Частната военнa компания "Вагнер" се е опитвала да закупи оръжие от Турция - страна членка на НАТО. Това става ясно от изтеклите в интернет пространството секретни военни документи на САЩ, в които са представени "вътрешните планове" на подкрепяната от Кремъл наемническа група, съобщава "Вашингтон поуст".
От информацията става ясно, че в началото на февруари служители на "Вагнер" са се срещнали с турски представители за закупуване на оръжия и оборудване от Турция за усилията на военната компания в Мали и Украйна.
В изтеклите документи се посочва и че лидерът на Мали Асими Гоита "е потвърдил, че Мали може да придобие оръжие от Турция от името на "Вагнер".
Според "Вашингтон поуст" обаче изтеклите документи не изясняват какво може да е знаело турското правителство за усилията на "Вагнер" или дали те са се "оказали плодотворни".
"Но разкритието, че съюзник от НАТО може да е помагал на Русия във войната ѝ срещу Украйна, може да се окаже взривоопасно, особено след като Турция се опита да блокира присъединяването на Швеция в редиците на Алианса", отбелязва изданието.
Изтеклите документи също подчертават кампанията на "Вагнер" за вербуване на руски затворници да се бият в Украйна и отбелязват, че руската армия е станала "зависима от частните войници".
Пентагонът започна разследване, след като "Ню Йорк Таймс" съобщи, че секретни документи, описващи плановете на САЩ и НАТО за доставка на оръжие на Украйна за предстоящото контранастъпление, са били публикувани по-рано тази седмица в Туитър и "Телеграм".От своя страна украинското военно разузнаване заяви, че секретните военни документи, изтекли в интернет пространството, са фалшифицирани от Русия.
ЧВК "Вагнер" - най-известната група наемници в Русия, е основана от руския олигарх Евгений Пригожин.
Заедно с руските военни групата участва в боевете за Соледар и Бахмут в Донецка област.
"Вагнер" е обвинена в нарушения на човешките права, включително изтезания и извънсъдебни убийства, в Украйна, Сирия, Либия, Централноафриканската република, Судан и Мозамбик.
По-рано през януари Министерството на финансите на САЩ определи "Вагнер" като "значима транснационална престъпна организация" и наложи санкции на мрежата ѝ за поддръжка по целия свят.