IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Молдовците на соц протест: Искаме да сме част от Русия!

Много от гражданите на страната живеят в бедност

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Хиляди пристигнаха в столицата на Молдова с автобуси, подтикнати от личните си истории за бедност и разочарование.

"Ние сме за смях – правителството ни се подиграва", викаха някои хора на площада под молдовския парламент. Сред тях бе и Ала, която споделя пред BBC:  "Има хора с четири или пет деца, които буквално нямат какво да ядат."

Сметките за енергия в Молдова сега костват повече от 70% от доходите на домакинствата, според президента на страната. Ала потвърждава, че разходите гълтат половината пенсия.

"Когато избрахме това правителство, те обещаха да вдигнат заплати и пенсии, но досега не сме видели нито стотинка", допълва тя.

Протестите в неделя, организирани от молдовската проруска партия Sor, се наблюдават внимателно от правителствата в цяла Европа и извън нея. Повечето протестиращи пътуваха до столицата Кишинев с автобус, като според съобщенията разходите им бяха поети от партията Sor.

Дни преди събирането да се състои, президентът Мая Санду предупреди, че Русия планира да изпрати военнообучени диверсанти в страната, преоблечени като цивилни, за да свалят нейното прозападно правителство.

Русия заяви, че обвинението е опит на молдовските власти да отклонят вниманието от собствените си социални и икономически провали.

Молдова, стратегически разположена на границата с Украйна и приютяваща собствен проруски отцепнически регион, е зависима от руския газ.

Миналата година Москва намали наполовина доставките си за Молдова, оказвайки натиск върху правителството в Кишинев, тъй като се стреми да задържи румънското и рускоезичното си население. Така протестите срещу поскъпването на газа и тока започнаха миналата есен.

Говорейки на публичен брифинг миналия понеделник, президентът Санду каза, че Русия вече се е опитала да дестабилизира ситуацията в Молдова чрез енергийната криза, която според нея "се очакваше да предизвика голямо недоволство сред населението и да доведе до насилствени протести".

Планът сега, каза тя, включва "диверсионисти с военно обучение, които биха предприели насилствени действия, извършват атаки срещу сгради на държавни институции или дори да вземат заложници".

На 57 души от нации, приятелски настроени към Русия, включително група сръбски футболни фенове и няколко боксьори от Черна гора, беше отказан достъп до Молдова през последните няколко дни след проверки от службите за сигурност.

След това въздушното пространство на Молдова беше неочаквано затворено за няколко часа тази седмица.

"Пределно ясно е, че Русия е държава-агресор", казва Росиан Василой, ръководител на граничната полиция на Молдова, пред BBC. Той добавя, че заплахата съществува от 24 февруари, когато започна войната в Украйна, но подчерта, че "сега е различно; това е смесица от заплахи отвътре и извън Молдова".

Докато Украйна продължава да воюва и печели войната, той смята, че рисковете за Молдова са по-ниски.

"Ако Украйна падне, следващата е Молдова", на мнение е той. "Но аз не се страхувам."

От началото на войната правителството на президента Санду се опита да диверсифицира енергийните източници на страната и да я освободи от зависимостта от руския газ, но атаките срещу инфраструктурата на Украйна и разходите за внос на електроенергия от Румъния не направиха това лесно.

Тя каза, че предполагаемият руски заговор ще разчита на "вътрешни сили" като опозиционната партия Sor и призова парламентът да приеме по-строги закони за сигурност.

Марина Таубер, генералният секретар на Sor, която ръководи протеста пред парламента, казва, че нейната партия не се противопоставя на ЕС и иска добри отношения с всички страни.

Но има хора в нейната партия, които признават, че биха приветствали руската намеса.

Орхей, на час път с кола северно от столицата Кишинев, е крепост на Сор, където живее партийния съветник Юрие Беренчи.

"Не се страхуваме", казва той, "защото ако Русия искаше да превземе Молдова, щяха да го направят за половин ден."

На въпрос дали би приветствала това, Беренчи е категорична: "По мое лично мнение, да", казва той. "С Русия ще бъдем много по-добре, отколкото сме сега."

Много хора в Кишинев виждат по-близките връзки със Запада като начин за осигуряване на независимостта и демокрацията на Молдова в критичен момент. Партията на президента Санду има солидно мнозинство в парламента.

Но гледката на тълпата пред парламента в неделя беше различна и съществува риск натискът да разшири разделението в многообразното общество на Молдова.

Рискът е ясен, когато Ала и нейните приятели бяха попитани дали вярват, че Русия иска да проникне в Молдова, както се опасява техният президент.

"Да, нека дойдат! те викат. "Искаме те да дойдат тук. Искаме да сме част от Русия!"

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата