IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Най-бедните руснаци отиват на война в Украйна - бягство от трудностите и заемите

Путин отписва средната класа с военния бюджет

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Мечтата на Алексей Малов беше да притежава бяла "Лада".

Когато семейството му в Саратовска област получи обезщетение за смъртта на сина им, сражавал се в Украйна, то отиде за закупуване на точно колата, която той искаше, според репортаж, излъчен по руската държавна телевизия миналата година.

След това бащата отива да пробва автомобила за първото шофиране - до гробището.

Изплащането на обезщетението е само един от случаите на все по-размитите линии между социалните програми и разходите на Кремъл за военните усилия, които допринесоха за рекорден бюджетен дефицит през декември.

Въпреки че не пести средства за армията, президентът Владимир Путин възнаграждава най-нуждаещите се руснаци, като раздава дарения на семействата. Войниците, воюващи в Украйна, също получават еднократно плащане на стойност над средната годишна заплата в Русия.

Увеличаването на социалните помощи е увеличило доходите на най-бедния децил от населението с повече от два пъти процента на инфлация, единствената група, която се справя толкова добре, според Bloomberg Economics. Сега Русия заделя около две трети от бюджета си за отбрана, сигурност и социални програми.

"Държавата се насочва към бедните и почти бедните“, каза Наталия Зубаревич, специалист по икономика на руските региони в Московския държавен университет. „За средната класа посланието е „Довиждане, момчета, оправяйте се сами.“

Подходът помогна да се намали броят на хората, живеещи под официалния жизнен минимум - определен като доход под около 186 долара на месец - със 700 000 за една година, според последните статистически данни за третото тримесечие.

Подкрепата за семействата с деца се превърна в такъв приоритет, че Антон Силуанов, руският финансов министър, каза, че предпочита да изтегли финансиране за пътища или инфраструктура, отколкото да направи компромис с помощта за тези, които съставляват по-голямата част от бедните.

Щедростта е част от по-голям от очакваното фискален тласък, който беше от решаващо значение за поддържането на икономика, която сега е напът да се свие в последователни години за първи път от почти три десетилетия.

„Скокът на социалните и военните разходи, съчетан с недостиг на приходи от нефт и газ, ще направи бюджетния баланс на Русия необичайно крехък тази година. Изправено пред риска от недостиг на приходи, правителството може да избере фискална консолидация, като позволи на инфлацията да подкопае част от реалната стойност на социалните придобивки", коментира Александър Исаков, икономист за Русия, Bloomberg Economics.

През втората половина на миналата година Русия е похарчила малко над 1 трилион рубли (15 милиарда долара) за подпомагане на семейства с деца и още около 400 милиарда рубли за пенсии, суми, които Силуанов каза, че очаква да удвои през 2023 г.

Все пак фискалната позиция на Русия остава относително силна дори при нарастващия дефицит, но ако таванът на цените, наложен от САЩ и техните съюзници на руския суров петрол тази година, се окаже ефективен, натискът върху бюджета вероятно ще нарасне.

Bloomberg Economics допълнително изчислява, че разходите за хора в армията, включително доброволци и тези, които са били мобилизирани, може да възлизат на около 1,1 трилиона рубли на година.

Облекчението едва ли компенсира цялостното обедняване, което Русия претърпя през почти годината след инвазията. Над една трета от населението е започнало да пести повече от храна, според държавно проучване на общественото мнение, като реалните разполагаеми доходи спадат за три поредни тримесечия.

„Хората като цяло стават все по-бедни, но бедните стават все по-малко“, каза Евгени Гонтмахер, икономист и бивш държавен служител.

Последствията от войната изпразниха средната класа толкова много, че сега тя съставлява не повече от 10% от населението, според Гонтмахер. Стотици хиляди, които имаха средства да напуснат Русия, в крайна сметка избягаха на две вълни, често оставяйки след себе си имоти и работни места.

Освен че гарантира лоялност от страна на руснаците в най-неравностойно положение, отдавна ядрото на електората на Путин, правителството създава стимули за хората да се присъединят към армията във време, когато тя трябва да привлича затворници и да използва наемници, за да компенсира сериозния недостиг на войници в Украйна.

В края на декември Путин нареди да бъдат изплатени 5 милиона рубли на семействата на войници, убити в Украйна, достатъчни за закупуване на апартамент в много части на Русия. Ветерани, претърпели нараняване или травма, ще получат 3 милиона рубли.

Руската пропагандна машина също пуска реклами, които се разпространяват в социалните мрежи и порталите за набиране на персонал, рекламирайки договорите в армията като схема за забогатяване.

Най-бедните се хващат за войната като за бързо бягство от трудностите и заемите, които не могат да върнат, според Зубаревич.

„Хората често отиват на война поради бедност“, каза тя. "Това е начин да се освободиш."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата