преди няколко дни началникът на украинската армия Валерий Залужний предупреди: "Съществува пряка заплаха от използването, при определени обстоятелства, на тактически ядрени оръжия от руските въоръжени сили".
Засега в Кремъл няма открити признаци на паника. Руската държавна телевизия звучи по-позитивно. Той описва руските ракетни удари по енергийната инфраструктура на Украйна като "повратна точка в специалната операция".
Що се отнася до лидера на Кремъл, миналата събота - докато от Украйна идваха съобщения, че Русия губи територия - обратно в Москва, Владимир Путин със спокоен вид откри ново виенско колело, най-високото в Европа.
Руският президент изглежда все още вярва, че подобно на новото голямо колело на Москва, неговата "специална операция" ще се обърне в негова полза.