IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Свързана ли е политическата криза у нас с изхода на войната в Украйна?

Политолог: Ако Русия победи, България може да се върне 30 години назад

Свързана ли е политическата криза у нас с изхода на войната в Украйна?

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Дебатът за промяна на формата на управление на България и налагане на президентска република е несъстоятелен и излишен. Въпрос на време е партиите да съумеят да постигнат баланс помежду си и да се стигне до някакво управление. След изборите, които предстоят, ще има някаква зрялост, за да се състави мнозинство. Разрешаването на политическата криза в България е обвързано с разрешаването на кризата около войната в Украйна. Ако Русия победи във войната с Украйна, България може да се върне 30 години назад. Икономическите и политически процеси в света водят до нова форма на блокова глобализация. Това каза Георги Киряков, политолог, в предаването "Клуб Investor" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.

Дори и да има политически или икономически играчи, които да ни тласкат в посока президентска република, те действат рационално на база на това, че виждат ясно раздробеността на парламента, неспособността на партиите да съставят правителство. Виждат ясно, че единствената консолидация на власт е в Президентството. За това по-скоро подкрепят такъв тип управление със служебни кабинети за защита на собствените си интереси, за по-лесно разпределение на финансов ресурс през бюджета, за разпределение на някаква власт, дали пряко или чрез поставени хора на съответните позиции. Важното е, че те виждат, че възможността да постигат свои цели е през служебните кабинети, обясни Киряков.

Оценката е ясна - настоящото Народно събрание не е способно да състави мнозинство, в което да се види някаква стабилност, затова всичко се насочи към президентската институция, добави гостът. По думите му обаче това не означава, че се "реже клонът, на който стоят политическите партии". Причината е, че сме членове на Европейския съюз и НАТО и имаме стабилна конституционна уредба. Президентството е с много малко правомощия. То черпи енергия и сили от неспособността на партиите да съставят мнозинство, а не от желанието за узурпация от страна на президента или на президентската институция, смята гостът.

Факт е, че, за да се промени конституционната уредба и да се промени формата на управление, пак партиите трябва да бъдат водещи. И е малко вероятно това да се случи, освен ако някой не се намеси отвън, ЕС се разпадне, България излезе от НАТО, а тези варианти са немислими към настоящия момент, категоричен бе събеседникът.

"Разрешаването на политическата криза в България е обвързано с разрешаването на кризата около войната, която Русия е повела с Украйна. Когато там се види възможност за изход в полза на евроатлантическите каузи, тогава можем да видим разплитане на възлите в българската политика".

Ако Русия победи, то и България ще се върне в мракобесните времена от преди 1989 година, потвърди Киряков. "Постъпателно положението в България може да се влоши значително точно в тази посока. В България могат да надделеят сили, които да върнат страната далеч назад във времето до степен да затрият всички тези 30-годишни усилия да се откъснем от това влияние, което и сега е изключително силно и продължава да оказва сериозен натиск върху развитието ни в определена посока". Въпреки цялата несъстоятелност и безумие на войната, която Путин води.

"Защото тук става дума за огромен финансов ресурс, който се хвърля, не само в нашата страна, а и в съседни държави като Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, за да се разпалват конфликти там. Това създава усещането, че ЕС и НАТО не са способни да решат проблемите не само на Балканите, но и в България, свързани със сигурността за бъдещето на страната - не само в областта на отбраната, но и в енергетиката, и в социалните услуги и т.н.".

Икономическите и политически процеси в света водят до нова форма на блокова глобализация, коментира още събеседникът. "Ще се върнем отново (с разширяване, разбира се, защото тогава Източният блок, бе много по-голям и също не по-малко влиятелен от Западния в много отношения), до някаква двублокова форма на глобализиране, в която западния пазар и западните държави, колкото и условно да е това, ще си продължи със старите процеси на взаимосвързаност и взаимозависимост. От другата страна също ще има нещо подобен процес, само че на базата на общ интерес".

Както Китай има интерес Русия да напада Украйна, защото това отслабва ЕС и САЩ и те не могат да се концентрират в целите си в Тихоокеанския регион, така и за Русия е изгодно - да промени световния дневен ред, който е доминиран от САЩ и то не от 30, а от много повече години и да наложи някаква своя визия за това как трябва да се развива света, допълни гостът.

"Тук не може да става въпрос за деглобализация, а за нова форма на разделение на глобализациите, но между Китай и Русия глобализация много трудно може да се осъществи. Говорим за ресурсно изтощаване на Русия от страна на Китай, защото то тепърва прохожда. Ще отнеме десетилетия, за да се изгради необходимата инфраструктура".

Неутрализиран ли бе скандалът с Nexo от публикациите в Die Welt и Politico и как ще се отрази това на имиджа на "Продължаваме промяната" и на "Демократична България"? За какво говори и накъде води това, че САЩ и Китай започват да възобновяват двустранните взаимоотношения? Накъде ще погледне Китай след Тайван? Ще се примири ли с факта, че има територии, отнети ѝ от Русия?  

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата