На около 100 км от границата на Украйна с Европейския съюз редица тръби и помпи подсказват какво ще стане важна част от усилията на блока да осигури енергийни доставки и да осуети плановете на Владимир Путин.
Сгушено между земеделски полета и гори, хранилището Билче-Волицко-Ухерске може да складира повече от четири пъти повече природен газ от най-голямото хранилище в Германия и се свързва лесно с мрежите на блока, благодарение на ролята на Украйна като транзитен маршрут от десетилетия за руската енергетика.
Съхраняването на жизненоважното гориво в страна, подложена на ракетни удари и атаки срещу критична енергийна инфраструктура, може да звучи като луда идея. Но тя печели поддръжници, тъй като съоръженията са достатъчно далеч от фронтовата линия, за да се считат за безопасни, и някои търговци смятат, че си струва риска.
Европейските служители сега обмислят дали да подкрепят връзки към Билче-Волицко-Ухерске и други съоръжения, разпръснати из Украйна - дом на най-голямата мрежа от подземни пещери на континента, които могат да задържат газ, когато търсенето и цените скочат през зимата. Тъй като обектите в ЕС вече са близо до капацитета си — в момента са пълни над 70% — съхраняването на горивото в Украйна може да предотврати пренасищане през следващите месеци.
"Съхраняване на газ в Украйна може да помогне за балансиране на търсенето и предлагането през втората половина на лятото на 2023 г., като се има предвид тяхната отлична връзка с газовите пазари в ЕС“, каза в изявление за Bloomberg германската компания за енергийни услуги RWE AG, която е използвала хранилището на Украйна в миналото.
За да бъде съхранението на газ в Украйна жизнеспособно, цените ще трябва да паднат достатъчно ниско, за да оправдаят разходите. ЕС също така вероятно ще трябва да се намеси, за да осигури защита срещу потенциални загуби, свързани с конфликта.
Развиващата се инициатива е част от усилията да се избегне паниката, която доведе до рекордни цени и държавна намеса миналата година. За да защитят компаниите и потребителите, правителствата на ЕС предоставиха помощ от 646 милиарда евро според мозъчния тръст Bruegel и едва ли могат да си позволят повторение на това.
Докато европейските енергийни компании съхраняваха газ в Украйна преди инвазията на Русия през февруари 2022 г., доставянето на количества в страна, участваща в война, обикновено би било нечувано, а обсъжданията отразяват тесния набор от възможности на Европа и как войната е нулирала рисковете.
Енергията е оръжие в конфликта от самото начало. Експлозията миналата седмица на язовир Каховка на река Днепър е поредният пример. Миналата година Кремъл постепенно намали доставките на газ, създавайки хаос на енергийните пазари в Европа. Тези опасения остават и Украйна предлага решение.
Използването на съоръженията в Украйна би помогнало за предотвратяване на срив в цените преди зимата, но ако използването е „неочаквано високо“, това също представлява рискове за намаляване на цените през следващата година, според консултантите Energy Aspects Ltd. Зимните договори се търгуват на премия спрямо летните цени, което прави съхранението в Украйна или на танкери в морето все по-привлекателна опция.
Швейцарският търговец Axpo складира газ в Украйна преди войната и е готов да го направи отново, но следи отблизо развитието и държавните гаранции ще бъдат ключови.
"От началото на войната рисковете, свързани с енергийната инфраструктура в Украйна, се увеличиха неимоверно, както за съжаление видяхме при неотдавнашната експлозия на язовирната стена“, каза Залфранк.
Целият анализ на сайта на Bloomberg TV Bulgaria