Изненадващото посещение на Джо Байдън в Украйна в понеделник е поразителна проява на солидарност, както и умишлено силно послание към Москва, докато Киев се готви да отбележи мрачната и кървава годишнина от руската инвазия.
Правителството на Украйна беше развълнувано да види президента на САЩ, но, като професионален наблюдател на Европа, един коментар се открои особено за мен.
Заместник-министърът на външните работи Андрий Мелник празнува това, което той описа като "присъствието на нашия важен, основен партньор".
Това не трябва ли да е Европа?
Агресивната амбиция на Владимир Путин е заплаха преди всичко за европейската сигурност. Неговото нахлуване в Украйна върна конвенционалната война на този континент в мащаб, невиждан от Втората световна война.
Действията му разбиха усещането за мир и относителна сигурност, с които повечето от нас бяха свикнали. За първи път след Студената война възможността за ядрена атака се обсъжда като реална възможност, колкото и далеч да е тя.
Но Европа, във и извън ЕС, е сбор от много и различни части.
Инвазията на Русия беше ясно напомняне на европейците, дори на френския президент Макрон, обикновено откритият защитник на "стратегическата автономия" на Европа, че по отношение на отбраната, континентът не може да се справи сам. Парите, военните и оръжията, обединената решимост ги няма в сравнение със САЩ (и дори там някои малки политически фрактури започват да се показват).
Въпреки това Кремъл подцени европейците преди година.
Той заложи на това, че те са слаби и напълно разделени, като всяка страна гледа само за своите краткосрочни ползи (като стабилни цени на енергията). И Съединените щати са разсеяни от Китай. Владимир Путин подцени решимостта на лидерите да застанат зад Украйна и тяхната версия за европейска стабилност.
Руската инвазия в Украйна промени Европа.
Държавите се обединиха - някои по-бавно или по-неохотно от други - но все пак: с безпрецедентни санкции срещу Русия. Първоначалните червени линии на западните съюзници бяха многократно нарушавани, докато те се бориха заедно, за да изпратят все по-мощни оръжия в помощ на Украйна.
Тъй като войната наближава втората си година, това единство, колкото и несъвършено, все още да е в сила. Въпреки че се появяват проблясъци на обществено несъгласие по редица причини.
Германия
Да вземем голямата европейска сила Германия. Църквата Маркус в берлинския квартал Щеглиц беше пълна, когато я посетих наскоро.
Бежанците седяха рамо до рамо с местните германци, докато натрапчиво красивите гласове на украинска майка и дъщеря, пеещи традиционни песни, се носеха в мразовитата нощ.
Въпреки че най-голямата икономика в Европа очевидно не успя да изиграе водеща роля в кризата в Украйна, германците наричат войната своя "преломен момент". Те отвориха обятията си за около един милион бежанци и трансформираха следвоенните отбранителни политики, за да помогнат на Киев.
Заедно с други европейски съюзници, лидерите на Германия се съгласиха да изпратят тежки оръжия, ракетни установки и най-скоро престижните танкове Leopard 2, за да помогнат на Украйна да се пребори с нахлуващите сили на Русия.
Но чувството за солидарност малко се изплъзва. И не само в Германия.
В рязък контраст с прокламациите на европейските политически лидери, 48% от обществеността иска бързо прекратяване на военните действия, дори ако това означава, че Украйна трябва да предаде част от територията си на Русия.
Това беше констатацията от проучване в края на 2022 г., публикувано от изследователската група Euroskopia, базирано на въпроси, зададени на общо 9000 души в девет страни от ЕС.
Това не означава, че почти един на всеки двама европейци се готви да обърне гръб на Украйна. Като европейски редактор на BBC пътувам редовно из континента. Където и да отида, хората ми казват, че искат страданието там да спре.
Но докато войната продължава кърваво, мненията се различават рязко по отношение на това доколко те искат страната им все още да бъде въвлечена, на каква цена за тях, семейството или бизнеса им (помислете за спираловидните енергийни разходи) или риска, който някои анализатори говорят за войната "ескалиране" отвъд Украйна, може би дори включващо ядрени атаки, както и до каква степен според тях Русия трябва да бъде отблъсната или наказана.
Умората от война със сигурност е нещо, с което украинците все по-често трябва да се борят - независимо дали са бежанци, търсещи квартира, или политици в Киев, които се опитват да съберат повече военна подкрепа.
"Един месец, два месеца, три месеца… бях с немско семейство осем месеца!", казва ми Нина от Харков, докато седях с нея в задната част на Берлинската църква. "Бяха като истинско семейство. Прекрасни. И всъщност не ме помолиха да си тръгна. Но знаех, че не е добре. Гостите са страхотни, но не за толкова дълго. Не знаем кога тази война ще свърши."
Даренията за бежанците са намалели с впечатляващите 95% от началото на конфликта, според църковния свещеник Свен Гребенщайн.
Повече от умората от войната в Украйна, той смята, че германците са били разсеяни от въздействието на кризата с разходите за живот, свързана с конфликта.
"Германцит помагаха един през друг преди 12 месеца. Бяха щедри с времето и парите си. Но след това видяха как сметките им – газ, електричество и храна – скочиха. Те започнаха да бъдат по-внимателни с парите, от които може да се нуждаят за тях си."
Италия
В Италия, както и навсякъде другаде, индустриите, които използват много енергия, се разклащат от увеличените разходи
Италия, подобно на Германия, беше силно зависима от руския газ, преди ЕС да наложи санкции на Москва след нахлуването й в Украйна. Енергийната криза удари силно.
