Усилията на руската дипломация в момента са насочени към това да създава разцепление в международната общност по отношение на войната в Украйна. На това мнение е Борис Бондарьов, който работи 20 години в руското министерство на външните работи, но след руската инвазия подава оставка в знак на протест. Той е единственият руски дипломат, предприел такава стъпка.
"Агресията ще приключи тогава, когато приключи", казва той пред БНТ. "Или когато едната от страните победи. Или трябва да се разберат този въпрос някак да се уреди, защото никой не може да постигне победа. Или пък, ако в Русия настъпят някакви промени и страната промени позициите си спрямо Украйна. Засега не виждам някакви перспективи войната да спре."
Какво може да спре сега Путин и режима му от по-нататъшно разгръщане на войната?
Според него само твърдата, съгласувана и единна позиция на западните страни, които да заявят, че трябва да приключи с войната, са способни да спрат Путин за разгърне още конфрикта.
"По принцип той не може да спечели войната, тъй като Западът е готов да насочи огромните си ресурси за подкрепа на Украйна. Западът не се бои от заплахите на Путин да използва оръжие, атомно оръжие, каквото и да било оръжие, ако започне да губи. Ако му бъде заявена една такава позиция - категорична, твърда, без каквито и да било колебания, каквито виждаме у някои европейски страни, това би имало въздействие върху Путин. Тогава може да разбере, че е редно малко да свали градуса на напрежение. Но докато се надява, че има шанс да победи, нищо няма да го спре", обяснява Бондарьов.
Дипломатът е на мнение, че няма да се стигне до ядрена катастрофа.
"Руската дипломация работи по същия начин, както преди войната. Просто сега рязко се стесни полето за маневриране на руската дипломация, защото западните страни спряха контактите с нея. Руската дипломация се опитва сега да засили контактите си и с африканските страни, с азиатските страни, с някакви латиноамерикански страни, за да покаже, че Русия не е в изолация, а и по възможност да получи някаква подкрепа от тези страни в ООН при гласуването на различни резолюции. Т.е. става въпрос за опит да се стигне до разцепление в световната общност. Така искат да покажат, че световната общност не е единна в оценката си на руската агресия, на войната. И трябва да отбележа, че в това отношение руската дипломация постига известни успехи", казва той.
Според Бондарьов съществува известна изолация за Русия.
"На първо място от страна на западните страни поради въведените от тях санкции, които не всяка страна е готова да нарушава от страх да не пострада. От друга страна Русия поддържа отношения с много държави. Китай ѝ оказва известна не демонстрирана подкрепа. Индия не е готова да прекъсне отношенията си с Русия. Както виждаме в Бразилия новият стар президент също твърди, че нещата не са така еднозначни и за тази война може би е виновна не само Русия и така нататък. Тоест за съжаление не може да се каже, че Русия е в пълна изолация", на мнение е той.
"Във всеки случай бъдещето на Путин няма да е много розово, защото остава в изолация и едва ли може да се разчита, че отношенията със западните страни, ще се нормализират и пак ще го приемат във Вашингтон, Париж, Берлин и къде ли не. Едва ли някой ще е готов да му стисне ръката. Ще си остане военнопрестъпник и целият въпрос е, колко дълго ще остане на власт, колко дълго още ще пие, ще пролива кръвта на украинците, на когото и да било, и да заплашва целия свят с оръжието си. Ако войната приключи бързо с поражението на Путин, тогава мисля, че времето му много бързо ще приключи. Ако не, тогава до смъртта си ще остане в Кремъл.", допълва Бондарьов.