Напредъкът на Украйна в южните райони Херсон и Запорожие е много по-ограничен от успехите й на североизток. Позициите на предната линия са обект на редовен обстрел, докато Русия и Украйна се опитват да постигнат напредък. Абдужалил Абдурасулов от BBC получи рядък достъп до фронтовата линия в Херсон, регион, където на украинските мъже е казано, че могат да бъдат призвани да се бият за руската армия.
Стара съветска самоходна гаубица, наречена "Гвоздика" или "Карамфил", е изнесена в открито поле и поставена на позиция. Цевта му се накланя нагоре. "Огън!" идва командата. Артилеристите се отдалечават припряно след последния изстрел. Въпреки че напредването на украинските сили на юг е много бавно, техните артилерийски части остават заети.
Стус, командир на артилеристите, обяснява, че руснаците се прицелват в неговата пехота, а нейна работа е да ги накарат да млъкнат. Войниците вървят през обширното поле под прикритието на редица дървета. Те не обръщат внимание на звука на летящите над главите им ракети, нито на звука на експлозиите. Бойците казват, че руски наблюдателен пост е на 500 метра и те може да попадат в обсега на стрелково оръжие.
Украинците се придвижват бързо, за да стигнат до разрушена селскостопанска постройка, която са си върнали само преди седмица. Сега те копаят окопи и носят чували с пясък, за да укрепят новата си позиция. Но напредването на Украйна на юг се движи бавно.
"Всички приказки за контранастъпление тук помагат да се излъжат руснаците и да се постигнат успехи на Изток", смее се Васил, заместник-командир на полка. "Но и тук имаме успехи. Продължаваме да освобождаваме селата с малки стъпки, но е много трудно – всяка наша победа е пролята с кръв."
Много украинци, които остават зад руската фронтова линия, в окупираните територии, очакват с тревога това контранастъпление.
"Ние сме в еуфория, когато Украйна удари окупираните територии", казва Ирина, жителка на Мелитопол на юг. "Това означава, че Украйна не ни е забравила. Всички знаем, че живеенето в близост до военна инфраструктура и не е безопасно, така че повечето цивилни са се изнесли от тези места."
Но за хората в окупираните територии, колкото по-дълго чакат, толкова по-трудно е да оцелеят. Мнозина вярваха, че контраофанзивата ще се случи през август. Но когато това не стана, хората започнаха да бягат към контролираните от Украйна територии и райони по-на запад.
Сред тях е и Татяна Кумок от Мелитопол. Израелската гражданка бе на посещение в родния си град, когато руската инвазия започна през февруари. Тя остана в града и раздаде помощи на жителите, но през септември тя и семейството й решиха да напуснат. Една от основните причини за напускането беше обещанието на Русия да проведе т. нар. референдум.
"Веднага щом това стане, руснаците ще въведат нови забрани според техните закони и ще се опитат да легитимират окупацията", споделя тя.
След като градът се превърна в огромна военна база, тя казва, че е станало ясно, че руските войски няма да го изоставят лесно.
"Беше очевидно, че градът няма да бъде освободен тази есен", добавя Татяна. Дори тихата съпротива срещу руската окупация вече става опасна.
През септември много семейства бяха принудени да изпратят децата си в управлявани от Русия училища, въпреки че това означаваше малчуганите да бъдат изложени на пропагандата на Кремъл.
"Ако не изпратите детето си на училище, това е лакмус за вас – означава, че имате проукраински възгледи", обяснява Кумок. "Познавам родители, които трябваше да кажат на седемгодишното си дете да не говори за неща, които се обсъждат вкъщи с никого в училище. В противен случай детето можеше да бъде отнето. Това беше наистина ужасно."
Репресиите срещу хора, които не подкрепят руското управление, се засилват.
"Има рязко увеличение на арестите от август след успешните украински въздушни удари", казва Богдан, който все още живее в Херсон. Той говори с BBC чрез приложение за съобщения и истинското му име не се разкрива за неговата безопасност.
Богдан казва, че по-ранните задържания са били базирани на списък с имена, с който са разполагали руските военни. Но сега всеки може да бъде арестуван и хвърлен в мазето за разпит. Наскоро руски войници дойдоха в къщата на Хана (не е истинското й име) в Нова-Каховка, град в Херсонска област, за да проверят кой живее там.
"Те не влязоха в къщата но пак беше страшно. Вече дори не ходя с телефона си", казва тя.
Самозваният референдум носи нова заплаха за местното население - мобилизация. Много мъже може да бъдат призвани да се бият за руската армия. Руски войници вече обикалят къща по къща в някои села и записват имената на мъжете, които живеят там, разказват местни жители. Те твърдят, че войници са им казали да бъдат готови за повиквателна след референдума.
Съобщава се, че мъжете на възраст 18-35 години вече нямат право да напускат окупираните територии.
Ирина заминава на 23 септември, първия ден от така наречения референдум, със съпруга си и двете си деца. Те искали да останат, за да гледат парализираната й 92-годишна баба.
"Но когато Путин обяви мобилизацията, а ние вече знаехме за референдума, беше ясно, че ще има масова мобилизация и мъжете ще бъдат задържани на улицата, независимо от възрастта им", казва тя. "Можехме да оцелеем без газ и електричество, можехме да намерим решения за тези неща, но не и за това. Това беше нашата червена линия", казва Ирина.
Руската повиквателна ще постави повече предизвикателства за украинската контраофанзива. Това със сигурност ще ескалира войната и ще загинат повече хора, казват украинските войници.
"Не трябва да подценяваме нашия враг", казва Стус, командир на стрелците. "Тези новоназначени руски войници ще имат оръжия и гранати, така че ще представляват заплаха, която ще трябва да елиминираме."
Докато артилеристите чакат нови задачи със скритата си в храстите гаубица, руските войски удрят близко украинско село с ракети Град. Артилеристите мълчат, докато слушат поредицата от експлозии.
Този ужасяващ звук беше просто още едно напомняне, че успехът на украинските войски ще зависи от това колко бързо ще накарат руската артилерия и ракетни установки да замлъкнат.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.