Половината от италианците не искат да изпращат повече оръжия в Украйна, според проучвания на общественото мнение. Само 26% казват, че подкрепят повече санкции срещу Русия, ако биха направили живота по-скъп. Същото проучване показва, че процентът във Франция е 27%.
Това е свят, далеч от силно пронатовската, про-военната позиция, заета от премиера Джорджия Мелони или президента Макрон. Не можете да не се чудите дали тази пропаст между лидерите и толкова много избиратели е устойчива.
Подозрителността към САЩ и НАТО и отвореността към руския разказ е нещо, което често срещате в Италия.
Мурано, близо до Венеция, е известно с грабващото окото, вековно занаятчийско умение за издухване на стъкло.
За да създадете зашеметяващи вази, табуретки, купи и дори полилеи, във формата на уста, стъклото трябва да бъде разтопено. Пещите се поддържат при постоянна температура от 1200-1400C.
Индустрията е унищожена от спираловидно нарастващите сметки за енергия. Но когато посетих фабриката за стъкло Wave Murano Glass, открих много работници, които не желаят да обвинят Москва.
Младият Габриеле ми каза, че не иска да сравнява страданието на семейството си с това на цивилните в Украйна, но, настоя той, войната е взела жертви навсякъде. Кризата с разходите за живот е съвсем реална за него и възрастните му родители, които живеят с основна държавна пенсия. Той не беше експерт по политиката, кой е прав и кой крив, но каза, че войната трябва да спре.
Основателят на фабриката Роберто Белтрами ми каза, че нагласите на Италия също са повлияни от факта, че толкова много предприятия имат традиционно силни връзки с Русия.
Москва много добре знае това. Италия и Германия са големи мишени на руските дезинформационни кампании.
Балтийски държави
Пътувайте 2000 км на североизток и в балтийските държави ще откриете напълно различна европейска картина.
Загубата на бизнес и инвестиции тук по никакъв начин не се разглежда като пречка за твърда линия срещу Москва и общественото мнение е преобладаващо в полза на силната подкрепа на Украйна. Малката Естония харчи повече от 1% от БВП за военна помощ на Киев.
Балтийските страни се смятат за едни от най-"ястребовите" или твърдолинейни нации в Европа, когато става въпрос за отношения с Русия. Полша и Обединеното кралство имат подобен профил, като Холандия не е далеч.
Министърът на отбраната на Естония Хано Певкур ми каза, че инвазията на Русия на 24 февруари 2022 г. е отекнала особено тук, тъй като съвпадна с деня на независимостта на Естония.
Естония, Латвия и Литва бяха окупирани почти 50 години преди разпадането на Съветския съюз. Географски съседи на Русия, те са живели в постоянен страх да не бъдат нападнати отново.
Членове на ЕС и НАТО, те изпитват облекчение, че други западни страни сега виждат Русия като стратегическа заплаха за цяла Европа, вместо да отхвърлят като "регионален проблем" плановете на Кремъл за Украйна и потенциално повторно утвърждаване на влиянието си върху други съседи.
Посланикът Кристоф Хойсген, който председателства годишната Мюнхенска конференция по сигурността през уикенда, беше ключов съветник на бившия германски канцлер Ангела Меркел. Сега тя е обвинявана от мнозина, че е впрегнала страната си твърде близо до Русия.
Когато го попитах дали сега чувства, че е бил късоглед, той настоя, че отношенията на Германия с Русия са изключително сложни. Трябва само да си спомните 20-те милиона души, избити от нацистите в земи, принадлежащи тогава на бившия Съветски съюз. Но той призна, че гледната точка на западноевропейските лидери за Русия сега определено се е променила.
"Те признават, че това е атака срещу Европа. Това е цялостна атака срещу европейската архитектура за сигурност", ми каза той. "Аз лично вярвам, и мисля, че мнозина вярват, че ако Путин успее да завладее Украйна, той няма да спре дотук. Той ще продължи да... съживява и възстановява Съветския съюз във всички тези територии, за които вярва Русия загуби. Говори се за Молдова. Но също така мисля, че той е насочил поглед към балтийските страни."
Поради тази причина сега ЕС насочва вниманието си към Молдова и Грузия, въпреки че критиците твърдят, че не е достатъчно. Дори до Армения и Азербайджан.
И затова балтийските страни се описват като входната врата на Европа. Те отдавна призовават Запада да ги подкрепи, за да защити континента от агресивно амбициозна Русия.
В снежните дебри на гъстите борови гори край Талин, естонската столица, лично видях как НАТО обърна внимание.
Присъствието му в региона е значително увеличено. Течеше огромно военно учение, пълно с танкове, хеликоптери Чинук и окопна война.
Многонационалните войски, с които говорих - от Франция, Обединеното кралство, Дания и разбира се Естония - бяха ясни защо са там.
"Горд съм, че защитавам Европа", каза Жулиен, млад френски лейтенант, с усмивка.
"Ние сме едно", заявява Бернадита, офицер по военно планиране от Копенхаген. "И атака срещу един от нас е атака срещу всички."
Но публичното неангажираност, което виждаме в джобовете на Европа, трябва да спре за размисъл.
И след като конфликтът най-накрая приключи?
Няма значение за разделената общественост, няма единство дори сред европейските лидери за това как да се справят с Русия.
Да се изолират или да се опитат да се реинтегрират въз основа на предпоставката, че бъдещата сигурност на Европа не може да бъде смислено обсъждана, без по някакъв начин да бъде включена Москва? Тези въпроси се задават, но все още нямат отговор.
Коментарът е на Катя Адлер, редактор на BBC.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.