IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Войната в Украйна може да се превърне в полигон за изкуствения интелект

AI и квантовите изчисления могат да подпомогнат офанзивните операции

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Изкуственият интелект внезапно е навсякъде. Затрупани сме с идеи за това как можем да използваме AI продуктивно – от селското стопанство до изменението на климата, инженерството и създаването на софтуер. И също така има много предупредителни бележки за използването на AI за контрол на обществата, манипулиране на икономики, побеждаване на търговски опоненти и като цяло изпълнение на визиите на Артър Кларк за машините, доминиращи над човека в "Една одисея в космоса през 2001 година".

Досега обаче сравнително малко е писано за последиците от AI върху войната и геополитиката. За добро или лошо, тези арени също се поддават на различните начини, по които новите технологии могат внезапно да разрушат парадигмите. Помислете за битката при Аженкур през 1415 г., средновековна битка, в която цветето на френското благородство - носещо ключовата технология на онази епоха, пластинчатата броня - е избито на голямо разстояние чрез нововъзникваща технология, английски стрелци с дълъг лък, водени от крал Хенри V.

Военната технология - подводници, радар, сонар, ядрени оръжия - могат да променят глобалния баланс за миг.

В такъв момент ли сме с AI? Може би. Добра точка за сравнение може да бъде появата на ядрените оръжия, когато най-опитният воин на своята епоха, генерал Дъглас Макартър, видя атомните бомби, използвани в Япония, и каза, че „войната се променя завинаги“. И все пак ръкопашният бой в Украйна, окопаните руски сили в техните обширни окопи в очакване на обещаната украинска лятна офанзива и безкрайните артилерийски двубои между двете страни изглеждат толкова познати от 19-ти век.

Как изкуственият интелект ще промени напълно войната?

Първо и най-важно, AI ще бъде мощен инструмент за вземащите решения на бойното поле на всяко ниво. Ясно си спомням, когато Vincennes, Aegis крайцер на ВМС на САЩ, по погрешка свали ирански търговски пътнически самолет през 1988 г., пише в свой анализ Джеймс Ставридис.

"Офицерът за тактически действия в центъра за бойна информация неправилно прецени, че това е враждебен ирански военен самолет. Близо 300 цивилни платиха с живота си. Ако беше наличен съветник с изкуствен интелект, способен да синтезира милиони точки от данни и да сравнява радарната картина с безкраен брой подобни сценарии, той почти сигурно щеше да идентифицира цивилен самолет. AI може драстично да намали убийствата от „съпътстващи щети“", смята той.

AI може също незабавно да предостави изключително подробна информация за стратегическо насочване, давайки на вземащия решение пътна карта за използване на прецизни оръжия в най-уязвимите точки от логистичната верига на врага. "В Либийската кампания от 2011 г., която аз командвах, Организацията на Северноатлантическия пакт се бореше както с избягването на съпътстващи щети, така и с по-малко от оптималния избор на цел - способности, които AI лесно можеше да осигури" смята авторът.

Друга важна способност на AI е способността да контролира масивни рояци дронове в синхронизирани атакуващи формации, подобно на птиците, които се събират заедно, за да изплашат хищниците. Това може да бъде използвано със смъртоносни резултати чрез евтини дронове за еднократна употреба, които засипват противовъздушната отбрана. Използването на изкуствен интелект за насочване на дронове в Украйна, например, може да позволи на правителството в Киев да изчерпи допълнително намаляващите доставки на бронирани машини на Русия и също така да накара силите на Кремъл да изразходват критични ракети за противовъздушна отбрана.

AI може да бъде и мощен инструмент в психологическата и информационната война. Създаването на дълбоки фалшификати - например видеоклипове, които претендират да показват определени бойни ефекти - може да предизвика погрешни реакции от вражеските сили. Помислете за изображението на Пентагона в пламъци, което изплаши пазарите миналата седмица, когато се разпространи по целия свят. Украйна може да засили усещането на руснаците за проваляща се война чрез поток от генерирани от AI фалшиви изображения, фалшиви истории и операции в сянка.

AI ще бъде много полезен в отбранителните и бек офис дейности по време на война. Логистиката, както видяхме при руската инвазия в Украйна, може да бъде ахилесовата пета на военните. С AI, който анализира моделите на поддръжка, предлага превантивна поддръжка, разплита бойните вериги за доставки и предоставя ежеминутни логистични съвети, командирите ще имат голямо предимство пред опонентите, които са изостанали в надпреварата за разработване и внедряване на тези инструменти.

И накрая, способността да се използва AI за извършване на кибератаки може да бъде най-опасният атрибут. Тъй като армиите продължават да управляват бойни операции, логистика, насочване, разузнаване и всички други аспекти на съвременната война с интернет като гръбнак, способността за проникване в кибер мрежите на противника ще бъде от решаващо значение. Особено с напредъка в квантовите изчисления, превъзходните AI системи ще позволят цялостно овладяване на кибер бойното поле.

Дори когато обмисляме огромните ползи от AI за нашите общества, ние трябва да имаме ясно разбиране колко дълбоко ще бъде въздействието върху воденето на война. Още повече причина Пентагонът да продължи да усъвършенства своето разбиране и внедряване на AI в украинската кампания, което ще има ползи за десетилетия напред.

Анализът на Джеймс Ставридис е публикуван на сайта на Bloomberg TV Bulgaria. Ставридис е колумнист на Bloomberg Opinion. Той е пенсиониран адмирал на ВМС на САЩ и бивш върховен съюзен главнокомандващ на НАТО в Европа и почетен декан на Училището по право и дипломация "Флетчър" в университета "Тъфтс".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата