IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Въпреки прогнозите: Русия отложи икономическия крах засега

Икономиката ще загуби $190 мрлд. брутен вътрешен продукт до 2026 г.

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Икономиката на Русия се сви с 2,1% миналата година, противопоставяйки се на най-лошите страхове за голяма рецесия, тъй като нарастващият износ на суровини помогна да се компенсира въздействието на американските и европейските санкции, наложени заради инвазията на президента Владимир Путин в Украйна.

Предварителният резултат беше по-добър от спада от 3%, очакван от официалните лица още в началото на есента и далеч от спада от 10%, който някои прогнозисти видяха, когато санкциите удариха за първи път преди малко повече от година.

Най-силно засегнати са търговията на едро и дребно, както и производството и транспортът, съобщи Федералната статистическа служба в понеделник, докато минното дело, селското стопанство, строителството и държавните разходи са нараснали миналата година.

"Това е добър резултат“, каза Дмитрий Полевой, икономист в Locko Bank. „Но всичко това е в миналото. Важното е бъдещето и тук все още има малко причини за възстановяване. В основния случай за 2023 г. все още виждаме малко свиване от 1%-2%.“

Централната банка прогнозира, че растежът може да се възобнови тази година.

Русия избегна икономически крах след войната на президента Владимир Путин в Украйна, което беше начален акт на бавно разгаряща се криза, която ще се разиграе през идните години.

Икономика, която Путин някога искаше да направи една от петте най-големи в света, е напът да загуби 190 милиарда долара брутен вътрешен продукт до 2026 г. спрямо предвоенната си траектория, според Bloomberg Economics, приблизително еквивалент на целия годишен БВП на страни като Унгария или Кувейт.

Спадът вероятно се е засилил през последното тримесечие на годишна база и може да е още по-лош в началото на тази година, според анализатори. В това, което би било най-рязкото свиване от пика на глобалната пандемия, данните, първоначално насрочени за петък, се очакваше да покажат спад на БВП с 4,6% на годишна база през четвъртото тримесечие, показа проучване на Bloomberg.

"Ефектът от санкциите е удължен“, каза Олег Вюгин, бивш висш служител на централната банка и Министерството на финансите. „И процесът на санкции не е приключил. Въвеждат се все повече и повече нови.“ Санкциите не обхващат основните руски износни стоки, жизненоважни за световните пазари, като петрол и газ и селскостопански продукти, въпреки че през последните няколко месеца бяха добавени някои ограничения върху енергията.

И все пак, демонстрираната досега устойчивост говори за години усилия на технократи, близки до Путин, да подсилят икономиката срещу срив с политики, които прибират неочакваните приходи от енергия и се опитват да направят Русия по-малко зависима от някои вносни стоки.

Сега на карта е способността на Путин да поддържа най-големия конфликт в Европа след Втората световна война, като продължи да насочва ресурсите, но без да повишава напрежението сред населението, което все повече се тревожи за финансовото си благосъстояние.

Работата ще стане още по-трудна тази година, тъй като правителството на Путин се надпреварва да предотврати срива на приходите от петрол и увеличава разходите за социални програми в момент, когато мобилизирането на стотици хиляди мъже изпразва пазара на труда.

Анализът на Bloomberg Economics идентифицира няколко причини за икономическото оцеляване на Русия след налагането на безпрецедентни санкции, които включват изземване на активи, насочени към лица, близки до Путин, и доведоха до блокиране на около 300 милиарда долара международни резерви.

Необходимостта на САЩ и техните съюзници да запазят достъпа до енергия ги накара да постигнат компромис в балансирането на наказателните ходове със собствения си интерес. Русия всъщност изпомпваше повече петрол, а високите цени на суровините означаваха, че тя печели достатъчно, за да поддържа доходите си, като се възползва от търсенето в Китай и Индия.

Държави, които представляват повече от 30% от световния БВП, поддържат търговските си връзки и се въздържат от осъждане на инвазията, което позволява на Русия да възстанови веригите за доставки и да се пребори с икономическата изолация. Насочването на търговията към държави, които не са наложили санкции, и огромното увеличение на държавните разходи са сред причините, поради които Международният валутен фонд даде на Русия най-голямата възходяща ревизия на перспективите сред големите икономики за тази и следващата година.

Почти една година във война, която доведе до битка във финансите и търговията - както и на бойното поле - Путин може да открие, че икономическата болка не е толкова болезнена, че да промени военните си изчисления.

И все пак икономиката, която сега се оформя, ще излезе окуцяла, тъй като се плъзга по-дълбоко в режим на оцеляване.

Преместването на работници от фабриките към фронтовата линия намалява предлагането на работна ръка и може да извади половин процентен пункт от растежа на частния сектор през 2023 г., според Bloomberg Economics. Войната също така допълнително ще промени демографската перспектива, която показва, че населението в трудоспособна възраст на Русия може да намалее с 6,5% през следващото десетилетие.

А скъпите разходи за отбрана и социални програми вече повишиха разходите на федералното правителство с 25% миналата година, като същевременно увеличиха заетостта в публичния сектор с 300 000.

Въпреки че избягва срив, икономиката на Русия ще остане под напрежение и все още е напът да бъде с 8% по-малка до 2026 г., отколкото би била, ако Путин не беше наредил атаката срещу Украйна през февруари 2022 г., изчислява Bloomberg Economics.

Целият анализ на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата