Войната в Украйна подхрани най-тежкия от десетилетия насам недостиг на работна ръка в Русия, след като стотици хиляди работници избягаха от страната или бяха изпратени на фронтовата линия, отслабвайки основите на една икономика, натежала от санкции и международна изолация, пише Георги Кънчев в WSJ.
Двете вълни на емиграция през миналата година, най-големите след разпадането на Съветския съюз, и мобилизацията на около 300 000 мъже изостриха и без това свития пазар на труда, засегнат от дългосрочен демографски спад. Поради това руските предприятия изпитват недостиг на всички видове кадри - от програмисти и инженери до заварчици и нефтени сондьори - професии, необходими за стимулиране на икономиката и подпомагане на военните усилия в Украйна.
Миналия месец президентът Владимир Путин нареди на длъжностните лица да разработят мерки за спиране на отлива на население, включително неуточнени финансови и социални стимули. По-рано правителството предложи данъчни облекчения, по-евтини заеми и преференциални ипотеки, за да привлече работещите в сферата на технологиите да останат.
Министерството на финансите на Русия представи предложения за облагане с данъци на стотиците хиляди хора, които са избягали при започването на войната, но са запазили работата си в Русия от разстояние от места като Турция, Армения и Централна Азия. Някои руски законодатели заплашиха да конфискуват имуществото на руснаците, които са напуснали страната, въпреки че такива закони не са приети.
През първото тримесечие на тази година руските компании отчитат най-големия недостиг на персонал от началото на събирането на данни през 1998 г., според проучване на Руската централна банка. Броят на служителите под 35-годишна възраст в Русия в края на миналата година е намалял с 1,3 млн. души до най-ниското си ниво от началото на 90-те години на миналия век, според анализ на консултантската фирма FinExpertiza. През май равнището на безработица в Русия достигна най-ниското си ниво в постсъветското пространство.
"Загубата на човешки капитал е катастрофа за икономиката и то в допълнение към санкциите", казва Василий Астров, икономист във Виенския институт за международни икономически изследвания. "Загубата на образовани хора, на квалифицирана работна ръка, ще натежи на икономическия потенциал за години напред."
Недостигът на работници засяга цялата икономика. Предприятията, които се конкурират за по-малък брой налични служители, са принудени да повишават заплатите, което вреди на корпоративните печалби и застрашава инвестиционните планове. По-високите заплати на свой ред тласкат нагоре инфлацията, предупреди централната банка.
Недостигът на работна ръка измъчва голяма част от световната икономика от началото на пандемията насам, подхранвайки бързото нарастване на заплатите и трудната за овладяване инфлация. Проблемите на Русия се открояват и се дължат на местни фактори.
По време на провеждащия се тази седмица в Санкт Петербург Международен икономически форум, водещото икономическо събитие в Русия, над дузина сесии са посветени на проблемите на пазара на труда. Централната банка заяви, че на фона на недостига на мъже в трудоспособна възраст производствените предприятия все по-често наемат жени и по-възрастни работници.
Юлия Корочкина, директор по човешките ресурси на Trade Systems Technonicol, доставчик на строителни и довършителни материали, заяви, че в компанията липсват работници както на младши, така и на експертни длъжности. В отговор на това компанията е понижила изискванията за някои работни профили, увеличила е броя на дистанционните работни места и автоматизацията и е въвела повече мотивационни програми за работниците.
"Учим се да правим най-много с най-малко ресурси", каза тя.
Досега руската икономика устояваше на очакванията за дълбок спад след налагането на западните санкции, подкрепена от извънредните приходи от продажби на петрол и газ, от големите правителствени стимули и от способността си да намира обходни пътища. Но рязкото намаляване на приходите от енергоносители през тази година, засилващото се въздействие на технологичните санкции и изпадането на държавата в икономическа изолация предвещават проблемно бъдеще.
Според руски официални представители намаляването на броя на работниците допълнително вреди на икономическия растеж.
"Подобна ситуация на пазара на труда е значителна пречка за по-нататъшното разширяване на производството", заяви в петък Елвира Набиулина, управител на Централната банка. Тя посочи недостига на работна ръка в машиностроенето, металургията и минното дело и добива на полезни изкопаеми - отрасли, които са жизненоважни за това, от което се нуждае Русия на бойното поле в Украйна.
През март Путин заяви, че липсата на висококвалифицирани специалисти пречи на военното производство, като направи обиколка на самолетостроителния завод в източносибирския град Улан-Уде.
"Разбираме, че много предприятия сега работят на практика на три смени и има недостиг на специалисти, особено на висококвалифицирани специалисти", каза той, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.
Според икономисти повече от един милион души са напуснали Русия след инвазията миналата година, въпреки че някои от тях са се завърнали. Движението на хора се нарежда сред най-големите емиграционни вълни в историята на Русия, заедно с периода след революцията от 1917 г. и разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Емиграцията се засили и след началото на третия мандат на Путин през 2012 г.
Емиграцията допълва негативните демографски тенденции, които отдавна тормозят Русия, включително ниската раждаемост, застаряващото население и високата смъртност - модели, които само се влошиха от пандемията Covid-19. Според оценките на Организацията на обединените нации населението на Русия от около 145 милиона души може да намалее с над една пета до края на този век.
Трудовата миграция в Русия, особено от съседните страни в Централна Азия, частично е помогнала за запълване на недостига. Докато броят на трудовите мигранти, пристигащи в Русия, се е увеличил през миналата година, броят на чуждестранните висококвалифицирани специалисти е намалял с 29%, според централната банка.
През четвъртото тримесечие на миналата година на един търсещ работа се падат по 2,5 свободни работни места, което е най-високото ниво от 2005 г. насам, по данни на FinExpertiza. Около 35% от производствените фирми съобщават за недостиг на персонал през април, което е най-високата стойност от 1996 г. насам в месечните проучвания на руския Институт за икономическа политика "Гайдар".
Производителят на електрооборудване EFK изпитва затруднения с намирането на инженери, дизайнери и продуктови мениджъри, заяви директорът по човешките ресурси Марина Петухова. EFK е увеличила обучението и стимулите за работниците и наема служители от всички възрастови групи, включително пенсионери.
"Недостигът на работна ръка се отразява на възможността за пускане на нови продукти на компанията, на производителността и качеството на продуктите, което се отразява на продажбите, както и на марката на компанията", каза тя.
Повече от половината предприятия изпитват недостиг на кадри в областта на информационните технологии, а времето, необходимо за намиране на подходящ кандидат, се е увеличило почти двойно, сочи проучване от април, проведено от московската консултантска фирма "Яков и партньори" и hh.ru, най-голямата платформа за набиране на персонал в страната.
"Стана по-трудно да се намерят служители с опит", казва Наталия Данина, ръководител на анализа в hh.ru. "Тази ситуация неминуемо води до намаляване на производителността на компаниите като цяло."